X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47596
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zadania Pani Zimy. Scenariusz zajęć dla dzieci 4-letnich

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 4 - letnich

Temat zajęcia: „ Zadania Pani Zimy”.

Cele główne:
rozwijanie myślenia logicznego;
doskonalenie umiejętności porównywania wielkości, rozumienie określeń: największy, mniejszy, najmniejszy.....;
kształtowanie ekspresji ruchowej z zachowaniem płynności ruchów.

Cele operacyjne: Dziecko......
potrafi domyśleć się treści obrazka odsłanianego fragmentami;
rozwija spostrzegawczość za pomocą analizy i syntezy wzrokowej,
zna i używa pojęć wielkości: duży, mały, największy, mniejszy, najmniejszy...;
wydłuża koncentrację uwagi;
potrafi bawić się przy muzyce;
rozwija umiejętności w zakresie dużej motoryki ruchu.

Metody:
słowna;
oglądowa;
problemowa.

Formy pracy:
grupowa;
zespołowa;
indywidualna.

Czas trwania: ok. 30 min.

Pomoce dydaktyczne:
Ilustracja zimy, kartoniki z różnymi symbolami do jej zasłonięcia, list od Pani Zimy, emblematy małych i dużych gwiazdek śniegowych, ślady z kartonu – odrysowane i wycięte stopy, koperty, zagadki słowne o tematyce zimowej, obrazki z rozwiązaniami zagadek, sylwety trzech bałwanków w różnej wielkości, kartki dla każdego dziecka i koperty z kolorowymi paskami różnej wielkości, nagranie muzyczne na płycie CD, magnetofon, gazety, klej, kredki.

Przebieg zajęcia:

1. Zabawa integracyjna:

„Witaj gościu (jak się masz) x2 - dzieci klaszczą rytmicznie
Wszyscy Cię witamy - rozchylają ręce w kierunku gości
Wszyscy Cię kochamy - krzyżują ręce na klatce piersiowej
Bądź wśród nas”. - tupią rytmicznie.

2. Nauczycielka przywiesza wcześniej na tablicy tematycznej ilustrację zimy, zasłoniętą kartką pociętą na części)
Odgadywanie treści obrazka odsłoniętego fragmentami.
3. Po ułożeniu całego obrazka, dzieci wraz z nauczycielką omawiają go:
- jaka pora roku jest na rysunku?
- po czym poznaliście, że to jest zima?
- czy Wy lubicie zimę?
- dlaczego lubicie zimę?
4. Dzieci siadają na dywanie w siadzie skrzyżnym.
Nauczycielka informuje dzieci o jest przesyłce, którą otrzymały dzieci wcześniej.
Otwierają ją i nauczycielka odczytuje list:

Kochane dzieci

Na początku mojego listu chciałabym Was serdecznie pozdrowić. Bardzo za Wami tęsknię i jest mi przykro, że nie mogę się z Wami spotkać i okryć Was moim zimowym śniegowym płaszczem. Śniegu mam w spiżarni bardzo mało i jest mi ciężko rozdzielić go między wszystkie dzieci. Mam nadzieję, że mi to wybaczycie. W zamian za to przygotowałam dla Was niespodziankę – zgadywankę, która czeka na Was w przedszkolu. Chcąc się dowiedzieć co to za niespodzianka, musicie ściśle współpracować z Waszą Panią, ona Wam wszystko wyjaśni. A ja już się z Wami żegnam i raz jeszcze bardzo serdecznie pozdrawiam.

Pani Zima

6. Po odczytaniu listu nauczycielka wyjaśnia dzieciom, jaką to niespodziankę przygotowała Pani Zima: „ W dwóch miejscach w sali ukryła koperty z niespodzianką. Chcąc odnaleźć koperty musicie przejść po śladach, a one doprowadzą Was do nich. Ale zanim ruszymy w drogę musimy się do niej przygotować. Rozruszamy się przy zabawie z muzyką”.
7. „ Taniec śniegowych płatków” - dzieci podzielone są na dwa zespoły. Jeden zespół otrzymuje emblematy z dużymi płatkami śniegowymi, a drugi emblematy z małymi płatkami śniegowymi. Wszystkie płatki tańczą wesoło w rytm słyszanej muzyki. Gdy muzyka milknie dzieci tworzą małe kółeczka – jedno z dzieci z dużymi śnieżynkami, drugie – dzieci z małymi śnieżynkami.
8. Po zabawie ruchowej dzieci przygotowują się do „podróży” ; każda grupa rusza po swoich śladach.
9. Po odnalezieniu kopert, dzieci siadają przy stolikach, na których znajdują się kartki, kredki, klej.
Nauczyciel czyta zagadki o tematyce zimowej:

Choć niezgrabny, ale miły,
dzieci same go ulepiły.
Lepiły cały ranek,
to ze śniegu jest ....(bałwanek)

Pukają do okienka
i proszą o ziarenka,
o ziarenka, okruszyny,
bo są głodne w czasie zimy.( ptaki)

Dzieci wyszukują rozwiązania zagadek spośród przygotowanych obrazków, przyklękają na kartkę a na koniec kolorują.

Nauczyciel zwraca się do dzieci: „to jeszcze nie koniec zagadek, które przygotowała dla Was Pani Zima...
Dzieci słuchają wiersza pt. „ Bałwankowa rodzina” z wykorzystaniem sylwet.

Tata wielki pękaty bałwan,
w czarnym kapeluszu.
Mama trochę mniejsza
w koralach i bez uszu.
Ten najmniejszy to synek
ciągle marzy o tym,
aby przerosnąć całą rodzinę.

Przedszkolaki wypowiadają się n / t treści wiersza, określają jakie są bałwanki: tata wielki, mama mniejsza, synek najmniejszy.

Następnie dzieci wyjmują z kopert po trzy paski różnej wielkości w kolorze niebieskim, czerwonym i żółtym. Układają je na kartce w ten sposób, aby tworzyły bałwankową rodzinę, poczynając od bałwanka najważniejszego – który to będzie pasek? Potem dzieci słowni uzasadniają sposób ułożenia pasków: pasek niebieski pierwszy – bo to największy bałwan- tata.... itd.

10. Zabawa „Tańczące bałwanki” - dzieci powracają do aktywności ruchowej przy muzyce. Naśladują taniec bałwanków, na przerwę w muzyce podnoszą gazety, ugniatają je i rzucają się „śnieżkami”.
11. Zakończenie zajęć – dzieci zbierają „śnieżki” i wrzucają je do koszyka.
12. Nauczyciel wręcza dzieciom drobne upominki za aktywny udział w zajęciach i dobrą zabawę.

Opracowała:
Magdalena Majewska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.