Scenariusz zajęć w przestrzeni literacko – teatralnej
23.11.2021r
Temat kompleksowy: Zimno, coraz zimniej
Temat zajęć: „D” jak deska
Termin: 22,11,2021r.
Grupa: Zdobywcy 6-latki
Nauczyciel prowadzący: Agnieszka Stachów
Cel ogólny:
• zapoznanie z literką „D” -wielką i małą, drukowaną i pisaną
• zapoznanie ze sposobem pisania
• kształcenie umiejętności pisania poznanej litery
Cele operacyjne:
• zna kształt litery „ d” (wielkiej, małej, drukowanej i pisanej)
• zna pisownię litery „D” ( wielkiej i małej)
• zna wyrazy zawierające głoskę „d”
• potrafi poprawnie pisać literę „ d” ( wielką i małą)
• potrafi prawidłowo wymawiać głoskę „d”
Środki dydaktyczne: • ilustracje przedstawiająca literę " d", "D", obrazki przedstawiające różne różne przedmioty rozpoczynające się na literę „d”, np. dom, dach, drzewo, dynia
• przygotowane wcześniej podpisy z nazwami przedmiotów znajdujących się
na ilustracjach, szablony litery „d” (wielkiej i małej, drukowanej i pisanej) do przypięcia na tablicy
Metody: Rozmowa, pokaz, ćwiczenia,
Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
Przebieg:
1.Zabawa integracyjna na powitanie: Cześć , cześć witam Cię...”
2.Przypomnienie zasad panujących podczas zajęć zasada „Przybij piątkę”
3.Nauczyciel wprowadza dzieci do tematu zajęć, umieszczając na tablicy ilustracje przedstawiające różne przedmioty rozpoczynające się na literę „d”, np. deska,dynia, dom, dach, drzewo, dywan, drabina, doniczka. Następnie pyta dzieci, co jest prezentowane na obrazkach.
4.Pokaz litery wielkiej i małej, drukowanej i pisanej wraz z wyrazem podstawowym - deska
Nauczyciel przypina do ilustracji podpisy z nazwami przedmiotów. Pyta dzieci, jaka litera występuje na początku każdego wyrazu. Pokazuje dzieciom wygląd wielkiej i małej litery „d”, drukowanej i pisanej. Następnie prosi o podniesienie się z miejsca uczniów, których imię lub nazwisko zaczyna się na literę „d”. Podkreśla, że imiona i nazwiska zawsze piszemy wielką literą.
5.Omówienie kształtu litery pisanej, wielkiej i małej, porównywanie z innymi kształtami liter.
Nauczyciel pyta, do czego jest podobna litera „d”. Dzieci zgłaszają swoje propozycje, np. wielka litera „D” podobna jest do naprężonego łuku, połówki jabłka, kwadry Księżyca (nauczyciel najpierw omawia z dziećmi kształt litery drukowanej, potem pisanej).
• Demonstracja zapisu litery „d” bez liniatury, a następnie w liniaturze.
Nauczyciel demonstruje na tablicy oba sposoby zapisu, zwracając uwagę dzieci na to, od jakiego punktu zaczyna się kreślić literę.
6.Przygotowanie dziecka do pisania litery – ćwiczenie manualne.
Odtwarzanie wzoru litery różnymi technikami:
- w powietrzu ręką (patrząc na literę, następnie z pamięci);
- na powierzchni podłogi – palcem, nogą, z pamięci;
- na tacy z materiałem sypkim – palcem;
- Karta Pracy
7. Ewaluacja zajęć. Każde dziecko umieszcza uśmiechniętą buźkę w pojemniku, kiedy zajęcia podobały mu się, albo smutną minkę gdy zajęcia ocenił za mało atrakcyjne.