X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 47525
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiedzą dzieci jak segregować śmieci. Wdrażanie do odpowiedzialności za czystość przyrody. Konspekt zajęć w grupie dzieci 4-letnich

Konspekt zajęć w grupie dzieci 4-letnich

Temat: Wiedzą dzieci jak segregować śmieci.

Cel ogólny: Wdrażanie do odpowiedzialności za czystość przyrody.

Cele szczegółowe:
w obszarze fizycznym dziecko:
• improwizuje ruchem, tańczy,
• wykonuje ruch zgodnie z tekstem piosenki,

w obszarze emocjonalnym dziecko:
• cieszy się, uśmiecha,
• szuka wsparcia w sytuacjach trudnych dla niego emocjonalnie,

w obszarze społecznym dziecko:
• współdziała w grupie np. podczas zabaw ruchowych,
• oczekuje na swoją kolej w zabawie,

w obszarze poznawczym dziecko:
• potrafi wyjaśnić pojęcie „recykling”,
• zna zasady segregowania śmieci, segreguje śmieci do odpowiednich kolorów pojemników,
• planuje swoje działania, sprawdza ich efekt,
• przelicza elementy zbioru liczebnikami głównymi,
• nazywa kolory.

Metody: słowna, czynna, percepcyjna wg M. Kwiatowskiej

Materiały, narzędzia: odtwarzacz CD, ilustracje, pudełko ze śmieciami z różnych materiałów, kolorowa kostka do gry, ekologiczne znaki do przywieszenia w różnych miejscach sali.

Przebieg zajęć:
1. Muzyczna powitanka z kodowaniem „Wszyscy są...”

Powitanie piosenką „Wszyscy są...”. Dzieci siedzą w kole, śpiewają piosenkę i inscenizują ją ruchem zgodnie z zakodowaną instrukcją, z wykorzystaniem krążków na których zakodowane są kolejne czynności wykonywane podczas piosenki.

Wszyscy są, witam was,– rozkładamy szeroko ręce , machamy jedną ręką
zaczynamy już czas.– wskazujemy zegarek na ręce
Jestem ja, jesteś ty,– wskazanie na siebie, a potem na kolegę/koleżankę
raz, dwa, trzy.– klaszczemy rytmicznie w dłonie
2. „Zaproszenie do zajęć rymowanką „Wyciszanką”.
Cichuteńko już siadamy i zajęcia zaczynamy – cicho sza, cicho sza.
Gdy szybciutko usiądziemy dużo rzeczy się dowiemy – cicho sza, cicho sza.
3. Oglądanie ilustracji przedstawiającej czyste i zanieczyszczone środowisko. Rozmowa z dziećmi na temat obrazków (Jak myślicie co tu się stało? Kto to zrobił?), w celu uświadomienia dzieciom, że to ludzie niszczą bezmyślnie przyrodę. Przedstawienie celu zajęć.
4. Zabawa ruchowa przy piosence „Rączki do góry”.
5. Wysłuchanie wiersza „W plenerze” M. Świtło.

Rozmowa na temat treści wiersza:
• O czym mówi wiersz?
• Co spotyka na swoje drodze bohater wiersza?
• Co zaleca robić bohater wiersza?
Podsumowując, nauczyciel tłumaczy, że troska o naturę, naszą planetę to zadanie każdego człowieka. A ekologia to nauka, która zajmuje się przyrodą, czyli tym co nas otacza. Ekologia bada też zależności miedzy roślinami, zwierzętami, ale też ludźmi, bo środowisko naturalne jest też naszym domem.

6. Zabawa przy muzyce „A ram sam sam”.

7. Gra segregowanie śmieci. Rozmowa z dziećmi na temat powodów segregowania śmieci. Wyjaśnienie pojęcia recykling.
Do gry przygotowane są 3 kosze na śmieci i kostka do gry z kolorami koszy . Po wyrzuceniu koloru dziecko wybiera śmieć ( lub kartonik z obrazkiem ) i wrzuca do odpowiedniego kosza:
zielony – szkło kolorowe
niebieski – papier
żółty – metal i plastik
Gra kończy się, gdy dzieci zapełnią wszystkie swoje kosze lub gdy zabraknie śmieci. Dzieci porównują liczebność zbiorów, przeliczają i określają, których jest więcej, których jest mniej i o ile, lub czy jest tyle samo.
8. Zabawa ruchowa przy muzyce marszowej „Dotknij koloru”.
9. Zakodowane ekologiczne znaki.
Nauczyciel pokazuje dzieciom symbole działań ekologicznych, które można podejmować codziennie w przedszkolu, np. przekreślona żarówka – oszczędzanie światła, uśmiechnięte drzewo – oszczędzamy kartki przeznaczone do rysowania i rysujemy po obu stronach, przekreślony i kapiący kran – oszczędzanie wody podczas mycia rąk. Wspólnie z dziećmi przyklejanie ich w wybranych miejscach sali. Umieszczenie w rogu sali pojemnika oznaczonego na niebiesko przeznaczonego na śmieci z papieru.

Organizacja zajęć na podstawie powyższego konspektu prowadzi do realizacji następujących zadań podstawy programowej:
I 5,9
II 7, 8
III 5, 8, 9
IV 2, 5, 9,12, 15,

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.