X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47492
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Na wiosennej łące - zabawy dydaktyczne

Grupa wiekowa: 3-latki

Temat zajęć: „Na wiosennej łące” – zabawy dydaktyczne.

Cel główny:
- rozwijanie umiejętności posługiwania się pojęciami na, nad, pod, obok.

Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozpoznaje i nazywa zwierzęta żyjące na łące (motyl, pszczoła, ślimak, biedronka, żaba),
- klasyfikuje kwiaty według określonego kryterium: koloru;
- układa przedmioty zgodnie z poleceniem: na, nad, pod, obok;
- przelicza elementy w zbiorze, porównuje liczebność zbioru (więcej, mniej);
- uczestniczy w zabawach ruchowych.

METODY: słowna, pokaz, ćwiczeń praktycznych.
FORMY PRACY: indywidualna, zbiorowa.
POMOCE: pachnący kwiat, ilustracje zwierząt żyjących na łące (biedronka, pszczoła, motyl, bocian, żaba, ważka, ślimak, pająk), szablony zwierząt żyjących na łące, szablon motyla w różnych kolorach dla każdego dziecka, szablony dużych kwiatów, folia/trawa zielona, podkład muzyczny do zabawy ruchowej.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie: „Wszyscy są witam Was...” – orientacyjno-porządkowa.
2 „Kogo spotkamy na wiosennej łące?” – zabawa dydaktyczna.
Zadaniem dzieci jest rozpoznanie na kawałku obrazka widniejącego zwierzątka (biedronki, żaby, bociana, motyla, ślimaka, mrówka, pszczoła, pająk) nazwanie go i odszukiwanie sylwety na sali.
3. „Bal na wiosennej łące” – zabawa ruchowa przy muzyce.
Dzieci swobodnie poruszają się w rytm muzyki, na przerwę w muzyce, naśladują zwierzęta, które wskaże nauczyciel.
4. „Na wiosennej łące” – zabawy matematyczne.
Nauczyciel mówi: Zapraszam was na moją łąkę, rosną tu piękne kwiaty (rozkłada je na zielonej foli - trawie). Pyta: Ile jest tu kwiatów? - przelicza 1 dziecko. Wszystkie dzieci pokazują na palcach liczbę kwiatów, nazywają kolory kwiatów.
• Na łąkę przyleciały kolorowe motyle... (każde dziecko otrzymuje sylwetkę motyla w różnych kolorach). Dzieci układają sylwety według polecenia nauczyciela:
- podnieście motyla wysoko, jak najwyżej nad sobą;
- opuście motyla nisko jak najniżej, pod sobą;
- połóżcie motyla obok siebie;
- połóżcie motyla na ręce.
• Zmęczone motyle, aby odpocząć usiadły na kwiatach, każdy usiadł na kwiatku takiego koloru, jak on sam. (dzieci przyporządkowują motyle do kwiatów wg kolorów, porównują ilość motyli – więcej, mniej).
• Zapach kwiatów zwabił inne różne zwierzątka.... Nauczyciel rozkłada sylwetki zwierząt: biedronkę, ślimaka, żabę, pszczołę. Dzieci wykonują kolejno polecenia, np. NAD czerwonym kwiatem latała pszczoła, NA pomarańczowym kwiatku usiadła biedronka. POD żółtym kwiatkiem schował się ślimak. OBOK fioletowego siedziała żabka.
5. „Z rąk do rąk” – zabawa wyciszająca.
Nauczyciel prezentuje dzieciom kwiatek mówiąc: Jest bardzo delikatny, piękny, kolorowy i pachnący, sprawdźcie sami... Podajcie sobie delikatnie i wyobraźcie sobie, że jesteśmy na łące. Co czujecie? Co przypinał? Czy podobał się zapach?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.