X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47477
Przesłano:

Poznaję swoich rówieśników. Scenariusz zajęć dla klasy 1

1. Prowadzący:
2. Temat zajęć: Poznaję swoich rówieśników.
3. Cele ogólne:
- poznanie koleżanek i kolegów z klasy,
- kreowanie poczucia przynależności do grupy,
- budowanie wzajemnych więzi między uczniami,
- integracja grupy.
4. Cele operacyjne: uczeń
- zapamiętuje imiona koleżanek i kolegów z klasy,
- potrafi ułożyć dłuższą wypowiedź dotyczącą kolegi lub koleżanki z ławki,
- rysuje portret i uwzględnia w nim charakterystyczne cechy wyglądu kolegi,
- porównuje liczebność zbiorów bez przeliczania,
- układa zdanie z rozsypanki i ilustruje je ruchem,
- zna zasady zachowania wobec innych dzieci w klasie,
- wie, że jest członkiem społeczności klasowej.
5. Środki dydaktyczne: ilustracja drzewa, czyste kartki papieru, kredki, nożyczki, przykładowe portrety, piłka, kapelusz, karteczki z imionami dzieci, karty pracy z zadaniami matematycznymi, rozsypanki wyrazowe, kartki do zabawy „Ja jako...”.
6. Metody: pogadanka, obserwacja, pokaz, zadania wytwórcze (praca plastyczna), metody aktywizujące, ćwiczenia praktyczne.
7. Formy pracy: indywidualna, z całą grupą, w zespołach.

8. Przebieg zajęć:
1) Nauczyciel wiesza na tablicy arkusz papieru, na którym narysowane jest duże bezlistne drzewo. Uczniowie otrzymują kartki, na których odrysowują swoją dłoń, kolorują ją na zielono, dokładnie wycinają, w kciuku wpisują swoje imię i przyklejają dłoń – listek taśmą w dowolnym miejscu na drzewie.
2) Układanie dłuższych wypowiedzi o koledze lub koleżance z ławki.
3) Wprowadzenie pojęć: malarz, obraz, portret. Obejrzenie przykładowych portretów.
4) Rysowanie portretu kolegi lub koleżanki z ławki na podstawie bezpośredniej obserwacji. Wzajemna wymiana portretów i powiedzenie sobie czegoś miłego.
5) Zabawa „Czyj to portret” – nauczyciel pokazuje dzieciom losowo wybrany portret i prosi, aby wskazały osobę, która jest na nim namalowana, wskazane dziecko wstaje i przedstawia się imieniem i nazwiskiem.
6) Zabawa „Ja jako...” – każde dziecko otrzymuje kartkę, na której ma przedstawić siebie za pomocą rysunku jako: kwiat, zwierzę, kolor, krajobraz. Następnie każdy przedstawia swoją kartkę i krótko ją komentuje.
7) Dzieci siadają w kręgu i przekazują sobie kolejno piłeczkę. Osoba, która trzyma piłkę podaje jakąś informację o sobie, mówi w czym jest dobra, np. ładnie śpiewam.
8) Dzieci siedzą w kręgu, losują kolejno imię z kapelusza i zadają jakieś pytanie dziecku, którego imię wylosowali, wylosowane dziecko udziela odpowiedzi.
9) Zabawa ruchowa „Rób tak jak ja” – nauczyciel pokazuje wybrany przez siebie gest i mówi "Róbcie, tak jak ja". Uczniowie naśladują ruchy nauczyciela, następnie nauczyciel mówi imię dziecka, które ma zaprezentować inny ruch. Uczeń prezentuje ćwiczenie, klasa naśladuje go, a następnie mówi imię kolejnego dziecka, które ma kontynuować zabawę.
10) Nauczyciel zadaje dzieciom pytania: Czego jest więcej w naszej klasie - krzeseł czy dzieci, dzieci czy stolików, dzieci w spodniach czy w spódniczkach, dzieci z długimi włosami czy z krótkimi, itp. Następnie pyta, jak możemy to sprawdzić.
11) Porównywanie liczebności zbiorów bez przeliczania – karty pracy.
12) Dzieci podzielone na grupy, każda grupa układa zdanie z rozsypanki i ilustruje je ruchem. Pozostałe dzieci odgadują hasło. Nauczyciel wiesza zdania na tablicy i powstaje regulamin zachowania się wobec innych dzieci w klasie.
13) Dzieci siadają w kręgu, nauczyciel wiesza na tablicy dwa zdania:
Klasa jest miejscem, gdzie...
Przychodzę tutaj, ponieważ...
Każde dziecko stara się dokończyć pierwsze a potem drugie zdanie.
14) Nauczyciel wiesza na tablicy tekst: Bo nikt nie ma z nas tego, co mamy razem. Każdy wnosi z sobą to, co ma najlepszego. Zatem, aby wszystko mieć, potrzebujemy siebie razem. Pyta, czy dzieci się z tym zgadzają, następnie każde dziecko ma zastanowić się co może zrobić dla klasy, wnieść do niej. Dzieci podchodzą do drzewa i na listku ze swoim imieniem rysują lub wpisują swój pomysł.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.