X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47476
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Z kotem przewodnikiem po świecie matematyki. Scenariusz zajęć dla dzieci 5-6 letnich

Temat kompleksowy: Kocie figle

Temat zajęć: Z kotem przewodnikiem po świecie matematyki

Czas trwania: 45 min

Cel ogólny: Rozpoznawanie rytmów, czyli dostrzeganie regularności w przemijaniu czasu – następstwo dnia i nocy, określanie położenia przedmiotów w przestrzeni (na, pod, obok, przed, za), poznawanie i klasyfikowanie przedmiotów pod względem ich cech jakościowych, takich jak wielkość (mały-duży), kształtowanie orientacji w schemacie własnego ciała.

Cele szczegółowe:
DZIECKO:

- dostrzega, co powtarza się w szeregu ułożonych przedmiotów i kontynuuje występujące w danym układzie regularności poprzez dokładanie,
- dostrzega regularności rytmu w danym układzie,
- zna stałe następstwo dnia i nocy,
- rozumie i używa pojęcia określające położenie przedmiotów w przestrzeni (na, pod, obok, przed, za),
- nazywa i wskazuje części ciała (głowa, ręka, noga, brzuch, szyja, oczy, uszy, nos, buzia),
- umie określić części ciała innej osoby,
- klasyfikuje przedmioty pod względem ich cech jakościowych takich jak wielkość (mały-duży),
- stara się uważnie słuchać recytowanego przez nauczyciela wiersza,
- chętnie uczestniczy w różnych formach ruchu,
- uczestniczy w zabawach ruchowych,
- uczestniczy w różnych zadaniach przygotowanych przez nauczyciela,
- pamięta o zwrotach grzecznościowych.

METODY PRACY WG WINCENTEGO OKONIA:

- metody asymilacji wiedzy: pogadanka, opis, opowiadanie
- metody praktyczne: ćwiczebna
- metody waloryzacyjne: ekspresyjne, impresyjne

FORMY PRACY:

- zbiorowa,
- indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: ilustracje symbolizujące dzień i noc, kolorowe koperty, ilustracje kota małego i dużego, ilustracje kotów w kopertach, czarne paski, żółte koła, części ciała kota, kocie opaski z uszami dla dzieci, duże czarne paski, żółte piłki, stolik, jajko, miseczka, mleko, ilustracja rozbitego jajka, ilustracja miseczki z mlekiem, kapelusz, kot – maskotka, czarne przebranie, ogon, odpowiedni makijaż, gwiazdki, karty pracy do domu, płyty CD, napisy.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Przebudzenie kota – powitanie – kot przypomina dzieciom o zwrotach grzecznościowych – o powitaniu. Wita się z dziećmi: macha do nich ręką, przybija piątkę, przybija piątkę ogonem.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć – kot przedstawia się jako przewodnik po świecie matematyki. Zdziwiony nie może uwierzyć, że już minęła noc i zaczął się dzień. Rozmawia z dziećmi na temat regularności przemijania czasu, następstwa dnia i nocy. Zadaje pytania co świeci dniem, a co nocą, prezentuje odpowiednie ilustracje.
3. Ćwiczenia na materiale konkretnym. Kot – przewodnik układa przed dziećmi rytm dnia i nocy – żółtą piłkę (słońce – dzień) i czarny pasek (noc). Zaprasza każde dziecko, aby przećwiczyło zadanie.
4. Zabawa ruchowa z elementami czworakowania – kot zamienia wszystkie dzieci w kotki – zakłada im kocie opaski, wyjaśnia zabawę. Jeśli kot powie „noc” i podniesie odpowiednią ilustrację, wtedy wszystkie kotki śpią, gdy powie „dzień” i podniesie ilustrację, wszystkie dzieci poruszają się jak kotki, na czworakach, Następują trzy zmiany, noc – dzień, noc – dzień, w nocy kotki śpią, a w następny dzień szukają pysznego mleczka, bo są bardzo głodne, trzeciego dnia wykonują szpulki z chusteczek higienicznych i bawią się jak prawdziwe kotki. Dzięki tej zabawie dzieci mają dostrzec i zapamiętać regularność przemijania dnia i nocy.
5. Karty pracy – wykonanie zadania, układanie rytmu dnia i nocy.
6. Nauczyciel – kot zadaje pytanie: Czego kotki szukały do jedzenia? Co lubią jeść najbardziej? Mleko. Opowiada inscenizowany wiersz o kotku i o mleczku pt. ”W pokoiku na stoliku”.

W pokoiku na stoliku
Stało mleczko i jajeczko
Przyszedł kotek, wypił mleczko
A ogonkiem stókł jajeczko.

7. Krótkie omówienie wiersza ze szczególnym uwzględnieniem stosunków przestrzennych. Gdzie stało mleczko? Wykonanie kilku ćwiczeń – ustawianie mleczka na, pod, obok, za i przed stolikiem.
8. Ćwiczenia narządów artykulacyjnych – wiersz dźwiękonaśladowczy. Miaaauu, miaaauu, miaaauu – kto tak miauczy: kot. Nauczyciel mówi wiersz, dzieci głośno i wyraźnie powtarzają „miaaauu”.

Jasio małego kotka,
przy kominku spotkał,
Ukłonił się kapeluszem,
porozmawiać z kotkiem muszę.

Czy miał kotek mamę i tatę? Miaaauuu.
Czy miał kotek na grzebiecie łatę? Miaaauuu.
Czy miał kotek brata i siostrę? Miaaauuu.
Czy miał kotek pazurki ostre?Miaaauuu.

9. Nauczyciel zadaje pytanie: Jakiego kotka Jasio spotkał? Małego. Prezentuje ilustracje dwóch kotów: dużego i małego, dzieci muszą określić, który jest mały, a który duży. Następnie otrzymują kolorowe koperty, a w nich niespodzianka – kot. Każde dziecko musi określić swojego kota ze względu na jedną cechę jaką jest wielkość: mały kot, duży kot, przypiąć do tablicy pod odpowiednim kotem.
10. Słuchanie piosenki – „Kotek łapki myje” – ilustrowanie piosenki ruchem. Kształtowanie orientacji w schemacie własnego ciała, nazywanie, pokazywanie poszczególnych części ciała.

Kotek, kotek łapki myje,
I buzię, nosek, uszy, szyję.
A ja razem z mym koteczkiem
Piorę do nosa chusteczkę.

11. Podsumowanie zajęć: Dzieci losują nazwy poszczególnych części ciała i układają z nich kotka.
12. Piosenka ruchowa – „Głowa, ramiona, kolana, pięty” – utrwalenie nazw części ciała.

Ach, gimnastyka, dobra sprawa,
Dla nas wszystkich to zabawa.
Ręce w górę i w przód, i w bok,
Skłon do przodu, w górę skok.

Głowa, ramiona, kolana, pięty,
Kolana, pięty, kolana, pięty,
Głowa, ramiona, kolana, pięty,
Oczy, uszy, usta, nos!

13. Ewaluacja zajęć – dziecko wybiera uśmiechniętą minę, gdy zajęcia się podobały, ze smutną miną, gdy się nie podobało.
14. Nauczyciel dziękuje za zajęcia, rozdaje nagrody oraz zadanie domowe.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.