X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47376
Przesłano:

Co można znaleźć w różnych słownikach?

Temat: Co można znaleźć w różnych słownikach?

Cele lekcji:
Po lekcji uczeń potrafi:
• Korzystać ze słownika
• Rozpoznawać homonimy i synonimy
• Czytać płynnie tekst poetycki
• Stosować odpowiednią intonację głosową
Metody lekcji:
• Metoda programowa: Metoda ćwiczeń praktycznych, praca z tekstem, praca ze słownikiem
• Metoda aktywizująca: Rozmowa, praca w parach
Środki dydaktyczne:
• Zeszyt ćwiczeń – ćwiczenie 2 (Czego Jaś się nie nauczy...)

Przebieg zajęć:
1. Zapis tematu. Przygotowanie do zajęć.
2. Przypomnienie definicji homonimów i synonimów:
HOMONIMY – wyrazy o różnym znaczeniu a takim samym brzmieniu
SYNONIMY – wyrazy o podobnym znaczeniu, różnej budowie.
3. Głośna lektura wiersza J.Ficowskiego (ćwiczenie2 strona 11). Odnalezienie w wierszu homonimów i synonimów.
4. Zapis na tablicy par wyrazów:
płocie stóg
płocie stuk
śledź para
śledź para
Pomorze boks
pomoże boks
ważyć tusz
warzyć tusz
Wyjaśnianie znaczenie wyrazów.
5. Praca ze słownikami. Uczniowie siedzą w parach. Każda z par dostaje inny słownik. Wspólnie przeglądają skład słownika, hasła. Następnie wyjaśniają pozostałym dzieciom czego w danym słowniku można szukać.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.