X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47322
Przesłano:

Skala na planach i mapach

TEMAT LEKCJI : SKALA NA PLANACH I MAPACH

CELE LEKCJI:

Uczeń:
1. Przypomnienie wiadomości o skali na planach i mapach.
2. Potrafi podać odległość na mapie między dwoma miastami a na planie między ulicami.
3. Umie stosować zamianę centymetrów na metry i kilometry.
4. Umie zamienić odległość na mapie i planie na odległość w terenie.
5. Zna rodzaje skali i potrafi podać przykłady skali.
6. Ćwiczenia praktyczne mające na celu podanie rzeczywistej odległości w różnych jednostkach.

Wymaganie z PodstawyProgramowej
XII. Obliczenia praktyczne. Uczeń: 8) oblicza rzeczywistą długość odcinka, gdy dana jest jego długość w skali, oraz długość odcinka w skali, gdy dana jest jego rzeczywista długość.

METODY I FORMY PRACY:
1. Praca z podręcznikiem.
2. Zajęcia praktyczne.
3. Praca indywidualna w zeszycie.
4. Pogadanka .

ŚRODKI DYDAKTYCZNE
1. Podręcznik
2. Tablica, kreda, przybory geometryczne.

PRZEBIEG LEKCJI

I Faza wprowadzająca

1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, ogólne sprawdzenie pracy domowej.

II Faza realizacyjna

1. Nauczyciel przypomina sposoby poprawnego zapisu matematycznego skali.
2. Uczniowie podają rodzaje poszczególnych skali oraz podają przykłady wykorzystując skale podane w podręczniku na stronie 78- wszystkie przykłady zapisujemy na tablicy.

1. Rynek w Krakowie
1 : 5 000 skala liczbowa
1 cm --- 5000 cm = 50 m skala mianowana

podziałka /skala liniowa

2. Mapa Polski
1: 12 000 000 skala liczbowa
1 cm ---- 12 000 000 cm = 120 000 m = 120 km

3. Wykonanie Ćwiczenia „a” z podręcznika strona 79
Uczniowie mierzą linijką odległości na planie i mapie i zapisują kolejno na tablicy zmierzony wymiar, który na podstawie skali zamieniają na odległość w terenie.
Uczniowie przeliczają podaną odległość na metry i kilometry w terenie.

a)
- długość Sukiennic na planie - 2cm
- skala planu 1 : 5 000
1 cm na planie --- 5 000 cm = 50 m

więc 2 * 50 m = 100 m

Odp. Długość Sukiennic wynosi 100 m .

b)
- długość ulicy Floriańskiej – 1, 5 cm
- skala planu 1 : 20 000
1 cm ---- 20 000 cm = 200 m
więc 1,5 * 200 m = 300, 0 m = 300 m

Odp. Długośc ulicy Floriańskiej wynosi 300 m

c)
- Kraków – Zakopane --- 2, 5 cm
- skala mapy 1 : 3 000 000
1 cm --- 3 000 000 cm = 30 000 m = 30 km

więc 2, 5 * 30 km = 75 , 0 km = 75 km

Odp. Z Krakowa do Zakopanego jest 75 km

6. Nauczyciel podaje zadania do samodzielnego rozwiązania.

Zeszyt ćwiczeń strona 25 zad. 2
Zeszyt ćwiczeń strona 24 zad. 1 a

Nauczyciel sprawdza czy uczniowie prawidłowo rozwiązują zadania jeśli popełniają błędy to ponownie tłumaczy jak należy wykonać prawidłowo zadanie.

III Faza podsumowująca

1. Krótkie zestawienie wiadomości poznanych na danej jednostce lekcyjnej.
2. Ocena uczniów za aktywność.

IV Praca domowa

Podręcznik strona 79 zad. 1

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.