X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47301
Przesłano:

Poznajemy budowę i czynności życiowe organizmów. Konspekt lekcji

Temat lekcji: Poznajemy budowę i czynności życiowe organizmów

Cel ogólny lekcji
Poznanie ogólnej budowy i czynności życiowych organizmów.
Treści z Podstawy programowej
VI.1 rozpoznaje składniki przyrody ożywionej i nieożywionej w najbliższej okolicy szkoły
VI.6. wymienia i opisuje czynniki warunkujące życie na lądzie oraz przystosowania organizmów do życia

Metody pracy:
pogadanka,
obserwacja,
ćwiczenia indywidualne

Formy pracy:
indywidualna

Środki dydaktyczne:
kawałek skały wapiennej, karta pracy, podręcznik, zeszyt ćwiczeń

Przebieg lekcji
1. Sprawdzenie obecności
2. Zapisanie tematu lekcji i podanie celu

Faza wprowadzająca
1. Nauczyciel przypomina uczniom o istnieniu w przyrodzie elementów ożywionych i nieożywionych.

Jak podzieliliśmy elementy przyrody?
- Wymień elementy przyrody ożywionej i nieożywionej.
- Dlaczego jedne elementy zaliczamy do przyrody ożywionej, a inne do przyrody nieożywionej?
Uczniowie ustalają różnice między elementami ożywionymi a nieożywionymi.

Faza realizacyjna
1. Nauczyciel prosi, aby uczniowie rozwiązali zadanie 1 z karty pracy.
Wyjaśnia, że komórka to najmniejszy element budowy organizmu.

2. Nauczyciel wprowadza pojęcia: „organizm jednokomórkowy” i „organizm wielokomórkowy”.
Uczniowie rozwiązują zadanie 2 z karty pracy.

3. Nauczyciel wyjaśnia, na czym polega hierarchiczna budowa organizmu. W tym celu posługuje się klockami o różnych kolorach, które symbolizują komórki. Kilka połączonych klocków w tym samym kolorze ma symbolizować tkankę, grupy klocków w różnych kolorach (tkanki) tworzą narządy, narządy budują układy narządów, a te z kolei – cały organizm.
Uczniowie rozwiązują zadanie 3 z karty pracy.
4. Nauczyciel prosi uczniów, aby na podstawie podręcznika wymienili czynności życiowe (oddychanie, rozmnażanie się, wzrost i rozwój, ruch, odżywianie się, wydalanie).
Wybrani uczniowie wyjaśniają pozostałym, na czym polega każda z tych cech.

5. Uczniowie wykonują w zeszycie ćwiczeń zadanie 3 ze strony 34.

Faza podsumowująca
1. Nauczyciel wraz z uczniami podsumowuje wiadomości, o których była mowa na lekcji.
2. Ocena aktywności uczniów na lekcji.

Praca domowa
Nauczyciel poleca uczniom, aby wykonali w zeszycie ćwiczeń zadanie 1,strona 33.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.