X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47287
Przesłano:
Dział: Świetlica

Wigilijne tradycje w naszych domach. Scenariusz zajęć

Czas pracy: 45 minut

Miejsce: świetlica szkolna

Temat zajęć: "Wigilijne tradycje w naszych domach”.

Cel główny:

· przybliżenie dzieciom tradycji i obyczajów związanych z obchodzeniem i przeżywaniem Wigilii Świąt Bożego Narodzenia w Polsce.

Cele szczegółowe: (uczeń)

Wiedza:

· zna etymologię słowa „wigilia”;

· zna treść wiersza D. Jagiełło „Wieczór wigilijny”;

· zna tradycje i zwyczaje wigilijne;

· zna wierzenia i wróżby wigilijne.

Umiejętności:

· potrafi własnymi słowami określić czym jest tradycja i zwyczaje wigilijne;

· potrafi uważnie słuchać czytanego tekstu;

· potrafi wymienić obrzędy i zwyczaje wigilijne;

· potrafi czytać uważnie i ze zrozumieniem;

· potrafi ułożyć rozsypany tekst w logiczną całość.

Postawy:

· bierze aktywny udział w zajęciach;

· współpracuje w grupie.

Metody: aktywizująca, słowna, czynna.

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne i pomoce: trzy kółka papierowe: czerwone, żółte i zielone, wiersz D. Jagiełło „Wieczór Wigilijny”, kolorowe obrazki przedstawiające różne wigilijne tradycje (12 potraw, sianko pod obrusem, pierwsza gwiazdka, choinka, snop słomy w kącie domu itd.), zdjęcia czterech wigilijnych potraw (np. barszcz czerwony, kutia, kompot z suszu, pierogi z kapustą i grzybami lub inne) oraz przepisy do ich wykonania w formie rozsypanek wyrazowych i zdaniowych, kolorowe kartki A4, klej, płyta z kolędami.

Przebieg zajęć:

Rozpoczęcie zajęć: Dzieci siedzą w kręgu na dywanie. Nauczyciel wita się z nimi po czym dokonuje weryfikacja samopoczucia dzieci poprzez trzy kolorowe kółka symbolizujące trzy stany emocjonalne: czerwony- złe samopoczucie, żółte- neutralne, zielone- bardzo dobre. Dzieci poprzez podniesienie odpowiedniego kółka określają swój stan emocjonalny i psychiczny. Wprowadzenie do tematu zajęć:

Dzieci z pomocą nauczyciela przypominają jaki temat omawiany jest na świetlicy w bieżącym tygodniu. Nauczyciel przedstawia temat zajęć.

Część właściwa zajęć: Dzieci siadają w kręgu na dywanie. Nauczyciel czyta dzieciom wiersz D. Jagiełło „Wieczór wigilijny”. Następnie rozkłada na dywanie obrazki przedstawiające symbole tradycji i obrzędów wigilijnych. W nawiązaniu do treści wiersza i wyłożonych ilustracji nauczyciel wyjaśnia znaczenie słowa „wigilia” oraz prowadzi rozmowę kierowaną na temat znaczenia niektórych symboli i obrzędów wigilijnych takich jak choinka, opłatek, sianko pod obrusem, puste miejsce przy stole itd. Dzieci wypowiadają się również na temat tradycji wigilijnych kultywowanych w ich domach.

Dzieci dzielą się na grupy poprzez losowanie kolorowych papierowych kółek w czterech kolorach: czerwonym, zielonym, niebieskim i żółtym. Każda grupa dostaje kopertę zaznaczoną odpowiednio do swojego koloru. W kopertach znajduje się po jednym zdjęciu jakiejś potrawy wigilijnej oraz rozsypanki zawierające przepis na daną potrawę. Dzieci mają za zadanie w grupach stworzyć przepis z rozsypanych zdań oraz wybrać nazwy produktów, które są niezbędne do stworzenia danego dania (dla utrudnienia w kopertach znajdują się składniki nie pasujące do danego dania). Zdjęcie potraw, składniki i przepis przyklejają na kolorowe kartki tworząc w ten sposób wigilijną książkę kucharską, która wyeksponowana będzie w sali świetlicowej. W czasie trwania tego zadania w nastrój świąteczny wprowadzają dzieci także rozbrzmiewające w tle kolędy.

Zakończenie zajęć:

Porządkowanie miejsc pracy. Ponowna weryfikacja samopoczucia dzieci przy pomocy trzech kolorowych kółek. Podziękowanie za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.