X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47112
Przesłano:

Przygotowanie do wprowadzenia pojęcia pola. Konspekt lekcji

1. Cele lekcji
1.a. Wiadomości

Celem lekcji jest przygotowanie uczniów do wprowadzenia pojęcia pola.
1.b. Umiejętności
Uczeń:
· Potrafi wyznaczyć pole figury nakładając na nią siatkę kwadratową i zliczając kwadraty.
· Wyznacza przybliżone pole szacując liczbę kwadratów, proponując składanie kwadratu z kilku części.
· Określa jaką siatkę wybrać i w jaki sposób ją nałożyć na figurę, aby szacowanie pola było jak najdokładniejsze.
Uczeń:
· zlicza w sposób uporządkowany kwadraty znajdujące się wewnątrz figury.
· zna pojęcia prostych ułamków typu ½, ¼.
· zna jednostki długości.

2. Metoda i forma pracy

• Sterowana praca badawcza
• Dyskusja, wymiana doświadczeń
• Ćwiczenia aktywizujące
• Praca z komputerem
3. Środki dydaktyczne

• Filmik instruktażowy jak obliczać pola figur.
• Kartki z narysowanymi konturami wysp.
• Podręcznik –multibook

4. Przebieg lekcji
I Faza wstępna:

Sprawy organizacyjne, w tym sprawdzenie pracy domowej.

II Faza realizacji:

Nauczyciel pyta uczniów z czym kojarzy im się temat lekcji, pyta o dodatkowe słowa oznaczające to samo: obszar, powierzchnia. Wyświetla zdjęcia wysp - dyskusja na temat ich wielkości.

Uczniowie rozpoczynają pracę zliczają kwadraty szacując powierzchnię wysp. Porównują uzyskane liczby określające powierzchnie, uzyskane podczas korzystania z różnych siatek. Po „wyznaczeniu” pola wyspy warto jest podpowiedzieć dzieciom ile kwadratów leży wewnątrz wyspy, a ile kwadratów potrzeba, aby zakryć całą wyspę. Zabawę tę kończymy rozmową – wymianą doświadczeń, że powierzchnię wysp szacowaliśmy z różną dokładnością zależną od np.: naszej dokładności, wielkości siatki kwadratowej (wybranej jednostki).
Matematycy wolą uzyskiwać dokładne wyniki. Prosimy uczniów o wyznaczenie pól narysowanych figur o wierzchołkach w punktach kratowych.

Uczniowie wykonują notatkę na temat pola powierzchni:
„Wielkość prostokątów i wielu innych figur możemy porównywać wypełniając je np. jednakowymi kwadrami. Im więcej kwadratów potrzeba do wypełnienia figury, tym jest ona większa. Kwadrat, którym mierzy się wielkość figur, nosi nazwę kwadratu jednostkowego. Może być nim np. kwadrat o boku 1 cm, czyli centymetr kwadratowy (cm2)”. Warto tę notatkę uzupełnić rysunkiem oraz komentarzem o innych jednostkach pola (mm2, m2, ...)

Należy dyskusję, nakierować na inne jednostki pola.
Jakich obiektów warto określać w kilometrach kwadratowych, co w metrach kwadratowych, co w centymetrach, a do czego będzie przydatny milimetr kwadratowy.

III Faza końcowa:
Ostatnie minuty poświęcamy na ugruntowanie umiejętności, do tych ćwiczeń oraz na zadanie pracy domowej.
Uczniowie odpowiadają na pytania, otrzymują oceny.
Uczniowie odpowiadają na pytania:
– Co dzisiaj robiliśmy na lekcji?
– Jakie nowe określenie poznaliśmy?
– Czy pole figury zależy od jej wielkości?
– Jaka figura może być jednostką pola?
Zadanie pracy domowej. Zad. 4, 5 str. 140 w podręczniku.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.