X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47076
Przesłano:

Kasztanowy ludzik - akcja plastyczna budowanie formy obrazu na placu szkolnym. Konspekt zajęć koła plastycznego

Konspekt zajęć

Grupa: 4,5.7 klasa

Krąg tematyczny: Jesień- dary Jesieni
Temat dnia: Kasztanowy Ludzik – akcja plastyczna budowanie formy obrazu na placu szkolnym.
Przedmiot: Edukacja plastyczna – Malarstwo darami jesieni w przestrzeni publicznej – tematyka dotycząca jesieni.

Cele ogólne:
Dziecko:

- wypowiada się w wybranych technikach plastycznych na płaszczyźnie
- zdobywa nowe doświadczenia plastyczne
- doskonali sprawność manualną
- buduje dziecięcą wiedzę o świecie społecznym, przyrodniczym, technicznym
- rozwija umiejętność prezentacji swoich przemyśleń
- wprowadzone w świat wartości estetycznych, rozwija umiejętność wypowiadania się poprzez sztukę
- kształtuje swoją przynależność społeczną
- rozwija wyobraźnię plastyczną przez właściwe zastosowanie środków formalnych w pracy
- kształtuje poczucie akceptacji samego siebie
- kształtuje pozytywne uczucia w kontakcie z innym dzieckiem

Cele szczegółowe:
Dziecko:
– potrafi przygotować kompozycję w obrębie wyznaczonego obszaru ( wydzielony fragment podwórka szkolnego)
- potrafi przedstawić postać Kasztanowego Ludzika układając zebrane dary Jesieni (liście, kasztany, żołędzie, szyszki, kawałki patyków i kory, mchy i inne leśne skarby zebrane w czasie jesiennego spaceru
- sprawnie układa zadane elementy różnymi materiałami przyrodniczymi (kasztany, liście, gałęzie) wypełniając płaszczyzny wg rysunku
- tworzy ciekawe wzory rysunkowe na płytkach chodnika – rysunek kredą
- nabywa umiejętność kompozycji i prezentacji pracy w przestrzeni publicznej
- starannie wykańcza pracę rozmawiając i współpracując z pozostałymi dziećmi
- współpracuje z partnerem
- akceptuje siebie i innych
- zachowuje się bezpiecznie podczas wykonywanych ćwiczeń
- kontroluje własne zachowanie
- odczuwa radość ze wspólnej zabawy

Metody:
- podające: pytania, polecenia, objaśnienia
- poszukujące: poszukiwanie odpowiedzi na pytania, odpowiedzi twórcze
- praktyczne: wykonywanie pracy plastycznej
Formy:
Praca grupowa i indywidualna dziecka
Środki dydaktyczne:
Zebrane dary jesieni podczas spaceru: żołędzie, kasztany, liście, gałęzie owoce głogu, mech, szyszki itp., nożyczki, sznurek, kreda kolorowa

Przebieg zajęć:
1. Kasztanowy Ludzik – akcja plastyczna budowanie formy obrazu na placu szkolnym - wprowadzenie do tematu zajęć - wypowiedzi dzieci na temat jesieni, pojawiającej się roślinności, zmian w przyrodzie, ich wyobrażeń w zakresie tematu
2. Omówienie przebiegu pracy z wykorzystaniem materiału przyrodniczego ( kasztany, liście, gałęzie, itd.)
3. Podanie tematu pracy
4. Omówienie bezpieczeństwa i zasad współpracy w grupie.
5. Wykonanie pracy- rysunek kształtu wielkiego Kasztanowego Ludzika ( ok 2 m wysokości) kredą na chodniku przedszkolnym.
6. Wykonanie pracy przez dzieci - wyłożenie w ramach narysowanego konturu darów jesieni ( np. broda z mchu, uszy z huby, itd.)
7. Ułożenie wykonanych wcześniej kolorowych domków dla Ludka ( domki z kolorowego kartonu ozdobione przez dzieci – przygotowane wcześniej)
8. Dorysowanie otoczenia Kasztanowemu Ludzikowi (praca indywidualna dziecka – rysunek kredą na asfalcie)
9. Omówienie pracy, analiza kompozycji w przestrzeni – rozmowa z dziećmi na temat czy sztuka powinna wychodzić do przestrzeni publicznej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.