X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4706
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Co otrzymujemy z węgla? Scenariusz zajęcia otwartego

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM W DNIU 28.11.2008 r.

CEL GŁÓWNY: poznanie produktów otrzymywanych z węgla.

CELE OPERACYJNE:
dziecko:
- rozwiąże zagadkę słowną
- słucha utworów literackich i odpowiada na pytania dotyczące ich treści
- zna nazwy produktów, które powstały z materiałów po chemicznej przeróbce węgla
- umie dzielić słowa na sylaby i głoski
- liczy do 7
- zna poznane cyfry i je stosuje
- czyta rebusy obrazkowe
- zna właściwości fizyczne węgla
- potrafi ułożyć historyjkę obrazkową
- tańczy śląski taniec „Grozik”
- zna środowisko życia dinozaurów
- potrafi współdziałać w zespole
- potrafi dobrać wyraz do przedmiotu

METODY: czynna, słowna, oglądowa

FORMY PRACY: indywidualna, zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
tabletki, perfumy, ołówek, farby, piłka plażowa, świece, gumowe opony od samochodu – zabawki, gąbka, historyjka obrazkowa „Jak powstał węgiel?”, bębenek, kołatka, tamburyno, ilustracje dinozaurów, bryły węgla, wyrazy do czytania, cyfry, karty pracy, czapka dla dinozaura, mapa Polski, rebusy obrazkowe, zagadka, kolorowa kreda, arkusze szarego papieru.


PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Rozmowa z dziećmi przy mapie Polski, na temat regionu Śląska
- oznaczenie tego regionu napisem ŚLĄSK
2. Rozwiązanie zagadki
„Jak nazwiecie takie miejsce
wszystkim znane doskonale,
w którym węgla jest najwięcej,
ale pieców nie ma wcale?”
3. „Czarny węgiel” – zabawa badawcza
- omówienie właściwości fizycznych węgla (czarny, twardy, brudzi, w wodzie nie rozpuszcza się)
4. „Jak powstał węgiel?” – słuchanie krótkiego opowiadania nauczycielki.\
- układanie historyjki obrazkowej przedstawiającej historie powstania węgla
- numerowanie obrazków
- oglądanie ilustracji przedstawiających dinozaury
5. Zabawa ruchowa „Dinozaurowy berek”
6. Słuchanie wiersza M. Terlikowskiej „Węglowa rodzinka”
- rozmowa na temat wiersza
- pokaz przedmiotów otrzymanych z węgla
- nazywanie przedmiotów, określanie ich przeznaczenia, czytanie nazw, ustawianie przy przedmiocie (zadanie dla dzieci czytających)
7. Ćwiczenia słuchowe „Dokończ słowo”.
8. Rozwiązywanie rebusów obrazkowych (nazwy przedmiotów, które otrzymujemy z węgla)
9. Zabawa ruchowa „W kopalni”
10. Zabawa matematyczna „Ile jest...?” – wykonanie kart pracy
- 1 grupa: liczenie piłek, ołówków itd., wpisanie cyfry w okienko
- 2 grupa: czytanie napisu np: 2 piłki czerwone i 3 piłki niebieskie to ... piłek. (wykonanie rysunku, wpisanie liczby)
11. Praca zespołowa dzieci i rodziców. Odczytanie tematu pracy przez jednego z rodziców. „Las jurajski” – rysowanie kolorową kredą na dużych arkuszach papieru i lepienie dinozaurów z plasteliny.
12. Rozmowa z dziećmi podsumowująca zajęcia.
13. Zabawa taneczna przy piosence „Grozik”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.