X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 46983
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Fani przedstawień - działania matematyczne

Scenariusz zajęcia

Temat: Fani przedstawień.
Grupa wiekowa: 6 latki
Prowadząca: Mirosława Patris-Cyganek
Data: 22.02.2020

Cele ogólne:
liczy poprawnie
przelicza w granicach 10
przelicza liczebnikami głównymi i porządkowymi
zna graficzny symbol liczb od 1-10oraz znaków: dodawania, odejmowania, równości
wykonuje działania na dodawanie i odejmowanie

Cele operacyjne:
odróżnia liczenie błędne od poprawnego
umie liczyć do 10
liczy liczebnikami głównymi i porządkowymi
dodaje i odejmuje w zakresie 10
przedstawia działania za pomocą liczb i znaków

Formy pracy:
praca grupowa
praca indywidualna

Metody:
słowna: objaśnienia,
czynna: zadań stawianych do realizacji, samodzielnych doświadczeń
oglądowa: obserwacja, demonstracja

Środki dydaktyczne:wiatrak matematyczny, cyfry i znaki matematyczne: +,-, = na kartonikach, krzesła, figury geometryczne, maski, karty pracy.

Przebieg zajęć:
1. Podróż do teatru. -Nauczyciel rozkłada na dywanie wiatrak matematyczny. Zaprasza dzieci aby chwyciły za wstążki wiatraka .W środku stoi jedno, dwoje dzieci- to kierowcy autobusu, który jedzie do teatru. Autobus zatrzymuje się na przystankach, na których „wsiadają osoby”- dzieci, na których szarfach znajduje się liczba podana przez nauczyciela okręcają się szarfą do środka i odwijają.
2. W teatrze. -Nauczyciel rozkłada na dywanie wiatrak matematyczny. Dzieci siedzą dookoła wiatraka przed wybrana wstążką. Wybrane dziecko wchodzi po schodach -szarfach, do teatru przeliczając liczebnikami porządkowymi. Nauczyciel zadaje pytania pozostałym dzieciom- jaki kolor miał schodek,np. drugi,piąty itp.
3. Aktorzy.-Nauczyciel dzieli dzieci na mniejsze grupki po 2-3 dzieci, którym rozdaje kartoniki z cyframi od 1-10 i znakami matematycznymi: +,-,=.
Na tablicy umieszcza maski symbolizujące aktorów wchodzących na scenę. Dzieci w grupkach za pomocą cyfr i znaków przedstawiają działania na dodawanie i odejmowanie.
4. Na widowni. -Dzieci ustawiają krzesła w czterech rzędach po 6 krzeseł. Na każdym krześle kładą cyfrę od 1-6. Nauczyciel obok rzędów kładzie figurę geometryczną. Następnie rozdaje dzieciom bilety, na których jest narysowany symbol-figura oraz numer i prosi o zajęcie miejsc na widowni. Po wykonaniu zadania wybrane dzieci mówią, w którym rzędzie siedzą i na którym miejscu.
5. Karty pracy.- Nauczyciel zaprasza dzieci, aby wzięły swoje krzesło i usiadły do stołu, na którym są przygotowane karty pracy-książki. Dzieci wykonują zadania według poleceń nauczyciela.
6. Nauczyciel dziękuje dzieciom za wspólną zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.