X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46868
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Figurolandia

Scenariusz zajęć
Temat: Figurolandia.
Cel główny:
• Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych poprzez wprowadzenie podstaw kodowania
Cele operacyjne:
Dziecko:
• Klasyfikuje klocki Dienesa względem dwóch cech lub więcej
• Porusza się w otoczeniu zgodnie z podanym kodem słownym (np. do przodu idź, do tyłu wróć, wkoło obróć się, klaśnij w dłonie swe, w prawo idź, w lewo idź) i obrazkowym (koło- ustawienie w parze, kwadrat- podskoki, trójkąt- tupanie nogami, prostokąt- siad skrzyżny na dywanie) przez nauczyciela
• Rozpoznaje figurę geometryczną na podstawie kodu obrazkowego zawartego w kopercie i układa ją w odpowiednim miejscu na obrazku z kształtami figur
Metody:
• słowna ( instrukcje, objaśnienia)
• percepcyjna (pokaz, ilustracje)
• czynna (zadań stawianych do wykonania)
• metoda kodowania
• pedagogiki zabawy
• elementy z planu daltońskiego (praca w grupach, sygnalizator, hałasomierz, czasomierz, asystenci od ważnych spraw)
Formy organizacji:
• grupowa
• indywidualna
Środki wspierające aktywność dzieci: odtwarzacz CD, płyta CD z muzyką, mata mistrzów kodowania, kartki z figurami geometrycznymi - koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt, koperty z instrukcją obrazkową dla każdego dziecka, karty z kolorami i kształtami
Przebieg zajęć:
1. „Figurolandia”- słuchanie krótkiej bajki opowiadanej przez nauczyciela. Rozmowa z dziećmi na temat usłyszanej bajki.
Plan daltoński- hałasomierz- ustawienie na ciszę przez nauczyciela
2. „Podróż do Figurolandii wg specjalnego kodu słownego podanego przez nauczyciela)”.
Dzieci poruszają się po dywanie wg instrukcji słownej nauczyciela: "Do przodu idź, do tyłu wróć, wkoło obróć się, klaśnij w dłonie swe, w prawo idź, w lewo idź " do utworu "Polka wojskowa".
3. „Zaczarowany kod ukryty w figurach"- zabawa z wykorzystaniem maty mistrzów kodowania.
Zadaniem dzieci jest wybór odpowiedniej figury z klocków Dienesa wg określonych cech- koloru i kształtu i położenie jej w odpowiednim miejscu na macie.
Plan daltoński- asystenci pani od ważnych spraw rozkładają maty na dywanach, układają kartoniki z kolorami i kształtami na matach, praca w dwóch grupach, wybrani liderzy grup kontrolują kolejność członków grupy przy układaniu figur na macie mistrzów kodowania oraz pomagają dzieciom w napotkanych trudnościach.
4. Zabawa ruchowa „Zabawa z figurami”.
Dzieci poruszają się po sali w rytm tamburyna i wykonują polecenia zawarte w danej figurze, np. koło- łączą się w pary, kwadrat- podskakują w parze, trójkąt- tupią nogami o dywan w parach, prostokąt- siadają na dywanie w siadzie skrzyżnym.
Plan daltoński- instrukcja nauczyciela zawarta w kodzie obrazkowym : koło, trójkąt, prostokąt, kwadrat.
5. "Obrazek z figurolandii"- praca w grupach przy stolikach.
Zadaniem dzieci jest odnalezienie odpowiedniej figury wg kodu obrazkowego zawartego w kopercie, np. zielony- mały- trójkąt i umieszczenie go w odpowiednim miejscu na obrazku z kształtami figur na stole.
Plan daltoński- praca w grupach, wybór liderów grup, hałasomierz- ustawienie na szept przez nauczyciela, sygnalizator- ustawienie na pomoc kolegi przez nauczyciela
6. Podziękowanie za udział w zajęciach, podsumowanie zajęć. Wypowiedzi dzieci na temat, czego nauczyły się w trakcie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.