X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46847
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Wiosenne kodowanie - doskonalenie koordynacji słuchowo-wzrokowo-ruchowej. Zajęcia rewalidacyjne - autyzm

Cel ogólny:
- rozwijanie logicznego myślenia
- kształtowanie umiejętności odkodowywania informacji
Cele rewalidacyjne:
- wydłużanie czasu koncentracji uwagi;
- doskonalenie percepcji wzrokowej, słuchowej i ruchowej
- odczuwanie radości i zadowolenia z pokonywania trudności
- ćwiczenie orientacji w kierunkach;
- nauka cierpliwości,
Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi używać prostych kodów
- odczytuje zakodowane informacje
- układa podany kod
- wskazuje kierunek w lewo i prawo,
- orientuje się w schemacie ciała i przestrzeni;
- rozumie pojęcia dotyczące orientacji przestrzennej.
- porusza się według ustalonego kodu.
-potrafi utrzymać równowagę.

Metody: czynna, aktywizująca, słowna, oglądowa,
Formy zajęć: praca indywidualna,

Pomoce dydaktyczne: plansze do kodowania, kartoniki z obrazkami zwierząt, kartoniki w 4 kolorach (żółty, zielony, niebieski, czerwony), klej, plastelina, kredki, szarfy/taśma, karty pracy, strzałki,

Przebieg zajęcia
1. Przywitanie.
2. Swobodna rozmowa z dzieckiem: ustalenie liczby zadań do wykonania, przypomnienie symboli wiosny (rozmowa kierowana na temat oznak wiosny- cechy charakterystyczne dla tej pory roku)
3. „Ułóż obrazki według kodu”
Nauczycielka omawia kolory na karcie pracy, które mają odzwierciedlać kolory obrazków (zwierzątek: czerwony -biedronki, zielony-żabki, żółte- pszczoły, niebieskie- motyle, ). Dziecko układa obrazki według kodu.
4. „Spacer po łące” – podążanie po linii stopa za stopą.
Dziecko ma zakryte oczy, a n. kieruje nim wydając polecenia: „dwie stopy do przodu”, „jedna stopa w lewo” itd...
5. „Bocian i żaby” - zabawa dydaktyczna z elementami kodowania z wykorzystaniem kratownicy.
Zadaniem dziecka jest ułożenie na kratownicy drogi bociana ze strzałek po żabki do stawu.
6. „Zakodowane słońce” - dziecko otrzymuje kartkę z podanym kodem. Zadaniem jest pokolorowanie w odpowiednim miejscu na kratownicy kratki w danym kolorze. Na końcu powstaje słońce.
7. .„Ćwiczenia zakodowane kolorami” – zabawa ruchowa
Nauczycielka pokazuje dziecku kolejno różnokolorowe kartki wyjaśniając przy każdej jakie ćwiczenie będzie odtąd oznaczał jej kolor np. czerwony - przysiady, niebieski - podskoki, zielony - obroty, żółty - pajacyki, Następnie nauczycielka pokazuje wybrane kartki w przypadkowej kolejności i sprawdza czy dziecko dobrze zapamiętało jakie oznaczają ćwiczenia.
8. „Wiosenne Sudoku” - łamigłówka.
Zadaniem dziecka jest takie ułożenie ich na kratownicy, aby żaden obrazek nie powtórzył się ani w linii poziomej, ani w linii pionowej.
9. Powiedz, jaki kolor jest na podanym polu. Dziecko za pomocą plasteliny wykleja pod podanymi współrzędnymi dany kolor.
10. Ewaluacja: Dziecko odczytuje swoje imię wg podanego kodu.
11. Zakończenie zajęć: posprzątanie stolika; wynagrodzenie motywacji dziecka (dziecko otrzymuje pochwałę słowną i nagrodę w postaci wybranej naklejki)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.