X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46751
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Gry, zabawy i ćwiczenia rozwijające pamięć, koncentrację, spostrzegawczość oraz logiczne myślenie. Konspekt zajęć rewalidacyjnych

Konspekt zajęć rewalidacyjnych dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim.

TEMAT: Gry, zabawy i ćwiczenia rozwijające pamięć, koncentrację, spostrzegawczość oraz logiczne myślenie.

Cele główne:
• usprawnianie funkcji mózgu m.in.: pamięci, koncentracji, spostrzegawczości oraz logicznego myślenia i motoryki dużej.
• Utrwalenie umiejętności mnożenia prze 2
• Utrwalenie podstawowych wiadomości o rzeczowniku i czasowniku

Cele szczegółowe:
• rozwijanie umiejętności opowiadania, odpowiadania na pytania, budowania zdań poprawnych pod względem gramatycznym
• doskonalenie umiejętności rozpoznawania poznanych części mowy (rzeczownik, czasownik, przymiotnik)
• doskonalenie umiejętności posługiwania się poznaną wiedzą w praktyce
• doskonalenie umiejętności rozwiązywania zadań i ćwiczeń na tablicy interaktywnej
• kształtowanie koordynacji oko- ręka, oko-noga
• utrwalanie mnożenia pamięciowego przez cyfrę 2
• doskonalenie umiejętności grania w poznane na wcześniejszych zajęciach gry

Cele operacyjne:
uczennica:
• wyszukuje rzeczowniki i czasowniki i przymiotniki wśród grupy wyrazów
• grupuje odpowiednio wyrazy ( czasowniki, przymiotniki, rzeczowniki)
• słucha z uwagą wypowiedzi nauczyciela
• wykonuje zadanie wg usłyszanej instrukcji
• rozumie pytanie i odpowiada na nie
• aktywnie uczestniczy w zajęciach
• samodzielnie wykonuje zadania na tablicy interaktywnej
• odpowiada całym zadaniem na zadanie przez nauczyciela pytanie dotyczące
np.: planów na popołudnie
• układa 2 elementowe puzzle matematyczne do nauki mnożenia przez 2
• odkrywa i dopasowuje pasujące do siebie dwa obrazki ( gra memo)
• dokonuje obliczeń pamięciowych (przy niewielkiej pomocy liczydła) w zakresie 20
• przestrzega zasad podczas gry, czeka na swoją kolej.
• zna kolejność wykonywania działań.
• dokonuje podsumowania swojej pracy podczas zajęć.
• prawidłowo dopasowuje wyniki do działań

Metody:
• słowne - rozmowa, objaśnienia,
• oglądowe - pokaz,
• czynne - praktycznego działania,

Forma:
• praca indywidualna

Pomoce: liczydło, gra typu memo- Granna „ Dwa razy dwa”, karty pracy, szarfy gimnastyczne, gra zręcznościowa „ Catch ball”, komputer, tablica multimedialna, gra planszowa „ Zgadnij co to?” puzzle 2 elementowe- mnożenie przez cyfrę 2, ołówek, plansza z wynikami do gry „ Żabie skoki”

Przebieg zajęć:

Zajęcia wstępne:
• Stworzenie miłej i przyjaznej atmosfery
• Przypomnienie zasad panujących na zajęciach
• Ćwiczenie: „Pudełko ciekawych pytań” Nauczyciel prosi aby uczennica wylosowała z pudełka 1 pytanie i odpowiedziała na nie w 3 zdaniach. Przykładowe pytanie|: Jakie masz plany na popołudnie?

Zajęcia właściwe:

Przebieg zajęć:

• Zabawa „Zgadnij co to?” -Na kartce A4 umieszczone są 24 wyrazy. Gracz wybiera jeden wyraz ,a jego przeciwnik ma za zadanie odgadnąć jaki to wyraz. Pomocą w odgadywaniu, kim jest przeciwnik, są pytania, które powinny być formułowane tak, by można było na nie odpowiedzieć wyłącznie „tak” lub „nie”.

• Przypomnienie uczennicy co to jest rzeczownik i czasownik.
• Porządkowanie wyrazów: Zadaniem Oliwki jest wyszukanie na kartce z grą „ Zgadnij co to” rzeczowników i czasowników, a następnie zaznaczenie ich odpowiednim kolorem. Próby ułożenia kilku zdań z podanych wyrazów.
• Złap, powiedz i rzuć – gra zręcznościowa
o nauczyciel i uczeń rzucają do siebie piłkę i wypowiadają przy tym dowolne rzeczowniki/czasowniki
o nauczyciel rzuca piłkę do ucznia, uczeń łapie i wypowiada czasownik pasujący do usłyszanego rzeczownika np.: auto- jedzie
• Zabawa „Polowanie na wyraz” Nauczyciel mówi ciąg wyrazów, a zadaniem ucznia jest klaśnięcie wtedy, gdy usłyszy np. czasownik
• Czytanie nagłos wierszyka „Tabliczka mnożenia prze 2 „
• Układanka 2 elementowa ćwiczenie utrwalające mnożenie prze 2 Uczeń dopasowuje do siebie dwa elementy układanki
• Żabie skoki- ćwiczenie utrwalające mnożenie przez 2. Na podłodze narysowane są wyniki mnożenia cyfry 2 przez inne cyfry. Zadaniem Oliwii jest skoczyć na odpowiedni wynik po usłyszeniu działania np.: 2x2.
• Gra memory - ćwiczenie utrwalające umiejętność mnożenia przez 2
• Mój mały koń- ćwiczenie interaktywne na tablicy multimedialnej utrwalające mnożenie przez 2
• Karta pracy – utrwalenie mnożenie przez 2, Ćwiczenie polega na dopasowaniu za pomocą linii narysowanej ołówkiem wyniku do działania
Do każdego ćwiczenia nauczyciel podaje sposób jego wykonania. W razie potrzeby prowadzący udziela dodatkowych wyjaśnień i wskazówek.
• Podsumowanie zajęć. Pochwała uczennicy za wykonane zadania.
• Poproszenie uczennicy, aby opowiedziała, które ćwiczenie jej się najbardziej podobało, które było najtrudniejsze.
• Naklejenie naklejki motywacyjnej w zeszycie.
• Pożegnanie

Joanna Królewicz- Kop

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.