X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 46742
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jak wyglądało życie w czasach dinozaurów?

Scenariusz zajęć w grupie 4 -5 latków
Temat: Jak wyglądało życie w czasach dinozaurów?
Prowadząca zajęcia : Jowita Jabłońska
Cel główny : tworzenie okazji do pogłębienia wiadomości na temat dinozaurów oraz budzenia zaciekawienia otaczającym światem, jego prehistorią,
- umożliwienie dziecku ekspresji spostrzeżeń, przeżyć, uczuć w różnych formach działalności z zastosowaniem werbalnych i niewerbalnych środków wyrazu
Cele operacyjne – dziecko:
- współdziała podczas tworzenia wystawki
- poprawnie wypowiada się na określony temat
- pobudza wyobraźnie twórczą
- potrafi określić swoje odczucia
- doskonali sprawność manualną podczas zabawy w archeologa
Metody:–słowne: informacyjne(objaśnienia), oparte na kulturze żywego słowa (rozmowa, opowiadanie, opis),–czynne: stawianych zadań, kierowanie działalnością dziecka,–oglądowe: demonstracja, obserwacja
Formy:–indywidualna,–grupowa
Środki dydaktyczne: zagadka o dinozaurach, obrazek dinozaura wraz z 4elementami, które go zasłaniają, sylwety dinozaurów, gumowe dinozaury–zabawki, obrazek przedstawiający archeologa oraz atrybuty jego zawodu, pudełko z lupami, pudełko z pędzelkami, kuwety z piaskiem, obrazki przedstawiające kości dinozaurów, szkielet dinozaura, piosenka pt. : Dinozaur
Przebieg zajęć :
1.Powitanie piosenką: „dinozaur”- zabawa naśladowcza, nauka piosenki
Dinozaur /sł. Andrzej Zagajewski/
Po dalekich bezdrożach biegnie wielki dinozaur.
Jak zobaczy, to cię zje, więc nie możesz ruszać się.
Po ulicach i drogach pędzi wielki dinozaur.
Kogo złapie, tego zje, więc najlepiej połóż się.
A gdy nadeszła pora, poszedł spać dinozaur.
Obudzi go każdy dźwięk, więc najlepiej cicho siedź.
Pan Dinozaur mocno śpi, nie obudzi go już nic.

Śpi jak kamień – żadna strata, więc możemy... w górę skakać!
2. W krainie dinozaurów – zorganizowanie wystawki tematycznej. Dzieci wraz z nauczycielem przeglądają przyniesione przedmioty związane z dinozaurami. Nauczyciel zaczyna rozmowę kierowaną na temat zabawek, książeczek, szkieletu, Dzieci opowiadają o swoich skarbach.
3. Skąd wiemy, że dinozaury żyły na Ziemi? – burza mózgów .Dzieci podają propozycje odpowiedzi na postawione w tytule zajęć pytanie. Nauczyciel wyjaśnia, kim jest paleontolog – to naukowiec zajmujący się badaniem kości i szczątków zwierząt i roślin znajdujących się w skorupie ziemskiej. Dzięki pracy paleontologów wiemy, jak wyglądały dinozaury i czym się żywiły.
4.Prezentacja multimedialna: „Dawno temu żyły dinozaury”...-poznanie ciekawostek o gadach
5.Jesteśmy dinozaurami – zabawa ruchowa naśladowcza.
5.Bawimy się w paleontologów – zabawa odkrywcza. Dzieci otrzymują pudełeczka wypełnione piaskiem , nauczyciel demonstruje zadanie. Zadaniem dzieci jest delikatne rozgarnianie pędzelkiem piasku, i obserwowanie znaleziska (obrazki szkieletów dinozaurów -złożenie figurki w całość)
6.Podziękowanie za wspólną zabawę- oglądanie i próba nazwanie dinozaura, którego dzieci ”wykopały”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.