X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46717
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz powitania wiosny w ogrodzie przedszkolnym

Grupa wiekowa: 3-4-latki
Cele ogólne:
• poznanie wybranych tradycji ludowych związanych z nadejściem wiosny,
• rozwijanie zainteresowań otaczającym środowiskiem przyrodniczym i zachodzącymi w nim zmianami
Cele operacyjne:
Dziecko:
• zna zwyczaje związane z pożegnaniem zimy i nadejściem wiosny (marzanna, gaik),
• rozpoznaje zwiastuny wiosny,
• rozwiązuje zagadki słowne,
• improwizuje ruch do muzyki („taniec kwiatów”),
• sprawnie biega, omijając przeszkody,
• wykonuje podskoki w przysiadzie („żabie skoki”),
• prawidłowo reaguje na polecenia słowne,

Metody:
a) czynne: metoda zadań stawianych dziecku, zabawy ruchowe
b) słowne: rozwiązywanie zagadek, rozmowa, instrukcje i objaśnienia słowne
c) oglądowe: pokaz i obserwacja

Formy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: marzanna, taczka, gaik, głośnik bezprzewodowy, nagrania mp3 (piosenka „Promyk słońca”, utwór „Ballada dla Adeliny”), papierowe listki z wiosennymi zagadkami, plansze ilustrujące zwiastuny wiosny, bibułki, żabki orgiami (25 sztuk), plastikowe talerzyki (25 sztuk), pachołki, koło hula-hop

Przebieg zajęć:

• Powitanie
Zebraliśmy się dzisiaj, by wszystkim dzieciom i dorosłym
podać najświeższe wiadomości.
Od dziś wiosna u nas zagości.
W związku z tym zapraszamy na spotkanie
i może ktoś odpowie na krótkie pytanie:
(dzieci odpowiadają chórem TAK lub NIE)
- Czy wszystko budzi się ze snu ? TAK
- Czy wiosna niedługo przyjdzie tu ? TAK
- Czy schowamy ciepłe kurteczki ? TAK
- Czy wyjmiemy letnie bluzeczki ? TAK
- Czy bardzo lubimy wiosnę ? TAK
- Czy wiosną wszystko rośnie ? TAK
- Czy raz deszczyk, raz słońce świeci ? TAK
- Czy czasem śnieg z nieba leci ? NIE

• Wyniesienie Marzanny
Żeby wiosna mogła zacząć królowanie na świecie, musimy najpierw pożegnać zimę. Jak nakazuje bardzo stary obyczaj, wykonaliśmy marzannę – czyli kukłę, która symbolizuje zimę, chorobę i zło. Dawniej marzannę wyprowadzano ze wsi i topiono w strumyku albo palono. My również chcemy wyprosić panią Zimę z naszego przedszkola. A jak to zrobimy? Wywieziemy ją na taczce...
Kilkoro dzieci wozi marzannę na taczce, a pozostali skandują:
Marzanno, Marzanno, odejdź już prosimy,
nie chcemy już więcej żadnych śladów zimy.
Niech odejdą z Tobą mrozy oraz chłody,
o powrocie zimy nie może być mowy!

• Wniesienie gaiku
Z nadejściem wiosny wiąże się inny stary zwyczaj – gaik. Gaik to gałązka udekorowana wstążeczkami oraz innymi ozdobami, z którą spacerowano po wsi, wyśpiewując wiosenne przyśpiewki.
Dzieci parami obnoszą gaik dookoła przedszkolnego ogrodu. Pozostałe przedszkolaki skandują:
Z gaikiem zielonym co go dzieci niosą,
czas powitać wszystkim wiosenkę uroczą.
Piosenkę śpiewamy, gaik poniesiemy,
o przybyciu wiosny zaraz opowiemy.

• Śpiew zbiorowy piosenki pt. „Promyk słońca” (sł. i muz. K. Bayer)
1. Promyk słońca wyjrzał zza chmury
I zobaczył świat szarobury.
I pomyślał: Kto tu pomoże?
Świat taki szary być nie może.

Ref: Kto obudzi pąki kwiatów? (wiosna)
Kto pokaże gniazda ptakom ? ( wiosna)
Kto wygoni misia z nory? ( wiosna )
Zazieleni pola, bory? ( wiosna )

2. Promyk słońca spotkał wiosenkę
I zaśpiewał krótką piosenkę.
Daj wiosenko kwiatów troszeczkę
I obudź misia, obudź rzeczkę.

Ref: Kto obudzi pąki kwiatów? (wiosna)
Kto pokaże gniazda ptakom ? ( wiosna)
Kto wygoni misia z nory? ( wiosna )
Zazieleni pola, bory? ( wiosna )

3. I wiosenka go posłuchała
Kolorowe kwiaty dała.
Zabłysnęła w krąg kolorami
I już zostanie teraz z nami.

Ref: Obudziła pąki kwiatów
Pokazała gniazda ptakom.
Wygoniła misia z nory
Ożywiła pola, bory.

• Wiosenna zgaduj-zgadula
Na papierowych listkach przywiązanych do gaiku zapisane są zagadki dotyczące zwiastunów wiosny. Wybrane dzieci odwiązują listki i próbują rozwiązać zagadkę odczytaną przez nauczyciela, wskazując odpowiednią planszę, ilustrującą zwiastuny wiosny.
1) Czarno- biały fraczek, buciki czerwone, umykają żaby, gdy idzie w ich stronę. (BOCIAN)
2) Myszek nie łowią, ptaszków nie jedzą te szare kotki, co na drzewach siedzą. (BAZIE)
3) Jak się te białe kwiatki nazywają, które spod śniegu główki wychylają? (PRZEBIŚNIEGI)
4) Nie chodzą, lecz skaczą, nad stawem mieszkają. Gdy wieczór zapadnie na głosy śpiewają. (ŻABY)
5) Wiosną na drzewie się zieleni, ale opada na jesieni. (LIŚĆ)

• Taniec kwiatów – improwizacja taneczna z bibułkami
Wiosna to czas, gdy zakwitają piękne kwiaty... Teraz Wy będziecie takimi kwiatami.
Dzieci otrzymują kolorowe bibułki i na czas zabawy zamieniają się w „kwiaty”. Nauczyciel (wykorzystując głośnik bezprzewodowy) prezentuje utwór „Ballada dla Adeliny”, a dzieci improwizują ruchem wzrost oraz taniec „kwiatów”.

• Żabki do stawu – zabawa sprawnościowa
Dzieci dzielą się na dwie drużyny. Każde dziecko dostaje papierową żabkę. Zadaniem dziecka jest pokonać slalom i zanieść żabkę (na talerzyku) do stawu (koło hula-hop). Wygrywa drużyna, która jako pierwsza wykona zadanie.

• „Bocian idzie!” – zabawa ruchowa
Dzieci-„żabki” skaczą w przysiadzie po ogrodzie przedszkolnym. Na hasło: „Bocian idzie!” dzieci- „żabki” zatrzymują się w bezruchu. Dziecko, które się poruszy zostaje złapane przez „bociana”.

• Pożegnanie okrzykiem: Wiosna, wiosna jest radosna!

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.