X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 46686
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Podróż do Krainy Uczuć - zabawy twórcze

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie IV (4-

latki)

Temat: Podróż do Krainy Uczuć – zabawy twórcze
Cele dydaktyczne:
· Zdobywanie umiejętności rozpoznawania i nazywania podstawowych emocji,
· Uświadamianie dzieciom, że przeżywamy różne uczucia i w różny sposób je wyrażamy
· Kształcenie umiejętności radzenia sobie z własnymi emocjami
· Próby wczuwania się w emocje i uczucia innych – empatia
· Rozwijanie dziecięcej wyobraźni
Metody:
słowna – rozmowa,
oglądowa – pokaz ilustracji, obserwacja
czynna – zabawy ruchowe, naśladowcze, pantomimiczne
Materiały: ilustracje , krainy : radości , smutku i złości wykonane z trzech kartek
kolorowego brystolu na których są przedstawione kolejno dzieci wesołe , smutne i
zagniewane , kostka sześcienna z narysowanymi buziami i emblematami pogody , bęben ,
buźki wycięte z papieru kolorowego .

Przebieg:
1. Powitanie przy piosence “Koło małe, koło duże”
2. „Mój świat uczuć” – wysłuchanie wiersza czytanego przez nauczyciela:

Gdy się złoszczę- marszczę czoło.
Śmieję się, gdy mi wesoło.
Gdy mi smutno- łzę ocieram,
Gdy się dziwię- oooczy otwieram.
Kiedy się boję, to czuję strach,
Nie lubię strachu i krzyczę ach!
Gdy czuję wstyd, to się rumienię,
Parzą policzki gorące płomienie.
Jest na mojej twarzy pełen uczuć świat,
Przeżywam je mocno, choć mam mało lat.

Rozmowa na temat wiersza, próba powtórzenia go z dziećmi, inscenizowanie treści utworu.

3.„Zaczarowana kostka” („Mój nastrój” – mapa pogody) – zabawa;
- Dzieci pojedynczo rzucają dużą kostką sześcienną, na której na każdej ze ścian znajdują
się wybrane elementy pogody oznaczające konkretne emocje np. Słońce – radość, deszcz –
smutek, wiatr- strach; burza- złość itp. a potem pokazują wylosowaną emocję na swojej
twarzy i swoim ciałem.
4. „Pokaż, co czujesz” – zabawa pantomimiczna; na przerwie w muzyce dzieci pokazują
emocje odpowiadającą podanej przez nauczycielkę sytuacji życiowej.
Np. Pani Cię pochwaliła
Kolega nie chce się z tobą bawić.
Dostałeś prezent.
spotykasz przyjaciela
stłukłeś szklankę
kolega popsuł Ci zabawkę
boli cię ząb
zniszczyłeś koleżance zabawkę
5. „ Podróż do krainy uczuć: złości , radości i smutku” – zabawa
Dzieci ustawiają się w pociąg i jadą do tajemniczego kraju , najpierw pociąg zatrzymuje się w
krainie ( dzieci podają nazwę) złości. Tutaj ludzie chodzą obrażeni są źli i zagniewani, tupią
nogami, potrząsają głowami, zaciskają dłonie w pięści – ale nikogo nie biją i sobie nie robią
krzywdy. Następnie pociąg rusza dalej i zatrzymuje się w krainie (dzieci podają nazwę)
smutku . Tutaj ludzie chodzą markotni, płaczą , siedzą przygnębieni obok siebie . Znowu
pociąg nas wzywa musimy jechać dalej . Pociąg zatrzymuje się , dotarliśmy do końcowej
stacji . Jesteśmy w krainie (dzieci nazywają krainę)radości , ludzie którzy tu mieszkają są
zawsze uśmiechnięci , cieszą się od samego rana , przeciągają się z zadowoleniem i witają się
z nami serdecznie . Na koniec pociąg wraca do sali . Dzieci wypowiadają się w której krainie
podobało im się najbardziej .
6.Podsumowanie zajęcia : Dzieci dostają buzie, na których rysują swój
nastrój - minę wesołą lub smutną odzwierciedlającą ich nastrój po
skończonej zabawie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.