X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46669
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Region kaszubski

Region kaszubski - scenariusz zajęć do przeprowadzenia w klasie zerowej

Temat kompleksowy: Moje miasto i jego okolice
Temat dnia: Region kaszubski

Cele ogólne:
- kształtowanie świadomości regionalnej
- zapoznanie z kulturą regionu
- poznanie tradycji i języka kaszubskiego

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- wie, w jakim regionie mieszka
- zna kaszubskie stroje ludowe
- rozpoznaje wzory kaszubskiego haftu
- potrafi pokolorować kaszubską serwetkę według wzoru
- rozpoznaje język kaszubski

Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna

Metody pracy:
- słowna: pogadanka
- oglądowa: pokaz
- czynna: działalności praktycznej uczniów, zabawa ruchowa

Środki dydaktyczne:
- ilustracje i informacje o regionie, widokówki
- kaszubskie serwetki, zastawy
- lalki w strojach kaszubskich
- alfabet kaszubski i kaseta z jego nagraniem
- wzory kaszubskich serwetek do pokolorowania dla każdego dziecka

Przebieg zajęcia

- Przywitanie. Ćwiczenia orientacji w schemacie ciała.
Dzieci chodzą po klasie. Na sygnał nauczyciela witają się mówiąc ,,Witaj sąsiedzie jak Ci się wiedzie?” Nauczyciel prosi, by witać się: prawymi rękami, prawymi łokciami, kolanami, ramionami itp.

- Zaznaczanie na mapie Polski miasta Wejherowa i pobliskich okolic. Chętne dziecko zaznacza na mapie Wejherowo , przypinając w odpowiednim miejscu herb miasta, nauczyciel zaś ,,otacza” pobliskie okolice.

- Wyjaśnienie pojęcia region. Ustalenie, iż pobliskie okolice to region Kaszub, a my jesteśmy jego mieszkańcami.

- Oglądanie widokówek z okolic Kaszub. Zwrócenie uwagi na piękno i różnorodność kaszubskiego krajobrazu.

- Pokaz kaszubskich strojów ludowych. Nauczyciel prezentuje lalki ubrane w kaszubskie stroje ludowe. Wspólnie z dziećmi omawia elementy, z jakichskłada się strój dla dziewczynki i dla chłopca. Zwrócenie uwagi na kolorystykę.

- Zapoznanie z językiem kaszubskim, odwołanie się do doświadczeń dzieci.
Posługiwanie się językiem kaszubskim przez dziadków, rodziców. Słuchanie kaszubskiego alfabetu, śpiewanie z pokazywaniem prze nauczyciela i chętnedzieci.

- Kaszubskie wzornictwo. Oglądanie regionalnych zastaw, wazonów, serwetek. Zwrócenie uwagi na ilość odcieni koloru niebieskiego.

- Samodzielne kolorowanie kaszubskich serwetek według wzoru.

- Podróż po regionie. Nauczyciel proponuje dzieciom wycieczkę kaszubskim szlakiem. Dzieci tworzą pociąg i podróżują po okolicy. Nauczyciel proponuje przystanki (jest zawiadowcą stacji w poszczególnych miejscowościach regionu np. Kościerzyna, Kartuzy itp.). Chętne dzieci wysiadają z pociągu,zwiedzają, oglądając pocztówki z danej miejscowości, kupują pamiątki. Po zakończeniu zabawy dzieci siadają wraz z nauczycielem w kręgu i opowiadają gdzie były, co przywiozły.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.