X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4665
Przesłano:

Pamiętaj! Okazywanie negatywnych emocji może zranić druga osobę. Rozważania na podstawie fragmentu powieści K. Boglar pt. "Zaskakująca decyzja"

Cele lekcji:
uczeń:
utrwala wiadomości z poprzednich lekcji;
zauważa powiązanie między jednym utworem a drugim;
poznaje i potrafi wyjaśnić pojęcia: empatia, personifikacja;
rozumie treść i odczytuje ogólny sens utworu;
doskonali technikę czytania i pisania;
wzbogaca słownictwo;
potrafi ułożyć punkty planu wg kolejności chronologicznej;
potrafi odnaleźć w tekście odpowiednie informacje;
potrafi wypełnić luki tworząc tym samym spójną logicznie notatkę;
wie, w jaki sposób wyrażać swoje odczucia nie raniąc innych;
utrwala poznane zasady ortograficzne.

Metody: heureza, ćwiczeniowa.

Formy pracy: indywidualna, z tekstem.

Pomoce dydaktyczne: tekst utworu Zaskakująca decyzja zamieszczony w podręczniku.

Przebieg lekcji:

1. Czynności wstępne. Powtórzenie wiadomości, zadawanie pytań wybranym uczniom.

2.Nauczyciel wprowadza do tematu lekcji: rozmawiamy o uczuciach, nawiązanie do utworów omawianych wcześniej (Przyjaciele I. Krasicki, Żuraw i czapla J. Brzechwa), pojawiły się w nich emocje. Jak zachowywały się zwierzęta w poszczególnych wierszach?

3.Wprowadzenie pojęć: personifikacja – uosobienie, nadanie zwierzętom, przedmiotom cech ludzkich. Empatia – współodczuwanie, poczucie głębokiej więzi z osobą, która cierpi.

4.Odczytanie tekstu z podręcznika na oceny.

5.Wyjaśnienie niezrozumiałych wyrazów, które pojawiły się w tekście.

6.Nauczyciel zadaje pytania: Kto jest bohaterem utworu? Z jakim problemem mamy do czynienia? (Mama, która informuje rodzinę o rozpoczęciu studiów. Problem – niezrozumienie, brak tolerancji)

7.Uczniowie razem z nauczycielem układają plan wydarzeń: Mama informuje domowników o rozpoczęciu studiów. Początkowo rodzina uważa wyznanie mamy za żart. Padają argumenty mające na celu zniechęcenie kobiety: jest za stara, nadmiar obowiązków. Mama odsłania tajemnicę podjętego kierunku. Pozostawienie matki samej sobie.

8.Następnie uczniowie zostają poproszeni o wskazanie w tekście: W jaki sposób rodzina zareagowała na decyzję mamy?

9.Uczniowie przepisują notatkę uzupełniając luki (wyrazy w nawiasach): Dowiedziawszy się, że mama rozpoczęła (studia), rodzina staje się (nieprzyjemna). Domownicy za wszelką cenę pragną sprawić mamie (przykrość). Wykazują się totalnym (brakiem) zrozumienia. Negują cudzą (decyzję). Nie interesują ich potrzeby i zainteresowania (mamy). Na koniec niesłusznie obrażają się i wychodzą z domu.

10.Praca domowa. Uczniowie pisemnie odpowiadają na pytanie: Czy domownicy postąpili słusznie? Uzasadnij. Jak ty postąpiłbyś/postąpiłabyś w takiej sytuacji?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.