X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 466
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia z umuzykalnienia w grupie dzieci 6-letnich

Temat: "Szedł listopad" - nauka piosenki metodą Dobrego Startu M. Bogdanowicz

Cel ogólny: Rozwijanie różnorodnych form ekspresji - łączenie ekspresji muzycznej z plastyczną .

Cele operacyjne:
Dziecko:
-zna słowa i melodię piosenki "Szedł listopad",
-określi nastrój i budowę piosenki,
-odtworzy rytm piosenki w niekonwencjonalny sposób,
-odtworzy wzór graficzny do piosenki,
-nazywa aktualny miesiąc,
-wyjaśni, dlaczego należy ubierać się odpowiednio do pogody,
-dokona podziału zdania na wyrazy,
-potrafi podzielić wyraz na sylaby,
-potrafi podzielić słowa na głoski,
-prawidłowo określi kierunki w przestrzeni.

Metody: czynna, słowna, oglądowa,
metoda Dobrego Startu M. Bogdanowicz

Formy: zbiorowa, zespołowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: magnetofon, nagranie piosenki "Szedł listopad", pianino, woreczki foliowe z makaronem, wzór graficzny dla każdego dziecka, ilustracje przestawiające "jesienną szarugę", szary papier, farby, pędzle, kartki.

Przebieg:
I ZAJĘCIA WPROWADZAJĄCE
1.Ćwiczenie orientacyjno - porządkowe
Przy akompaniamencie pianina dzieci biegają po całej sali z
"rozłożonymi parasolami" (prawa ręka w górze), gdy nauczyciel
przestaje grać, dzieci kucają i palcami stukają w kartkę
naśladując padający deszcz.

2.Powitanie
Zabawa integracyjna "Jak się masz?". Dzieci siedzą w
kręgu, śpiewają na melodię piosenki "Panie Janie":
Witaj (imię dziecka) - dzieci machają rękami
Jak się masz? Jak się masz? –dzieci patrzą na witanego
kolegę
Wszyscy cię witamy, –wyciągnięte prawe ręce
wszyscy cię kochamy, – dzieci krzyżują ręce na piersiach
bądź wśród nas.- ręce wyciągnięte przed siebie w geście
powitania

3.Słuchanie piosenki "Szedł listopad"
-Rozwiązanie zagadki:
"Ostatni liść z drzewa opadł, ponieważ przyszedł..." (listopad)
-Słuchanie piosenki z nagrania.

I. Szedł listopad polną drogą zerwał liście z drzewa.
Pada deszcz, pada deszcz, a ja sobie śpiewam./ bis
II. Zimne wiatry wieją polem, idzie chłód, ulewa.
Pada deszcz, pada deszcz, a ja sobie śpiewam./ bis
III. Słońce wstaje późnym rankiem, ziemi nie ogrzewa.
Pada deszcz, pada deszcz, a ja sobie śpiewam./ bis

4.Rozmowa związana z treścią piosenki:
-Kto szedł polną drogą?
-Co zrobił listopad?
(Rozmowa na temat zjawisk atmosferycznych występujących w
listopadzie)
-Jak ubieramy się w czasie jesiennej słoty? Dlaczego?
(Powtórne wysłuchanie piosenki, ze zwróceniem uwagi na jej
nastrój i ilość zwrotek)
-Omówienie budowy piosenki i jej nastroju.
(trzy zwrotki o jednakowym zakończeniu)
-Dzieci powtarzają za nauczycielem kolejne wersy I zwrotki
piosenki.

5.Ćwiczenie słuchu fonematycznego
Dzieci układają zdania ze słowem "listopad", liczą wyrazy
w zdaniu.
Synteza i analiza słuchowa wyrazów: pada, mokro, słota, błoto.

II ZAJĘCIA WŁAŚCIWE
1.Ćwiczenie ruchowe
Zabawa ruchowa przy znanej piosence "Zła pogoda"

Zła pogoda kapie woda, /swobodny marsz,
kapie z nieba, kap, kap, kap. / ręce uniesione do
góry, trzy klaśnięcia
A w kaloszach do przedszkola /energiczny marsz
idą dzieci, chlap, chlap, chlap. /ręce na biodrach,
trzy razy przytup.
Kap, kap, kap, kap, kap, kap /ciche klaśnięcia
Idą dzieci, chlap, chlap, chlap. /głośne przytupy

2.Ćwiczenie ruchowo - słowne
Dzieci słuchają (śpiewają) piosenki z nagrania i wystukują jej rytm otwartą dłonią, pięścią, palcami na woreczkach z makaronem, od strony lewej do prawej

3.Ćwiczenia ruchowo - słowno - wzrokowe

-Wzór graficzny do piosenki:

Szedł listopad polną drogą, zerwał liście z drzewa ( 11 kresek
skośnych, łączonych na przemian w prawo, w lewo...)

Pada deszcz, pada deszcz, a ja sobie śpiewam. /bis (4 kreski
pionowe z góry w dół, 1 kółko)

-W czasie słuchania muzyki, dzieci najpierw wodzą palcem po kartce (po wzorze), potem w powietrzu.
-Malowanie wzoru do piosenki w zespołach, pędzlem na dużym, szarym papierze.
-Rysowanie wzoru w liniaturze.
-Ocena prac.

III ZAKOŃCZENIE
Zabawa usprawniająca motorykę i percepcję słuchową
Ilustracja ruchowa treści piosenki "Szedł listopad".

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.