X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46479
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka

Scenariusz uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka

Opracowanie: Anna Sołtysik
Oddział przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Sieniawie

Cele
dziecko:
- wyrecytuje wiersze dla gości
- zaśpiewa piosenki,
- zatańczy taniec
- odegra scenkę
- złoży dziadkom życzenia i wręczy laurki
Metody:
- słowna
- czynna,
Formy:
- zbiorowa,
- indywidualna
- grupowa
Pomoce:
- laurki dla dziadków
- rekwizyty potrzebne do odegrania scenki

PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI:

1. Powitanie gości – recytacja wiersza przez wszystkie dzieci. (fragment wiersza B. Formy „Tort dla babci i dziadka” )

Oto jest powód, okazja gratka:
dziś jest Dzień Babci a także Dziadka.

2. Recytacja wierszy przez dzieci.

Nie ma jak babcia,
jak kocham babcię –
bez babci byłby kiepski los.
Jak macie babcię,
to się nie trapcie,
bo wam nie spadnie z głowy włos!

U babci jest słodko,
świat pachnie szarlotką,
a może chcesz placka spróbować?
Popijasz herbatę
i słońce nad światem
już świeci jak złoty samowar. (fragment wiersza W. Chotomskiej „U babci jest słodko”)

Babcia to są miłe ręce,
książka, herbata słodka,
śmieszne słowa w dawnej piosence,
suknia dla laki i szarlotka.

Babcia to bajka, której nie znamy,
pudełeczka, perfumy, włóczka,
babcia to mama mojej mamy,
a ja jestem wnuczka. (wiersz A. Kamieńskiej „Babcia”)

Kto ci opowie o dawnych czasach?
Tych lat naoczny świadek.
Jak kraj nasz rośnie,
jak ludzie rosną,
opowie ci – twój dziadek.

Otworzy serce,
kieszeń otworzy,
podsunie czekoladę.
Z twoich sukcesów
zawsze się cieszy.
Kto? No, wiadomo – dziadek!

A jak coś spsocisz,
jak coś naknocisz,
jak trzeba spytać o radę –
to kto za uszy wyciągnie z biedy?
Wiadomo, zawsze – dziadek!

Więc wnuki proszą,
żeby w kwiaciarniach
kwiatów nie chować pod ladę.
Dziadek ma święto!
Kwiaty dla dziadka!
Wiwat, niech żyje dziadek! (wiersz W. Chotomskiej „Kwiaty dla dziadka”)

3. Prezentacja inscenizacji przez dzieci.

Wnuczek 1 prowadzi babcię pod rękę i sadza na krześle przy stoliku. Następnie siada obok babci, mówi, a na koniec wyjmuje z plecaka czekoladę i wręcza babci.
(stół, 4 krzesła, czekolada)

WNUCZEK 1

Siadaj babciu, siadaj blisko.
Zaraz ci opowiem wszystko.
Prawie całą noc nie spałem,
bo prezenty wymyślałem.
Na kanapie się kręciłem,
aż dla ciebie wymyśliłem.
Z lodu broszkę i korale
i śniegowe cztery szale.
Dwie czapeczki w śnieżną kratkę
i lodową czekoladkę. (wiersz D. Gellner „Dla babci”.)

BABCIA

Dziękuję ci wnusiu.

WNUCZEK 1

Jak nie będzie ci smakować,
to mnie możesz poczęstować! (wiersz D. Gellner „Dla babci”.)

Po chwili wnuczek 2 i wnuczek 3 prowadzą dziadka w koronie i sadzają go na krześle przy stoliku koło babci i mówią.
(korona)

WNUCZEK 2

Dziadku, dziadku czy to ty? Coś na twojej głowie lśni.
To korona! Słowo daję! Przecież znam korony z bajek!
Czy to fotel? Ale skąd. To nie fotel tylko tron!
I w ogóle i w szczególe jesteś, dziadku dzisiaj królem. (wiersz D. Gellner „Dla babci”.)

DZIADEK

Co ty mówisz? To zagadka?

WNUCZEK 2

To po prostu Święto Dziadka!

WNUCZEK 1

Babciu, dziadku, dziś święto wasze,
więc zatańczcie dzisiaj razem!

Dzieci przebrane za babcię i dziadka wstają i tańczą razem przy piosence„I co że babcia nam urosła” (M. Jankowski)
1. Kiedy babcia była mała to sukienkę i fartuszek krótki miała.
Małe nóżki chude rączki i lubiła jeść cukierki oraz pączki.
Ref.:
I co , i co , że babcia nam urosła ,
że lat ma trochę więcej niż ja i brat i siostra.
I co , i co , to ważne że mam babcię ,
że bardzo kocham ją i śpiewać lubię z nią.
2. A gdy dziadek był malutki , to nie nosił adidasów tylko butki.
Nie miał wąsów ani brody , no i nie chciał jeść marchewki tylko lody!
Ref.:
I co , i co , że dziadek urósł trochę ,
że lat ma trochę więcej niż dwa plus trzy plus osiem.
I co , i co , to ważne że mam dziadka ,
że bardzo kocham go i lat mu życzę sto!
3. Dawno temu babcia z dziadkiem w piaskownicy się kłócili o łopatkę.
Dziś na spacer idą sobie , a gdy wrócą ja im kawę dobrą zrobię.
Ref.:
I co , i co , że trochę nam urośli ,
że nie są dzieciakami , że ważni z nich dorośli.
I co , i co , to ważne że są z nami ,
niech żyją długi czas i zawsze lubią nas.
Babcia i dziadek kłaniają się zaproszonym gościom. Następnie podbiega do nich wnuczek 3 i mówi.

WNUCZEK 3

Piękny taniec, daję słowo
jest naprawdę odlotowo!
Teraz czas wszystkim umilimy,
zaśpiewamy, zatańczymy.

Wchodzą dzieci ustawione w parach, dołączają: wnuczek 1, wnuczek 2, wnuczek 3, babcia i dziadek i śpiewają piosenkę „Babcia i dziadek”, a później tańczą przy melodii „Twist”.

4. Śpiewanie piosenki „ Babcia i dziadek” (sł. i muz. Bożena Forma).

1. Pozdrawiamy babcię, dziadka,
całym sercem pozdrawiamy.
Zaśpiewamy teraz głośno:
Babciu, mocno Cię kochamy.

Ref.:Wiwat, babciu, wiwat, dziadku,
żyjcie w zdrowiu nam sto lat.
Wiwat, babciu, wiwat, dziadku,
niech Wam śpiewa cały świat.

2. Pozdrawiamy babcię, dziadka,
całym sercem pozdrawiamy.
Zaśpiewamy teraz głośno:
Dziadku, mocno Cię kochamy.

Ref.: Wiwat...

3. Dziadek wnuki swe przytuli,
babcia zaraz da buziaka,
a to bardzo ważna sprawa
dla każdego przedszkolaka.

Ref.: Wiwat...

5. Taniec przy melodii „Twist” (muz. T. Dorogusz – Goroszkiewicz, J. Konieczny)

6. Recytacja wiersza przez wszystkie dzieci.

Kochamy Was mocno babciu, dziadku-
to nie żarty moi mili,
dzisiaj Wam życzenia składamy,
byście sto latek jeszcze żyli. (fragment wiersza B. Formy „Kocham babcię i dziadka”)

6. Zakończenie.

Dzieci śpiewają „Sto lat” i kłaniają się. Następnie schodzą ze sceny i wręczają laurki swoim babciom i dziadkom.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.