X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46446
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wspólne zabawy. Zajęcia otwarte dla dzieci i ich rodziców

Scenariusz zajęć otwartych dla dzieci 3-letnich z rodzicami „Wspólne zabawy”
Data: 17.01.2020r.

Cele ogólne:
- wywołanie radosnego nastroju spowodowanego obecnością bliskich osób, wspólną zabawą oraz zbliżającymi się Dniem Babci i Dniem Dziadka (przez wspólne przygotowanie niespodzianek dla babci i dziadka);
- wzmacnianie wzajemnych relacji w rodzinie opartych na szacunku, akceptacji i miłości;
- aktywizowanie oraz integrowanie rodziców i dzieci podczas wspólnych działań i zabaw.

Cele szczegółowe:
Dziecko, współdziałając z rodzicem:
- opowiada o babci i dziadku, za co ich kocha najbardziej i co lubi z nimi robić (z pomocą rodzica);
- rozpoznaje i nazywa podstawowe kolory (żółty, niebieski i czerwony);
- składa pocięty obrazek w jedną całość;
- recytuje wiersz, śpiewa i ilustruje ruchem piosenkę,
- maluje farbami określony przedmiot, zwracając uwagę na dokładność i estetykę pracy, uruchamia wyobraźnię.
Rodzic, współdziałając z dzieckiem:
- podejmuje aktywność zabawową i zadaniową wspólnie z dzieckiem;
- włącza się w działania przedszkola na rzecz rozwoju dziecka;
- integruje się z innymi rodzicami i środowiskiem przedszkolnym.

Metody: słowne i podające (rozmowa, objaśnianie poleceń); poszukujące i aktywnego działania - zadań stawianych dziecku (i rodzicowi).

Formy pracy: grupowa i zespołowa (w parach – rodzinnie)

Pomoce dydaktyczne: płyta CD ze świąteczną muzyką, kolorowe karteczki „samoprzylepne” (w kolorach podstawowych) – po jednej dla każdego rodzica i każdego dziecka, puzzle „Serce dla Babci i dziadka” – dla każdej rodziny jeden pocięty obrazek i ramka do obrazka, piosenka „Małe serduszko”, wiersz „Mamo, tato, coś Wam dam”, figurki gipsowe do malowania farbami (upominek dla babci i dziadka) – jeden dla każdej rodziny, farby, pędzelki, brokaty, tacki papierowe, woreczki do pakowania upominków, wstążka, karty z buźkami do ewaluacji zajęć.

Przebieg zajęć:
1. „Powitanka-rymowanka”, powitanie wszystkich obecnych, wprowadzenie do tematu spotkania.
2. Rozmowa nt. rodziny i roli babci i dziadka w życiu dzieci i rodziców, za co najbardziej kochamy dziadków, co lubimy z nimi robić („Z babcią i/lub dziadkiem najbardziej lubię...”, „Moja babcia /mój dziadek jest...” itp.)
3. „Kolorowe powitanie” – zabawa ruchowa i integracyjna przy muzyce (wchodzenie w interakcje z pozostałymi uczestnikami zajęć – tymi małymi, i tymi dużymi) z kształtowaniem umiejętności rozpoznawania i nazywania podstawowych kolorów.
Każdy z uczestników przylepia na swoim ubraniu (z przodu, w widocznym miejscu) karteczkę w jednym z trzech podstawowych kolorów (czerwonym, żółtym lub niebieskim), spacerujemy po sali w rytmie świątecznej muzyki i na przerwie w muzyce n-l wymienia na głos jeden z kolorów karteczek. Osoby z karteczką w wymienionym kolorze witają się ze sobą na różne sposoby („piątka”, „żółwik”, całus, „przytulasek”, uścisk dłoni, etc.). Na koniec n-l wymienia wszystkie kolory karteczek i wtedy wszyscy witają się ze wszystkimi:).
4. „Serduszko dla babci i dziadka” – puzzle.
Każde dziecko wraz z rodzicem dostaje od n-la kopertę z pociętym obrazkiem serduszka, wspólnie składają obrazek w całość i naklejają go na kartkę-ramkę. Po skończeniu pracy przez wszystkie zespoły, robimy małą wystawę serduszkowych obrazów;).
5. „Małe serduszko” – wspólne śpiewanie piosenki z ilustracją ruchową.
Dziecko bawi się w parze ze swoim rodzicem, będąc jednocześnie jego nauczycielem i przewodnikiem w zabawie do piosenki. Recytacja wiersza „Mamo, tato, coś Wam dam”.
6. Prezent dla babci i dziadka – wspólna praca plastyczna dziecka i rodzica.
Malowanie farbami i ozdabianie brokatami (wg własnego pomysłu) gipsowych świeczników dla dziadków, pakowanie do ozdobnych woreczków.
7. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie za aktywny udział. Ewaluacja zajęć – buźki (zarówno przez dzieci, jak i rodziców:) „Pożegnanie z rymowaniem” w kółeczku.

Oprac. Katarzyna Żądło.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.