X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46408
Przesłano:

Scenariusz katechezy - Czy zapłodnienie in vitro to droga do szczęścia?

Scenariusz katechezy

Temat: Czy zapłodnienie in vitro to droga do szczęścia?

Cel ogólny: Kształtowanie świadomości, że dawcą życia jest Bóg.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- uzasadnia, dlaczego życie ludzkie podlega ochronie od momentu poczęcia;
- omawia najnowsze osiągnięcia medycyny na temat początków życia i sposobów jego przekazywania;
- określa granice nienaruszalności ludzkiego życia;
- charakteryzuje granice wolności człowieka oraz pojęcie „dobro moralne”.
Metody i techniki: Rozmowa kierowana, burza mózgów, film „Pro- life.pl - „ Pomyłka - in vitro”, praca w grupach – tworzenie plakatów, metoda sytuacyjna – kolorowe kartki, dyskusja.
Środki dydaktyczne: Podręcznik, projektor, komputer, teksty źródłowe, kartki, tablica, film dostępny pod adresem: „Pro- life.pl - „Pomyłka - in vitro”, brystol, pisaki.
Przebieg katechezy nr1:
1. Modlitwa - „ W Imię Ojca...”
Modlitwa spontaniczna w intencji poszanowania życia ludzkiego, gdyż 25 marca każdego roku w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego cały Katolicki Kościół przeżywa Dzień Świętości Życia. W tym dniu w sposób szczególny spoglądamy nie tylko na własne życie, które jest wielkim darem Stwórcy, ale jest to okazją, aby zatroszczyć się o życie najbardziej bezbronnych, poczętych ale jeszcze nienarodzonych istot ludzkich.
2. Czynności organizacyjne – Zapis tematu w dzienniku
„Czy zapłodnienie in vitro to droga do szczęścia”. Sprawdzenie listy obecności.
3. Powtórzenie wiadomości z ostatniej katechezy.
- Jaki był temat na ostatniej katechezie?
- Na czym powinno opierać się wychowanie dzieci?
- Proszę podać kilka „recept na dobre wychowanie”?
4. Wprowadzenie – W dzisiejszych czasach pojawił si e bolesny problem dotykający coraz więcej młodych małżeństw, za mianowicie niepłodność. Bezpłodność jest niewątpliwie wielkim cierpieniem dla każdego normalnego małżeństwa. Problem z leczeniem niepłodności polega nade wszystko w zagubieniu współczesnej ginekologii i zafiksowaniu na możliwościach, jakie rzekomo daje zapłodnienie pozaustrojowe. W konsekwencji nie szuka się przyczyn niepłodności i nie dąży do ich efektywnego usunięcia, co staje się źródłem kolejnych problemów moralnych, a niekiedy bardzo poważnych grzechów. Na dzisiejszej lekcji skupimy się na technice zapłodnienia in vitro.
a) diagnozujemy widzę uczniów na temat in vitro – Wszystkie wypowiedzi uczniów zapisujemy w formie równoważników zdań na tablicy.
- Co wiecie na temat in vitro?
5. Rozwinięcie -tworzenie definicji in vitro –
Podsumowanie pracy uczniów oraz podanie definicji (zapis w zeszycie).
In vitro – (łac. „w szkle”) metoda zapłodnienia pozaustrojowego polegająca na doprowadzeniu do połączenia komórki jajowej i plemnika w warunkach laboratoryjnych, poza żeńskim układem rozrodczym.
- Przy pomocy preparatów hormonalnych zostaje u kobiety wywołana tzw. superowulacja i przy laparoskopii zostaje pobrane ok 12 komórek jajowych. Nasienie męskie uzyskuje się na drodze masturbacji i odpowiednio przygotowane służy do zapłodnienia poza organizmem kobiety, czyli w probówce.
6.Projekcja filmu - „Pomyłka in vitro” - uzupełnienie wiadomości na temat techniki zapłodnienia pozaustrojowego oraz jej skutków .
Krótka rozmowa z uczniami na temat obejrzanego filmu.
7. Praca w dwóch grupach – „za czy przeciw in vitro”. Uczniowie poprzez losowanie kartek, - niebieskie- przeciw in vitro; czerwone -za in vitro, zostają podzieleni na grupy.
Uczniowie mają wypisać na brystolu argumenty ,które do nich przemawiają, mogą przedstawić je graficznie wg pomysłu.
a) przedstawienie argumentów grupy I i II – przedstawiciele grup referują opracowane zagadnienia, następnie uczniowie zadają pytania, na które odpowiadają członkowie grypy przeciwnej. Wywiązuje się dyskusja pod kierunkiem nauczyciela. Podczas dyskusji powinny paść pytania:
- Dlaczego technika in vitro narusza godność dziecka?
- Czy cel uświęca środki?
- Jak rozumiesz określenie „sztuczna prokreacja”?
- Jakie jest stanowisko Kościoła wobec in vitro?
8. Podsumowanie pracy uczniów.
Jak widzicie zapłodnienie pozaustrojowe reklamowane jest jako bezpieczna procedura medyczna, służąca leczeniu niepłodności, jednak określenie tego zabiegu mianem procedury terapeutycznej jest nadużyciem, ponieważ prowadzi do przedmiotowego traktowania życia, oddzielając zjednoczenie małżeńskie będące wyrazem wzajemnej miłości małżeńskiej. Procedury te mają znamiona produkcji i manipulacji jednocześnie. Jeżeli narodzone dziecko okazuje się zdrowe , jest najczęściej wszystko w porządku, natomiast rozliczne problemy pojawiają się , gdy jego kondycja zdrowotna odbiega od normy. Zlekceważenie bariery etycznych reguł może bardzo szybko doprowadzić do klonowania człowieka. Umożliwia selekcję genetyczną : dobór dawcy plemników, wybranie płci dziecka, koloru oczu, i innych cech, sprawia iż dziecko staje się przedmiotem. Łączy się z aborcją, nie wszystkie embriony zostają przeniesione do łona matki, to nie metoda leczenia niepłodności , ale zabijania niewinnych istot, które mają prawo do życia. ( 1 godz. lekcyjna)
Przebieg katechezy nr2:
1.Modlitwa - „ W Imię Ojca...”Modlitwa do Ducha Świętego.
2. Czynności organizacyjne.
a) Zapis tematu w dzienniku „Czy zapłodnienie in vitro to droga do szczęścia?”
b) Sprawdzenie listy obecności.
3.Wprowadzenie - powtórzenie wiadomości z katechezy.
- Na czym polega zapłodnienie in vitro?
- Jaka jest skuteczność tej metody?
- Jakie powikłania występują w wyniku zapłodnienia in vitro?
4. Rozwinięcie - Obrona argumentów „przeciw in vitro”
a) Świadectwo „ Odrzucenie pokusy in vitro”
( Uzdrowienie z niepłodności Michał Pietrusiński)
b) Świadectwo „ Byłam bezpłodna, dziś mam dwójkę dzieci
c) Świadectwo „ In vitro niemal zniszczyło mnie i moje małżeństwo’ - świadectwo Pauliny
d)Świadectwo - „In vitro: etyka, ryzyko, komercja” inż. Antoni Zięba
- W jaki sposób in vitro wpływa na życie kobiety?
- Jakie niesie za sobą konsekwencje?
- Dlaczego jest złem moralnym?
- Dlaczego niektórzy lekarze nie leczą niepłodności, tylko proponują in vitro?
5. Podsumowanie wypowiedzi uczniów - przedstawienie stanowiska Kościoła.
Nauka Kościoła oparta na Objawieniu wskazuje na niezbywalną godność osobową życia ludzkiego, od momentu zapłodnienia i wskazuje, że jest darem samego Stwórcy. Życie ludzkie nie zależy od kobiety, czy mężczyzny ale samego dawcy tego życia, a mianowicie Stwórcy. Jeżeli nie mają dzieci to dlatego, że Pan Bóg im ich nie dał. Dochodzi tu do głosu problem moralności małżeństw. Małżeństwo to związek trzech osób: kobiety, mężczyzny i Pana Boga, a dziecko ma pojawić się na ziemi z miłości i zjednoczenia małżonków, którym pobłogosławił. Dziecko jest owocem tej miłości i nie może stać się środkiem za wszelka cenę. Nie wolno manipulować organami ludzkimi, medycyna nie poprawi Boga, to ciężki grzech pychy i chciwości ze strony człowieka. Człowiek „ma się narodzić z ducha’’ a powołanie do rodzicielstwa to wielki przywilej dany od Stwórcy. Zastanówmy się zatem , do kogo idzie człowiek, kiedy odrzuca Boga Stwórcę...?
6. Powtórzenie wiadomości - diagnoza i ocena sytuacji – Uczniowie za pomocą kolorowych kartek zabierają głos; Plansza – symbolika kolorów ; biały- fakty; niebieski – własne emocje; czarny– krytyka –( uczniowie mogą zapisać odpowiedzi na karteczkach jeśli ktoś zabiera głos to wypowiedź musi być zgodna kolorem kartki) – w danym momencie wypowiada się tylko jedna osoba.
- Jakie powikłania wynikają z zapłodnienia pozaustrojowego?
- Dlaczego zapłodnienie in vitro narusza godność człowieka?
- Dlaczego zapłodnienie in vitro nie jest metodą leczenia niepłodności?
- Czy zapłodnienie in vitro to droga do szczęści?
Etyczną alternatywą staje się naprotechnologia czyli technologia naturalnej prokreacji, która stała się od niedawna gałęzią medycyny, zajmującą się ludzką płodnością. O metodzie naprotechnologii będziemy mówili na kolejnych zajęciach. Również adopcja może stać się służbą na rzecz życia ludzkiego niewinnych dzieci pozbawionych rodziców. Kończąc zajęcia trzeba zwrócić uwagę, na to co Pan Bóg chce nam powiedzieć w Objawieniu. Opisy poczęcia, czy kształtowania się życia w łonie matki i narodzin zawarte w księgach Starego Testamentu, jednoznacznie wskazują na Bożą interwencję w powstanie i rozwój nowego życia. To Bóg otwiera i „zamyka łono jest podporą od narodzin, od łona matki opiekunem”. Pan Bóg wysłuchuje prośby małżonków . Leczy ich z niepłodności, obdarza potomstwem nawet w sytuacji kiedy małżonkowie są starsi wiekiem jak miało to miejsce w przypadku Elżbiety i Zachariasza; Sary i Abrahama, Rebeka rodzi bliźnięta po 20 latach bezpłodności. Dzieci uproszone u Boga , wielcy mężowie Boży: Izaak, Jakub, Józef, Samuel, Jan Chrzciciel i Samson.
7. Zapis do zeszytu.
Temat: Czy zapłodnienie in vitro to droga do szczęścia?
Zapis definicji metody „in vitro”.
Ocena moralna zapłodnienia in vitro – ksero do wklejenia.
Modlitwa w intencji dziecka nienarodzonego – ksero do wklejenia.
8. Posumowanie pracy uczniów:
Uczniowie najbardziej aktywni na lekcji otrzymują oceny „5”, mniej aktywni „+”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.