X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4631
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Poznajemy kraje Unii Europejskiej - Holandia - scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców

Grupa dzieci-5,6-latki

Temat kompleksowy:Poznajemy kraje Unii Europejskiej

Temat zajęcia:"O żółtym tulipanie"-słuchanie opowiadania w opracowaniu H.Urbanek według Marii Różyckiej na podstawie historyjki obrazkowej

Cele ogólne:

-zainteresowanie dzieci tradycjami i kulturą innych krajów
-poznanie elementów charakterystycznych dla danego kraju

Cele operacyjne:
Dziecko:

-potrafi wskazać Holandię na mapie Europy
-wie,z czego słynie Holandia
-rozpoznaje flagę Holandii oraz innych krajów Unii Europejskiej
-potrafi rozwiązać zagadki i odszukać -5-latki-obrazka,6-latki-napisu
-6-latki-głośno odczytują wyrazy
-6-latki-doskonalenie umiejętnosci czytania
-zna charakterystyczne cechy innych krajów Unii Europejskiej
-potrafi dokładnie wykonać zadanie
-zgodnie bawi się podczas zabawy
-potrafi rozpoznawać kolory
-umie liczyć
-reaguje na przerwę w muzyce

Pomoce:
-historyjka obrazkowa,mapa Europy,obrazki przedstawiające charakterystyczne elementy krajów Unii Europejskiej,wyrazy do odczytania przez dzieci 6-letnie,flagi poznanych krajów Unii Europejskiej, tulipany wraz z cebulkami,ser,kakao,nagranie na płycie CD głosu pociągu,chorągiewki z napisami,emblematy tulipanów,kartki z zadaniami

Literatura:Helena Kruk "Wybór literatury do zabaw i zajęć w przedszkolu",Katarzyna Ewa Dębska "Najmłodsi w Europie,czyli podróże z Misiem Unisiem"

Przebieg zajęcia:

1.Słuchanie opowiadania nauczycielki pt."O żółtym tulipanie" - z wykorzystaniem historyjki obrazkowej.

2.Rozmowa z dziećmi na temat treści opowiadania:
-o jakim kwiatku opowiadał autor?
-gdzie mieszkał tulipan?
-kto pomógł tulipanowi?
-pokaz tulipana wraz z cebulką- omówienie jego wyglądu i koloru

3.Zapoznanie z krajem pochodzenia tulipanów-Holandią
-pokaz na mapie Europy Holandii
-zapoznanie z flagą

4."Tulipany"-zabawa ruchowa
-dzieci otrzymują emblematy tulipanów w 4 kolorach-żółty, czerwony, pomarańczowy,różowy
-dzieci-tulipany-śpią gdy usłyszą muzykę graną na pianinie- budzą się, rozchylają swoje płatki następnie biegają w rytm granej muzyki,na przerwę w muzyce łączą się w kółeczka wg.koloru otrzymanego kwiatka, przeliczają ilość tulipanów danego koloru.

5.Poznanie innych elementów charakterystycznych dla Holandii-rozwiązywanie zagadek:

-chociaż ma skrzydła
fruwać nie może
cały jest z drewna
dawniej mełł zboże(wiatrak)

-jest on żółty lub biały
każdy smak ma doskonały
biały ze szczypiorkiem świetnie smakuje
żółty na pizzy włoskiej króluje(ser)

-choć nie ma silnika i nie trzeba mu benzyny
możesz nim przemierzyć:
góry,łąki,doliny,ścieżyny
ten pojazd kierownicę i ramę ma
gdy nogami pokręcisz
ruszą koła dwa(rower)

-krówki nam je dają
bo ochotę na to mają
jest białe,smaczne i zdrowe,
do picia gotowe(mleko)

-dzieci odgadują zagadki: 5-latki wyszukują obrazki,6-latki napisy
-zapoznanie ze strojem regionalnym Holanii i butami,które nazywają się chodaki
-oglądanie obrazków przedstawiających domy w Holandii,które są wąskie,wysokie i mają dużo okien

6.Degustacja produktów Holandii-ser,kakao.

7."Podróż po Europie" - zabawa dydaktyczno-ruchowa:
-po całej sali ustawione są chrągiewki z flagami i napisami poznanch przez dzieci państw Unii Europejskiej, -dzieci otrzymują emblematy przedstawiające charakterystyczne symbole kraju:5-latki-obrazek,6-latki-napis- następnie ustawiają się w pociąg
-nauczyciel puszcza płytę CD z nagranim głosu pociągu i pociąg rusza-
-pociąg zatrzymuje się na poszczególnych stacjach,a stacją są kraje Unii Europejskiej
-dzieci posiadające charakterystyczny symbol kraju:np.stacja Holandia-kto ma emblemat związany z tym krajem wysiada
-pociąg odwiedza wszystkie stacje- kraje Europy -każde dziecko wysiada na odpowiedniej stacji

8."Tulipany"-praca przy stolikach-dzieci otrzymują kartkę z zadaniem do wykonania:

- 5-latki-połącz kropki a dowiesz się co przedstawia obrazek,a potem pokoloruj,
- 6-latek-labirynt-z napotkanych po drodze liter ułożysz wyraz z rozsypanki,potem pokoloruj obrazek.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.