X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46194
Przesłano:
Dział: Internat

Zabawy z wykorzystaniem zmysłów

Scenariusz zajęć rewalidacyjno – wychowawczych
TEMAT: Zabawy z wykorzystaniem zmysłów
PROWADZĄCY: Paulina Wieczorek
CZAS TRWANIA: 1 godzina
UCZESTNICY: zajęcia z dziećmi niewidomymi i słabowidzącymi z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym

CELE:
• rozbudzanie zmysłów
• umiejętność wykorzystania zmysłów w codziennych sytuacjach
• rozwijanie koncentracji
• uwrażliwienie różnych obszarów pleców
• reagowanie na zmiany dźwięków

CELE SZCZEGÓŁOWE:
• wykorzystuje zmysły
• potrafi koncentrować uwagę
• potrafi rozpoznać przedmioty dotykiem
• potrafi reagować na zmianę dźwięku
• zapamiętuje i odtwarza rytm
METODY PRACY:
• Pogadanka
• Aktywizujące (praktycznego działania)

FORMY PRACY:
• Grupowa
• Indywidualna z pomocą wychowawcy

POMOCE/ MATERIAŁY DYDAKTYCZNE:
- nagrania z ulubioną muzyką dzieci, z muzyką relaksacyjną
- piłeczka tenisowa, instrumenty muzyczne (pudełko akustyczne, bębenek), kartony różnej wielkości, owoce (np.: kiwi, jabłko, śliwka, gruszka, banan)

PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Przywitanie – zabawa w „kto lubi”:
słuchać muzyki – ten wstaje,
jeść owoce – ten klaszcze,
masaże – ten tupie,
przykłady można dobrać w zależności od upodobań grupy.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez rozwiązywanie zagadek o zmysłach (załącznik 1), przypomnienie jakie mamy zmysły i jakie wrażenia dzięki nim odbieramy, wysłuchanie wesołego utworu muzycznego.
3. Masaż – dzieci dobierają się w pary. Osoba z tyłu wykonuje masaż pleców koleżanki/kolegi za pomocą piłki. Osoba z przodu może opowiedzieć którędy wędrowała piłka lub wykonać taki sam masaż koleżance/koledze.
4. Robotnicy – dzieci siadają w kręgu, każda trzyma kartonowe pudełko. Wychowawca wystukuje rytm na instrumencie a pudełka wędrują w prawą stronę. Kiedy usłyszą inny instrument, pudełka wędrują w przeciwnym kierunku, czyli w lewo.
5. Zwierzęta na plecach – nauczyciel prezentuje w jaki sposób poruszają się różne zwierzęta np.: słoń, wąż, mrówki, żaba. Dzieci w parach zadają zagadki koleżance/koledze, który stoi przed nią. Dziecko stojące z przodu musi odgadnąć jakie zwierzę przeszło po jego plecach.
6. Stół – dzieci siedzą wokół stołu, jedna osoba zostaje solistą, który wystukuje rytm, kiedy skończy wybiera osobę, która ma odtworzyć rytm. Jeśli jej się to uda, następuje zmiana ról.
7. Opisywanie smaku – jedno z dzieci siada z dala od reszty grupy i wybiera z miski jeden owoc. Następnie stara się go jak najdokładniej opisać, tak żeby koleżanki/koledzy odgadli co to jest. W nagrodę może owoc zjeść a osoba, która pierwsza odgadła może wybrać z miski jeden owoc i go opisać.
8. Wysłuchanie utworu – relaksacja przy muzyce.
9. Informacja zwrotna od wychowanków. Czy zabawy się podobały? Jakich zmysłów musieliście użyć?
10. Podziękowanie i zakończenie zajęć.

Źródła:
Erkert Andrea, Zabawy rozwijające zmysły, Kielce 2002
Trias N., Perez S., Filella L., 150 rytmicznych zabaw dla dzieci. Spotkanie z muzyką., Poznań 2011
http://www.pedagogika.uwb.edu.pl/biblioteka/inne/przedszkolne_abc/Zagadki_rymowanki_PrzedszkolneABC.pdf

Załącznik 1
Zagadki
Mamy je na głowie,
uważnie nimi słuchamy.
Dzięki nim różne głosy
z otoczenia znamy. (uszy)

Anna Zacharek
Czy róża kłuje? Czy kołdra ma puch?
Jak można to sprawdzić wie każdy zuch.
Czy szorstkie i twarde są różne przedmioty
dowiesz się używając.../dotyk/

Lasu szum, czy helikoptera lot?
Rzeki spływ, czy pioruna grzmot?
Wszystkie te dźwięki wraz z przelotem much
Rozróżnisz, gdy będziesz miał dobry.../słuch/

Zapachy są różne: ładne i brzydkie.
Są delikatne i też intensywne.
Żeby poczuć i rozróżnić je
Trzeba używać zmysłu, jakim jest... /węch/

Jedni wolą jabłka, inni rodzynki.
Niektórzy robią miny jedząc cytrynki.
A ja wam powiem, że uwielbiam mak,
bo każdy ma swój ulubiony.../smak/

Jest milion kolorów, które malują świat.
Codziennie używamy nazw pięknych barw.
Czy w dzień, czy w nocy, czy zapada zmrok
do rozróżniania kolorów potrzebny nam.../wzrok/

Ludzie to bardzo ciekawe istoty,
do smakowania i dotykania pełne ochoty.
Patrzą, słuchają oraz wąchają
I ciągle coś nowego poznają.
Zawsze wpadają na super pomysły
i właśnie do tego potrzebne są.../zmysły/

Agnieszka Szczesiak
Kiedy piłka spada,
ja to słyszę.
Kto za to odpowiada? /ucho/

Zagadki pochodzą ze strony: http://www.pedagogika.uwb.edu.pl/biblioteka/inne/przedszkolne_abc/Zagadki_rymowanki_PrzedszkolneABC.pdf

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.