X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46155
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kolorowe znaczki pocztowe - zabawy matematyczne

Scenariusz zajęć dla dzieci 3-letnich w zakresie aktywności matematycznej.

Temat: Kolorowe znaczki pocztowe – zabawy matematyczne

Cele ogólne:
• Nabywanie umiejętności identyfikowania kolorów: żółtego, czerwonego, niebieskiego i zielonego
• Nabywanie umiejętności określenia położenia przedmiotu względem innego przedmiotu
• Nabywanie umiejętności współdziałania podczas sytuacji edukacyjnych

Cele operacyjne:
W wyniku podjętej aktywności dzieci:
• rozpoznają i nazywają kolor: żółty, czerwony, niebieski, zielony,
• kładą znaczek zgodnie z poleceniami nauczyciela: na krześle, pod krzesłem, obok krzesła,
• wykonują polecenia nauczyciela oraz czekają na swoją kolej, słuchając wypowiedzi kolegów.

Metody pracy:
• czynna – zadań stawianych do wykonania
• słowna – rozmowa, pokaz
• oglądowa – pokaz, obserwacja

Formy organizacyjne:
• grupowa
• zespołowa
• indywidualna

Środki dydaktyczne:
strój pracownika Poczty Polskiej, klaser ze znaczkami, worek, 4 koperty: żółta, czerwona, niebieska, zielona, wiersz B. Formy „ Znaczki”, 4 krzesła oznaczone znaczkami w kolorach: żółtym, czerwonym, niebieskim, zielonym, dla każdego dziecka: znaczek pocztowy wykonany przez nauczyciela w kolorze: żółtym, czerwonym, niebieskim lub zielonym, karton formatu A4 o bokach w ząbki, plastelina na tackach.

Przebieg zajęć:
1. Przywitanie się dzieci z gościem – listonoszem.
2. Poznanie stroju pracownika Poczty Polskiej, w który ubrana jest pani nauczycielka oraz na podstawie ilustracji. Rozmowa na temat pracy listonosza.
3. ,,Listonosz” – opowieść ruchowa.
• Listonosz wkłada listy do swojej torby – siad na piętach, naśladowanie wkładania listów do torby;
• Listonosz idzie od domu do domu, niesie ludziom listy – marsz po sali;
• Listonosz zatrzymuje się na przejściu dla pieszych, następnie spogląda raz w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo – stanie i spoglądanie raz w jedną, raz w drugą stronę;
• Listonosz wchodzi do klatki schodowej i po schodach idzie do góry – naśladowanie wchodzenia po schodach;
• Listonosz dzwoni do drzwi – ,,drrr, drrr” – naśladowanie dźwięku dzwonka;
• Listonosz podaje listy i schodzi po schodach – naśladowanie schodzenia po schodach;
• Dalej chodzi od domu do domu roznosząc listy, kartki, telegramy – ponowny marsz po sali;
• Listonosz bardzo się zmęczył, niósł ciężką torbę, rozbolały go plecy i nogi – w pozycji stojącej wykonuje skłony w tył, w przód, na boki.

4. Znaczek pocztowy – oglądanie znaczków w klaserze.
Wyjaśnienie dzieciom, dlaczego na każdym liście musi być znaczek pocztowy.

5. Kolorowe znaczki pocztowe – rozpoznawanie i nazywanie kolorów znaczków.
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel wyciąga z worka znaczki kolejno dla każdego dziecka. Dziecko nazywa kolor znaczka i układa go na kopercie w tym samym kolorze (koperty w 4 kolorach leżą na środku koła). Jeśli dziecko nie potrafi nazwać koloru to wykonuje zadanie poprzez porównywanie koloru znaczka z kopertą, następnie nauczyciel nazywa kolor.
6. „Znaczki” – słuchanie wiersza autorstwa B. Formy.

Znaczki piękne, kolorowe,
prostokątne, kwadratowe.
Różne myśli zawierają,
barwne scenki przedstawiają.
Znaczki często są w klaserach,
może zaczniesz znaczki zbierać.
Zagraniczne i krajowe,
wszystkie bardzo kolorowe.
Wkoło mają ostre ząbki,
takie piękne jak koronki.
Na nich morza, rzeki, góry,
piękne słońce, czarne chmury.

6. Rozmowa z dziećmi na temat wiersza.
Dzieci odpowiadają na pytania:
• O czym był wiersz?
• Gdzie trzymamy znaczki?
• Jakie obrazki mogą być na znaczkach?

7. Gdzie leży znaczek pocztowy? – zabawa dydaktyczna.
Dzieci losują znaczek pocztowy w kolorze: czerwonym, żółtym, zielonym lub niebieskim. Odnajdują taki sam znaczek na krzesełkach i siadają przy właściwym krześle. Nauczycielka pokazuje dzieciom jak mają ułożyć znaczek: na krześle, pod krzesłem, obok krzesła. Następnie prosi, aby dzieci układały swoje znaczki zgodnie z jej poleceniami, bez demonstrowania. Dzieci przenoszą odpowiednio swoje znaczki.

8. Znaczek pocztowy – ćwiczenie plastyczne.
Dzieci ugniatają plastelinę. Następnie tworzą dowolne kompozycje poprzez naklejanie kawałków kolorowej plasteliny na kartonie formatu A4 o bokach w ząbki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.