Konspekt zajęć przeprowadzonych z dziećmi 3 letnimi
Temat: „Matematyka emocji” – zabawy matematyczne.
Cel:
• Rozwijanie logicznego myślenia poprzez układanie rytmów i przeliczanie elementów
• Doskonalenie rozpoznawania i nazywania emocji
Metody:
• Słowne- instrukcja, wierszyk
• Oglądowe- prezentacja multimedialna
• Czynne- zadań stawianych dziecku, ćwiczeń
• Metoda aktywnego słuchania muzyki wg B. Strauss
• Koncepcja planu daltońskiego
Formy: indywidualna, zbiorowa, w parach
Pomoce dydaktyczne: klocki, instrukcja, prezentacja multimedialna, kartoniki z minkami
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie dzieci
2. „Wszyscy są witam was”- śpiewanie piosenki na rozpoczęcie zajęć
3. „Humorzasty wierszyk”- ćwiczenia artykulacyjno -fonacyjne na podstawie rymowanki D. Rzepeckiej. Przedszkolaki słuchają rymowanki i uczą się jej. Gdy już ją opanują, powtarzają ją najpierw wolno, potem szybko, cicho, głośno. Dopasowując mimikę twarzy do jej słów i odpowiednio modulując glos.
„Buzia raz jest uśmiechnięta,
Raz zdziwiona, raz nadęta.
Czasem smutna, czasem zła,
Gdy ktoś kiepski nastrój ma...”
4. „Dwóm tańczyć się zachciało”- taniec w parach
5. „Minki w rozsypce”- praca w grupach z instrukcją. Dzieci układają różne minki z klocków. Przeliczają elementy.
6. „Zwinne paluszki”- masażyk w parach przy muzyce.
7. „Matematyka emocji” – zabawy matematyczne. Rozwijanie logicznego myślenia poprzez układanie rytmów i przeliczanie elementów. Dzieci nazywają emocje wyświetlone na tablicy, następnie przeliczają elementy w zbiorach, określają gdzie jest mniej, więcej lub równo. W następnym zadaniu wskazują minkę, która nie pasuje do reszty. Dokańczają rozpoczęty rytm na swoich dywanikach układając minki, które mają na kartonikach.
8. Ewaluacja
9. Podziękowanie za wspólne zajęcia.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 