X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45938
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień Dinozaura - okazja do liczenia oraz używania znaków matematycznych

Temat dnia: Dzień Dinozaura - okazja do liczenia oraz używania znaków matematycznych.

Cele ogólne:
• przeliczanie elementów zbioru i utrwalanie graficznego zapisu liczb od 1 do 10 (IV.15);
• porównywanie liczebności zbiorów, używając określeń: tyle samo, więcej, mniej (IV.15);
Cele operacyjne:
• dziecko:
- potrafi policzyć 10 i w miarę możliwości więcej elementów;
- wymienia liczebniki w poprawnej kolejności w trakcie liczenia;
- porównuje liczebność zbiorów, używając określeń: tyle samo, więcej, mniej;
- rozwija wyobraźnię przestrzenną;
- wdraża się do określania miejsca na kartce papieru, wskazując środek kartki, górny lewy i prawy róg, dolny lewy i prawy róg;
- wdraża się do postępowania zgodnie z ustalonymi wcześniej regułami zabawy, odpowiedniego reagowania na sygnał;
- doskonali procesy hamowania i pobudzania;
- rozwija ekspresje ruchową;
- doskonali sprawność manualną;
- wdraża się do utrzymywania porządku w miejscu pracy i sprzątania po skończeniu pracy.
Metody pracy: podająca, problemowa, eksponująca, praktyczna.
Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: CD (instrumentalna wersja powitania „Wszyscy są”, piosenka w wersji angielskiej „Dinosaur”), figurki dinozaurów w lodzie (zamrożone poprzedniego dnia), uformowany na słoiku wulkan z masy solnej oraz pomalowany farbami wulkan, czerwona farba, ocet, soda, wykonane z kartonu jaja z narysowanym w środku dinozaurem, sylwety dwóch dinozaurów i dwie paszcze dinozaura wykonane z drewnianych patyczków do lodów i kartonowych zębów imitujące znaki matematyczne większości i mniejszości < , >, kamienie, kartoniki z cyframi 1-12, kartoniki ze znakami matematycznymi <, >, =; kartonowe kółeczka w pięciu kolorach (brązowe – minimum po 7 dla każdego dziecka, po 1 dla każdego dziecka w czterech innych, wybranych kolorach), czerwony pisak, karty pracy z konturami dinozaura na środku kartki, zeszyty papierów kolorowych, bibuła, kleje.
Literatura przedmiotu:
• „Atlas dinozaurów dla dzieci”, wyd. Zielona Sowa, 2004.
• C. Mehling, „Encyklopedia dinozaurów i innych zwierząt prehistorycznych”, wyd. Dragon 2018.
• „Wielka encyklopedia dinozaurów”, opr. zbiorowe, wyd. Arti 2020.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Śpiewana powitanka „Wszyscy są”.
2. „Wykopaliska” – odkuwanie dinozaurów zatopionych w lodzie. Dzieci oglądają dinozaury w lodzie oraz próbują je odkuć z lodu.
3. „Tajemnicze zniknięcie” – zapoznanie dzieci z hipotezami wyginięcia dinozaurów. Eksperyment: wulkan z octu i sody.
4. „Wykluwający się dinozaur”. Nauczycielka puka w kartonowe jaja, w środku których narysowane są dinozaury. Z drugiego jajka nauczycielka zrywa fragmenty kartonu, a dzieciom ukazuje się mały dinozaur.
5. Wprowadzenie do zabaw matematycznych – zainteresowanie tematem. Nauczycielka opowiada o tym, że mały dinozaur, który ukazał się w jaju, musiał potem dużo jeść, aby stać się potężnym gadem. A jak na olbrzymiego jaszczura przystało, pewnie zawsze wybierał, zbliżał się tam, gdzie było więcej porcji pożywienia... Nauczycielka demonstruje sylwety dwóch dinozaurów i dwie paszcze dinozaura wykonane z drewnianych patyczków do lodów i kartonowych zębów imitujące znaki matematyczne większości i mniejszości (>, <).
6. Działania matematyczne na zbiorach umownych. Dzieci liczą kamienie (porce jedzenia dla dinozaura) oraz dopasowują zgodny z liczbą kamieni kartonik z cyfrą; kartonik z cyfrą kładą nad policzonymi kamieniami (umownymi zbiorami). Dzieci zastanawiają się, gdzie jest więcej kamieni i zgodnie z ustaleniem ustawiają paszczę skierowaną otwartą przestrzenią w kierunku większej liczby kamieni. Uzasadniają dlaczego dinozaur wybiera określona liczbę porcji jedzenia, np. „Dinozaur wybiera 7 porcji jedzenia, a nie dwie, bo 7 to więcej niż 2”. Potem następuje zamiana dinozaura z paszczą na kartonik z odpowiednim znakiem matematycznym, np. 7 > 2, 5 < 3, 7 = 7. Dzieci wykonują zadania matematyczne z zakresu nauki rozumienia i utrwalania znaków mniejszości, większości oraz równości.
7. Zabawa ruchowa przy angielskiej piosence „Dinosaur”. Kiedy słychać piosenkę dzieci poruszają się po sali jakby były dinozaurami (kroki duże, ociężałe, balansowanie ciałem...), śpiewają refren piosenki, na wypowiadane przez nauczycielkę hasło „skamielina” zastygają w bezruchu.
8. Nauczycielka rozsypuje wiele brązowych kartonowych kółeczek, zadaniem dziecka jest zabranie 7 kółeczek. Nauczycielka rozdaje karty pracy z narysowanym dinozaurem, na którego grzbiecie jest narysowanych 7 konturów w kształcie kółeczka. Dziecko samodzielnie sprawdza czy odpowiednio policzyło i zabrało 7 kółeczek, kładąc swoje brązowe kółeczka na konturach znajdujących się na karcie pracy. Samokontrola - jeśli żaden kontur nie zostanie pusty, a kółeczek ani nie zabraknie, ani nie zostanie, dziecko samodzielnie sprawdzi, że odpowiednio policzyło 7 kółeczek – jeśli się pomyliło – samodzielnie dobierze albo odłoży kartonowe kółeczka.
9. Zabawa ruchowa „Skacze piłeczka” w celu wzmocnienia bicia serca. Dzieci skaczą, po czym starają się wyczuć bicie serca, przy czym nauczycielka zwraca uwagę na to, ze koniuszek serca zwrócony jest w lewą stronę i dlatego po lewej stronie nieco lepiej wyczuwamy bicie swego serca. Dzieci wyciągają przed siebie lewą rękę, a nauczycielka pisakiem kreśli małą czerwoną kropkę na lewej dłoni dziecka.
10. Dekorowanie kartki z dinozaurem – ćwiczenia z kartką rozwijające orientację na kartce papieru. Dzieci wskazują i nazywają rogi górne i dolne na kartce, lewy górny i prawy dolny, lewy dolny i prawy górny oraz w odpowiednich miejscach kładą kartonowe kółeczka w danym kolorze.
11. Wykonanie pracy plastyczno – technicznej „Dinozaur”. Dzieci wydzierają kawałki zielonego papieru, wyklejają nimi szablon dinozaura. Płyty kostne wykonują wg uznania albo z kuleczek bibuły albo wycinają z kolorowego papieru.
12. Podsumowanie i utrwalenie wiedzy: stworzenie wystawki wykonanych prac plastyczno - technicznych. Każde dziecko opisuje swoją pracę, próbując używać określeń typu: lewy górny i prawy dolny, lewy dolny i prawy górny oraz liczy, określa liczbę kółeczek w określonym kolorze/wypustek kostnych swojego (wykonanego przez siebie) dinozaura itp.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.