X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45924
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień Kota, czyli koci koci łapci

Scenariusz z okazji
Międzynarodowego Dnia Kota
Koci Koci Łapci

grupa 3 latki

Cele ogólne:

rozwijanie empatii - uwrażliwienie na potrzeby zwierząt
rozwijanie aktywności twórczej: językowej, ruchowej, plastycznej, muzycznej
integracja grupy

Cele szczegółowe: Dziecko:

swobodnie wypowiada się na temat zwierząt i ich zwyczajów – kotów
dostrzega charakterystyczne cechy budowy kota
poprawnie przelicza w zakresie 3
utrwala pojęcia: na, przed, obok, za, pod
aktywnie uczestniczy w zabawach muzyczno- ruchowych
ćwiczy sprawność rąk i refleks – nawija włóczkę na rolkę
wykonuje ćwiczenia logopedyczne – zlizywanie mleczka językiem z miseczki
wykonuje prace plastyczną wg instrukcji i pokazu
Metody pracy:
słowne – rozmowa kierowana, instrukcja
czynnościowe – zadań stawianych dziecku do wykonania
zabawy ruchowo-naśladowcze

Formy pracy:
praca z całą grupą

Przebieg:

1. „Kotek” (autor nieznany) - uważne słuchanie wierszyka, rozmowa dotycząca jego treści.

Cztery łapki, w nich pazurki.
Lubię zbiegać prosto z górki
Tulić, łasić się, przymilać
Po gałązkach też się wspinać
Piję mleczko bardzo zdrowe,
By wieść życie kolorowe.
Kto ja jestem? Bardzo proszę:
Kotek, takie imię noszę!

Rozmowa nt. treści wiersza:
- O, jakim zwierzątku jest mowa w wierszu?
- Co lubi robić kotek?
- Co to znaczy łasić się?
- Jakie znacie kocie zwyczaje?

2. „Kotki mówią miau, miau” – dzieci siedzą w kole. Nauczyciel trzyma pluszowego kotka. Następnie dzieci podają sobie kotka z rąk do rąk, witając się z nim i naśladując jego głos (miau, miau).

3. „Kocia gimnastyka” - Prowadząca zaprasza dzieci do zabawy ruchowej ilustrującej tekst wierszyka:
Wspina się wspina kotek po ścianie (dzieci stają na palcach, próbują sięgnąć jak najwyżej)
Bo na suficie ma swe mieszkanie (dzieci wymachują rękami w lewo i prawo)
Schodzi już kotek, zmęczył się srodze (dzieci powoli schodzą z pozycji na palcach, kucają na podłodze)
Teraz odpocząć chce na podłodze (dzieci zwijają się w kłębek).

4. „Kocie zabawy” - zabawa ruchowa z elementem czworakowania
Każde dziecko otrzymuje gazetę, która zgniata w kólkę. Dzieci naśladują koty. Na hasło: „Kotki się bawią” – poruszają się na czworakach i popychją przed siebie piłkę. Na hasło „Kotki spią” – zwijają się w kłębek i kładą się na dywanie.

5. „Jaki znasz koty?” - zabawa dydaktyczna.
Oglądanie zdjęć przedstawiających duże i małe koty. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat wyglądu kotów z zastosowaniem przymiotników: miły, ładny, puszysty.

6. „Rób to co kotek” - zabawa ruchowo – naśladowcza
Dzieci poruszają się po sali. Na przerwę w muzyce nauczyciel prosi dzieci, by naśladowały ruchy kota:

- kotek się myje
- kotek zwinął się w kłębek i zasnął
- kotek robi koci grzbiet
- kotek położył się na plecach
- kotek skrada się na czworakach
- kotek pije mleko
- kotek goni myszkę

7. „Kotek i ja” - zabawa matematyczna na podstawie wiersza M. Golec
Nauczyciel przygotowuje pluszowego kotka, miseczkę dla niego, trzy talerzyki (deserowy, na zupę i na drugie danie). Następnie mówi wiersz. Dzieci postępują zgodnie z poleceniami.

Czy ogonek kotek ma? On ma jeden – nie mam ja.
Ile nosków kotek ma? Jeden on ma – jeden ja.
Ile uszu kotek ma? On ma dwoje – tak jak ja.
Ile oczu kotek ma? On ma dwoje – tak jak ja.
Czy miseczkę kotek ma? On ma jedną. Co mam ja?
Talerzyki! Mam je trzy. Liczę ja, liczysz ty: jeden, dwa, trzy
A czy kotek rączki ma, takie dwie jak mam ja?
Nie, bo kot ma cztery łapy. No i jeszcze jest wąsaty.
On ma wąsy – nie mam ja. Ma je dziadziuś! Tata ma!

Na koniec zabawy nauczyciel maluje chętnym dzieciom twarze – zamienia je w kotki.

8. „Wszedł kotek na płotek”- zabawa dydaktyczna.
Celem tej zabawy jest posługiwanie się określeniami dotyczącymi położenia przedmiotów w przestrzeni: na, przed, z boku. Nauczyciel zaprasza dzieci do koła, na środku umieszcza krzesło, które będzie płotkiem. Zadaniem dziecka jest umieszczenie kotka zgodnie z poleceniem nauczyciela np.: Połóż kotka pod płotem/na płotku/przed płotkiem, itp.

9. „Kocie ścieżki” - zabawa orientacyjno-porządkowa.
Prowadząca wspólnie z dziećmi ustala, że koty to bardzo zwinne i sprytne zwierzęta, które lubią chodzić własnymi ścieżkami. Zaprasza dzieci do spaceru kocimi śladami; na środku podłogi przyklejone są kocie ślady. Chętne dzieci zdejmują kapcie i skarpetki i przechodzą po wyznaczonym śladzie tak jak kotki (na czworakach), starają się stanąć na każdym śladzie.

10. „Łakome kotki” – konkurs
- Dzieci zlizują mleczko z głębokiego talerzyka. Wygrywa ten kotek, który pierwszy wypije mleczko.
- Dzieci nawijają włóczkę na łebek kota, do końca włóczki doczepiona jest sylweta myszy. Wygrywa to dziecko, które jako pierwsze złapie swoją myszkę.

11. „Kotek” – praca plastyczna origami z kółek.
Dzieci wykonują kotka z kółek zgodnie z poleceniem nauczyciela i przygotowanym wzorem.

12. Podziękowanie za udział w zajęciach i pożegnanie
Prowadząca podsumowuje wraz z dziećmi zajęcia, zbierając i porządkując informacje na temat kota oraz odczucia dzieci towarzyszące wykonywaniu poszczególnych zadań. Dzieci otrzymują kocie medale.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.