X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45795
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Na wiosennej łące. Scenariusz zajęcia otwartego w grupie 5, 6-latków

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW
W GRUPIE 5,6-LATKÓW

Temat: „ Na wiosennej łące” – utrwalenie zdobytych wiadomości na
podstawie zabaw i zagadek przyrodniczo- matematycznych.

Cele:
- stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu mowy i myślenia,
- utrwalenie wiadomości o mieszkańcach łąki,
- doskonalenie umiejętności porównywania liczebności zbiorów oraz
rozwiązywania prostych
działań matematycznych,
- kształtowanie umiejętności współpracy w zespole podczas
wykonywania zadań,
- przeżywanie radości podczas zabawy inspirowanej muzyką.

Metody:
słowna, oglądowa, czynna, aktywizująca – ekspresja ruchowa

Formy:
z całą grupą, zespołowa, indywidualna

Pomoce:
- płyty CD z nagraniami odgłosów mieszkańców łąki, muzyką do zabawy
ruchowej
- kwiatki z obrazkami mieszkańców łąki
- zagadki słowne
- liczmany (mieszkańcy łąki), cyfry i znaki matematyczne, zielone
łąki z tektury
- kolorowe chustki
- kredki, kartki (format A-3)
- kartki z zadaniami do wykonania w zespołach

Przebieg zajęcia:

1. Zabawa integrująca wszystkie dzieci:

„Witam wszystkich, którzy mają coś zielonego.”
„Witam wszystkich, którzy lubią kwiatki.”
„Witam wszystkich, którzy lubią spacery .”
„Witam wszystkich, którzy lubią śmiech i dobrą zabawę.”

2. Zagadka słowna nawiązująca do tematu zajęcia: „Łąka”

Zielony dywan
Pokryty kwiatami.
W lesie się ukrywa
Pomiędzy drzewami. (łąka)

3. Zagadka słuchowa: „Co słychać na łące?” – ćwiczenie słuchowe,
rozpoznawanie odgłosów mieszkańców łąki z nagrania.

4. Burza mózgów- „Co widzimy na łące?” – krótkie wypowiedzi dzieci na określony temat.

5.„Zagadki z zielonej łąki” - odgadywanie zagadek ukrytych pod kolorowym kwiatkiem.
Dziecko młodsze wyznacza i nazywa kolor kwiatka, nauczycielka odczytuje zagadkę.Po odgadnięciu zagadki przez dzieci, odwracamy kwiatek na drugą stronę sprawdzając prawidłowość rozwiązanej zagadki; analiza słuchowa wyrazów (dzieci starsze),analiza sylabowa wyrazów (dzieci młodsze).

ZAGADKI
Lata nad łąką
w czerwonej kapotce,
a na tej kapotce
jest kropka przy kropce. (biedronka)

Mieni się barwami tęczy,
kiedy fruwa to nie brzęczy.
Nektar słodki z kwiatów spija,
potem trąbkę swoją zwija. (motyl)

Złośliwa panienka,
w pasie bardzo cienka.
Leci, brzęczy z daleka,
każdy od niej ucieka ( osa )

Bzyka koło ucha,
nie osa, nie mucha.
Kiedy Cię ukłuje,
bąbel wyskakuje. (komar)

Znacie takiego konika,
który zawsze w trawie cyka? (konik polny)

Po łące wędruje,
w czerwonych bucikach.
Gdy go żabka dojrzy
czym prędzej umyka. (bocian)

Małe zwierzątko,
ale sił ma wiele,
by kopać w ziemi
długie tunele. (kret)

Wesoło skacze,
ale ucieka,
gdy dziób czerwony
ujrzy z daleka. (żaba)

6. Zabawy matematyczne „Na wiosennej łące”

- klasyfikowanie w zbiory mieszkańców łąki (każde dziecko wybiera
jeden obrazek i umieszcza go na łące z odpowiednim napisem)
- przeliczanie i porównywanie liczebności zbiorów, wstawianie
odpowiednich cyfr i znaków matematycznych;
Na wiosennej łące są kwiatki pachnące. Ile ich jest, czy wiesz?
Na wiosennej łące są motyle wirujące. Ile ich jest, czy wiesz?
Na wiosennej łące są biedronki wędrujące. Ile ich jest, czy wiesz?
Na wiosennej łące są osy brzęczące. Ile ich jest, czy wiesz?
Na wiosennej łące są ślimaki wędrujące. Ile ich jest, czy wiesz?
Na wiosennej łące są żabki skaczące. Ile ich jest, czy wiesz?

7. Zabawa ruchowa: „Taniec motyli” - zaproszenie do zabawy z
wykorzystaniem kolorowych chustek.
- taniec według instrukcji np. motylek lata przy lewym uchu, przy
prawej nodze, wysoko, nisko, przed nami, za nami
- dmuchanie na chustkę: mocno, lekko
- taniec motyli na łące – według inwencji dziecka
Podział dzieci na 5 zespołów według koloru chustek ( odszukiwanie
takiego samego koloru motyla przy stolikach).

8. Praca w zespołach: wykonanie zadania – wspólne odczytywanie
polecenia i dorysowywanie elementów na kartce według instrukcji

Praca w zespołach (instrukcja)

Narysuj na obrazku:

- wesołe słonko
- 3 niebieskie obłoki
- kolorowe kwiaty na trawie
- 3 osy ( po prawej stronie)
- 4 kolorowe motyle nad kwiatami
- 2 małe biedronki na listku
- niebieski staw
- 1 bociana nad stawem

9. Prezentacja prac przygotowanych przez dzieci.

10. Podziękowanie dla rodziców za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.