Scenariusz zajęć w grupie 4 -latków
Temat: Dla chcącego nic trudnego
Cele ogólne:
kształtowanie u dzieci pozytywnych postaw wobec innych ludzi,
kształtowanie umiejętności rozróżniania dobra i zła,
zachęcanie do udzielania pomocy bliźnim na miarę własnych możliwości.
Cele operacyjne:
Dziecko:
zaśpiewa piosenkę ilustrując ja ruchem;
ułoży z części postaci Mikołaja z 6 części
opisze wygląd Mikołaja
będzie kontynuowało rytm rozpoczęty przez nauczyciela
wskaże poprawnie społecznie zachowania dzieci
wyjaśni dlaczego Mikołaj został świętym
opowie, w jaki sposób może pomóc innym
poprawnie wykona skoki obunóż
ułoży kompozycję świąteczną na kartce i ją przyklei zgodnie z poleceniem
spróbuje wyjaśnić, co to znaczy być dobrym dla innych.
Metody pracy:
-czynne
-oglądowe
-słowne
-metoda storyline
Forma zajęć: grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: list od Mikołaja, ilustracje do opowiadania, płyta CD z piosenką, 4 skakanki, piłka, klocki, emblematy małych i dużych prezentów, dzwoneczek, tamburyno, kolorowe kartki, wycięte choinki, bombki, aniołki, gwiazdy, cekiny, brokat, klej, wycięte elementy postaci Mikołaja (czapka, tułów, ręce, nogi).
Przebieg:
1. Odczytanie listu do dzieci od Świętego Mikołaja.
Kochane dzieci! Odwiedziłem Was tydzień temu w przedszkolu i ciągle pamiętam tę niezwykłą wizytę. Zaśpiewaliście mi piękną piosenkę i powiedzieliście ładny wierszyk. Obserwowałem Was od dawna i dużo się o Was dowiedziałem. Dziś chciałbym Wam opowiedzieć trochę o sobie, o tym, że trzeba pomagać innym i o tym, jak zostać świętym. Za chwilę z Waszą Panią przeniesiecie się do mojej krainy. Na początek jednak proszę Was zaśpiewajcie raz jeszcze piosenkę, którą śpiewaliście w trakcie mojej wizyty w Waszym przedszkolu. Próbowałem ją zaśpiewać moim reniferom ale nie pamiętałem dokładnie słów.
Pozdrawiam Was serdecznie.
Święty Mikołaj.
2. Wspólny śpiew piosenki „Piosenka o św. Mikołaju” z ilustracją ruchową.
3. Zabawa ruchowa „Podróż do krainy Mikołaja” - nauczyciel układa ze skakanek cztery linie – przeszkody, które należy pokonać, żeby dotrzeć do krainy Mikołaja. Dzieci ustawiają się w rzędzie i kolejno przeskakują obunóż przez skakanki.
4. Opowiadanie fragmentami historii św. Mikołaja przez nauczyciela na podstawie opowiadania E. Stadtmuller „O Świętym Mikołaju”. Po każdym fragmencie dzieci odpowiadają na pytania i wykonują określone zadanie.
a)Młody Mikołaj mieszkał w pięknym pałacu. Miał mnóstwo pieniędzy, eleganckie stroje, powozy...Myślicie pewnie, że niczego nie brakowało mu do szczęścia. Otóż brakowało ... Czuł się bardzo samotny, odkąd jego ukochani rodzice zamieszkali w niebie.
-Oddałbym z radością wszystkie skarby świata, aby choć przez chwilę posiedzieć z nimi przy kominku – żalił się staremu słudze Franciszkowi, który znał go od dziecka i kochał jak własnego syna.
Franciszek opowiedział mu o sierotach, które zostały na świecie zupełnie same. Brakowało mu jedzenia, ubrań a nawet butów. Mikołaj słuchał tego wszystkiego z oczami szeroko otwartymi ze zdumienia. Nigdy nie przyszło mu do głowy, że czyimś zmartwieniem może być brak butów na zimę.
-Jak myślicie, co postanowił zrobić Mikołaj?
-Co mógł zrobić Mikołaj, żeby pomóc biednym dzieciom?
Zadanie:
Scenki dramowe:
I – dziewczynka siedzi smutna, pozostałe bawią się nie zwracając uwagi na dziewczynkę.
II – chłopcy grający w piłkę zapraszają do zabawy nowego kolegę, który jeszcze nikogo nie zna.
III – dziewczynka ma trudności w posprzątaniu klocków, koleżanki proponują jej pomoc.
IV – chłopiec przewrócił się w trakcie spaceru, inne dzieci zaczynają się z niego śmiać.
Wybrane dzieci próbują przy pomocy nauczyciela przedstawić omówione scenki. Pozostałe dzieci oceniają, które zachowania są pozytywne (dobre) a, które negatywne (złe) i wyjaśniają, jak powinny się dzieci zachować.
b)Mikołaj postanowił pomóc biednym dzieciom.
-Nie mogę tak po prostu dać im pieniędzy. Dam im to, czego potrzebują, ale w taki sposób, żeby nikt się nie domyślał nawet, od kogo ten prezent pochodzi – pomyślał Mikołaj i poczuł, że znów chce mu się żyć.
Następnego dnia w sąsiedniej mieścinie wybrał dla dzieci ciepłe płaszcze, czapki, skarpety i buty. Już miał wracać do domu z workiem pełnym podarków, gdy zauważył kram ze słodkimi precelkami. Jeszcze dokupił parę zabawek.... Tak, teraz miał już wszystko co trzeba.
-Jaką niespodziankę przygotował Mikołaj dla dzieci?
-Co kupił Mikołaj?
-Jak myślicie co było dalej?
Zadanie:
Układanie rytmów przez kolejne dziecko – „mały prezent”, „duży prezent”, „mały prezent”... .
c)Gdy zapadła noc, Mikołaj założył długi ciemny płaszcz, narzucił na głowę kaptur i po cichutku wyszedł z domu. Na paluszkach podszedł pod dom dzieci. Wyglądało na to, że śpią. Ucieszył się, gdy zobaczył leciutko uchylone okno. Wrzucił worek z prezentami do środka i... dał nogi za pas! Gdy nad ranem zasypiał w swoim wygodnym i ciepłym łóżku, czuł, że w jego życiu wydarzyło się coś niezwykłego.
Rano Franciszek opowiadał Mikołajowi: - Ktoś obdarował te osierocone dzieciaki. Gdy obudziły się rano, znalazły worek pełen wspaniałych darów: ciepłych ubrań, łakoci...Ile było krzyków, pisków i uścisków...Zbiegli się ludziska i oczom nie wierzyli. Niektórzy mówili, że to jakiś dobry anioł sfrunął z nieba, aby biedne dzieci poratować.
- A ty co o tym myślisz? - zapytał rozbawiony Mikołaj.
-Ja myślę, że to nie żaden anioł, tylko człowiek o dobrym i wrażliwym sercu – uśmiechnął się mądry Franciszek.
-W jaki sposób Mikołaj dał prezenty dzieciom?
-Jak myślicie dlaczego nie chciał, żeby go ktoś widział?
Zadanie:
Ćwiczenie słuchowe „Gdzie jest dzwoneczek?” - wybrane dziecko siedzi w środku koła z zamkniętymi oczami. Nauczyciel wybiera dziecko, któremu daje świąteczny dzwoneczek. Dziecko siedzące w kole wskazuje, skąd dochodzi dźwięk. Zabawę powtarzamy kilka razy.
d)Rozmowie Mikołaja i Franciszka przysłuchiwała się kucharka.
-Gdybyż na świecie takich aniołów w ludzkiej skórze było na świecie więcej. Ileż razy czyjś ciężki los można by odmienić.
Opowiedziała im o młodej dziewczynie, która nie mogła wyjść za mąż, ponieważ jej rodzice nie mieli pieniędzy na posag dla niej.
-A taki posag to jakaś duża kwota? - zapytał Mikołaj.
Gdy usłyszał odpowiedź, w milczeniu pokiwał tylko głową. Kilka dni później obdarowana w tajemniczy sposób Marysia znów płakała, lecz tym razem ze szczęścia.
-Kto pomógł Marysi zdobyć pieniądze na ślub?
-Jak my możemy pomóc innym?
Zadanie:
Dzieci wykonują kartkę dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Pabianicach, którzy są samotni. Na kartce układają kompozycję świąteczną (choinka, prezenty, bombki, aniołek, śnieżynki) i przyklejają ją. Ozdabiają kartkę kolorowymi cekinami i brokatem.
e)Po obdarowaniu biednej panny mieszkańców miasteczka jeszcze mocniej dręczyło pytanie – kim jest tajemniczy anioł? Byli tacy, którzy widzieli postać w długim ciemnym płaszczu z kapturem, przemierzającą nocą uliczki miasta. Mikołaj po cichu rozdał resztę swojego majątku, a to, co mu zostało, czyli własne życie, ofiarował Panu Bogu. Długie lata był biskupem, a ludzie do dziś wspominają jego imię, szczególnie 6 grudnia, gdy tak jak kiedyś wędruje do dzieci z workiem pełnym prezentów.
-Co się stało z majątkiem Mikołaja?
-Dlaczego Mikołaj został uznany za świętego?
-Co to znaczy być dobrym dla innych?
-Jak wyglądał Mikołaj?
Zadanie:
Dzieci wspólnie układają postaci Mikołaja z 6 części – głowa z czapką biskupią, tułów, ręce, nogi. Opisują wygląd Mikołaja, zwracając uwagę na jego strój, brodę czapkę biskupią.
5. Zabawa ruchowa „Rozdajemy prezenty” - nauczyciel gra na tamburynie. W sali rozrzucone są emblematy prezentów. Kiedy nauczyciel przestaje grać dzieci, którym zajęcia się podobały podnoszą emblemat dużego prezentu. Dzieci, którym zajęcia się nie podobały podnoszą emblemat małego prezentu.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 