X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45700
Przesłano:

Autoprezentacja- poznanie podstawowych zasad sztuki autoprezentacji. Scenariusz lekcji wychowawczej w klasie I-III, klasa łączona

Chciałabym podzielić się z państwem scenariuszem zajęć wychowawczych w klasie I – III Szkoły Branżowej I-stopnia (klasa łączona) w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym
«Centrum Edukacji i Rozwoju» im. św. Jana Pawła II w Opocznie

Temat lekcji: Autoprezentacja- poznanie podstawowych zasad sztuki autoprezentacji.

Cele:
- Wprowadzenie słowa: AUTOPREZENTACJA, jako sztuki prezentacji samego siebie, której głównym celem jest wytworzenie pozytywnego i atrakcyjnego wizerunku własnej osoby w oczach innych ludzi.
- Uświadomienie uczniom jak ważna jest umiejętność dobrego zaprezentowania własnej osoby w poszukiwaniu pracy.

Planowane efekty:
Uczeń, po zrealizowanych zajęciach:
- zna znaczenie słowa autoprezentacja,
- zna podstawowe zasady autoprezentacji i potrafi je stosować.

Metody:
- dyskusja,
- mapa skojarzeń,
- wykład,
- drama,

Formy pracy:
- praca w grupie,
- praca w parach.

Materiały, środki dydaktyczne:
- komputer z dostępem do Internetu,
- komunikator internetowy typu messenger,
- papier pakowy,
- mazaki.
Przebieg zajęć:

Część I- Dyskusja
Uczniowie siedzą wspólnie przy jednym dużym stoliku. Nauczyciel zapoznaje ich z tematu lekcji. Rozpoczyna dyskusję dotyczącą znaczenia słowa AUTOPREZENTACJA. Uczniowie wspólnie ustalają definicję tego słowa. Na tablicy tworzona jest mapa skojarzeń obrazująca znaczenie tego słowa. Uczniowie przyczepiają najważniejsze wyrazy związane z tym słowem:
- wygląd,
- wypowiedzi,
- zachowanie,
- sygnały niewerbalne.

Wspólnie formułują definicję:
Autoprezentacja – sposób, w jaki każdy człowiek poprzez swój wygląd i swoje wypowiedzi, zachowania oraz sygnały niewerbalne komunikuje na zewnątrz kim jest, albo za kogo chciałby być uważany.

Część II- Wykład psychologa
Nauczyciel łączy się za pomocą komunikatora internetowego z panią psycholog – pracownikiem Działu HR w Firmie AmRest, która jest specjalistą w dziedzinie organizacji naborów i szkolenia pracowników z przeprowadzania procesów naboru. Pani psycholog przybliży uczniom znaczenie słowa AUTOPREZENTACJA i opowie, jakie ma ona znaczenie
w procesie poszukiwania pracy. Opowie też o podstawowych zasadach, jakie należy przestrzegać podczas rozmów kwalifikacyjnych. Uczniowie mają za zadanie zapisanie najważniejszych zasad. Po zakończeniu połączenia wspólnie
z nauczycielem omawiają najważniejsze punkty.

Część III- Drama
Nauczyciel dzieli klasę na dwuosobowe zespoły. Każda para wybiera losowo temat scenki, którą mają przygotować do odegrania. Np.:
- Rozmowa w sprawie pracy opiekunki/ opiekuna małego dziecka.
- Rozmowa w sprawie pracy kelnerki/kelnera w kawiarni.
- Rozmowa w sprawie pracy sprzedawcy w sklepie.
- Rozmowa w sprawie pracy jako kucharz.

Uczniowie otrzymują instrukcje i przygotowują scenki dramowe. Ich zadaniem będzie pokazanie, jak należy się zachować, co mówić, w rozmowie z przyszłym pracodawcą, aby otrzymać zatrudnienie. Muszą zwrócić uwagę na gesty, zachowanie, sposób bycia, grzeczność, poprawność wypowiedzi oraz na właściwe i ciekawe zaprezentowanie swoich zalet, mocnych stron, cech charakteru, zdolności i umiejętności. Na przygotowanie mają 5 minut.

Część IV- Podsumowanie lekcji
Uczniowie siedzą w kole. Kolejno opowiadają, co sprawiło im największe problemy, co było dużym zaskoczeniem a co sprawiło przyjemność. Wspólnie przypominają sobie najważniejsze zasady dobrej autoprezentacji podczas rozmowy o pracę.

Autor scenariusza zajęć
mgr Anna Sady
nauczyciel w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczy „Centrum Edukacji i Rozwoju” im. św. Jana Pawła II
w Opocznie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.