X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 457
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Majowe liczenie – zabawy matematyczne

Cel główny: Rozwiązywanie zadań z treścią, zapisywanie i odczytywanie treści zadania za pomocą znaków matematycznych.

Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozpozna i nazwie cyfry 0 – 10 oraz znaki matematyczne „=, +,
-, <, >”;
- prawidłowo ułoży i odczyta zapis matematyczny do zadania z treścią;
- połączy cyfrę z odpowiednim zbiorem;
- zna symbole narodowe: godło, barwy i hymn państwowy;
- przeliczy w pamięci w zakresie 10 (umiejętności wykraczające).

Pomoce:
Zestaw cyfr i znaków matematycznych, patyczki, karty pracy; dywaniki, liczmany na kartonikach: chorągiewki, tulipany, koraliki, baloniki; obrazki przedmiotów, które można zabrać na piknik, nagranie CD „Klanza”,

Literatura:
„Dziecięca matematyka” – E. Gruszczyk –Kolczyńska
„Zabawy matematyczne” - Fiedler


Przebieg zajęcia:
1. Rozmowa z całą grupą:
- dziecko wymieni symbole narodowe;


2. Przypomnienie poznanych cyfr: „Szukanie pary”
a) Dziecko losuje kartonik z cyfrą lub koralikami, a następnie szuka partnera tak by liczba koralików zgadzała się z cyfrą na kartoniku.
b) Przy stolikach dzieci w ograniczonym czasie (2 min) łącza w pary sumę oczek na klocku domina z odpowiednią cyfrą.


3. „Gdzie jest więcej?” – stosowanie i odczytywanie znaków „<, >, =”
Dzieci siedzą w 3 rzędach – rozdanie dywaników i kopert z liczmanami.
Zadanie:
Do udekorowania okien na świąteczne dni dzieci przygotowały chorągiewki.
Na jednym oknie dzieci ustawiły 4 chorągiewki z barwami Polski i 2 chorągiewki z barwami UE, których chorągiewek było więcej?
- Ułóż treść zadania posługując się patyczkami.
- Opisz działanie odpowiednimi znakami matematycznymi.
- Odczytaj zapis matematyczny.


4. Zabawa ruchowa „Magiczna liczba 7” CD Klanza.


5. Co zabierzemy na piknik? Stosowanie i odczytywanie znaku „+”.
Na tablicy wiszą obrazki przedstawiające różne przedmioty ponumerowane od 1 – 10.
okulary - 1, piła - 2, parasol - 3, wędka - 4, rower - 5, plecak - 6, kanapki –7, sok - 8, sztaluga do malowania - 9, piłka -10

a) N. wiesza na tablicy równanie
3 + 2 =
Dz. licząc na liczmanach lub w pamięci rozwiązują zadanie. Wynik podają przez wskazanie odpowiedniego kartonika – odczytują równanie. Suma wskaże przedmiot, który zostanie zabrany na piknik - rower.

b) N. podaje liczby, które maja utworzyć sumę. Dz. same układają równanie i odczytują je wskazując kolejne przedmioty , które zostaną zabrane na piknik.

6. Liczenie baloników – stosowanie i odczytywanie znaku „-‘’
N. wiesza na tablicy 9 baloników i podaje zadanie do rozwiązania. Dzieci przygotowały 9 balonów do dekoracji sali. 3 balony pękły. Ile balonów dzieciom zostało?
- Dz. układają zapis różnicy i odczytują równanie.

7. Zadanie z wielokrotnością sumy.
Rodzina jedzie na majówkę. Mama z małym Jasiem jedzie samochodem osobowym, tata z Olą jadą rowerami. Przed wyjazdem tata musi napompować wszystkie koła w pojazdach. Ile kół musi napompować tata?
Zapis i odczytanie równania.

8. Podsumowanie. Pochwalenie dzieci za prace i rozdanie nagród,
niespodzianek – kolorowanki matematyczne.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.