X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45640
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wykorzystanie aktywnych metod pracy w poszerzaniu wiedzy i rozwijaniu zainteresowań z zakresu bezpieczeństwa dzieci

Scenariusz - bezpieczeństwo w grupie dzieci 4-5 letnich

Wykorzystanie aktywnych metod pracy w poszerzaniu wiedzy i rozwijaniu zainteresowań z zakresu bezpieczeństwa dzieci.

Temat zajęć: Powstanie Goczałkowic – wykorzystanie elementów Metody Ruchu Rozwijającego według Weroniki Sherborne. „Rybki w stawie” - wycinanie rybek po śladzie, bezpieczne posługiwanie się nożyczkami. Spacer ulicami miejscowości – dostrzeganie piękna rozpościerającego się wokół, stosowanie zasad ruchu drogowego.

Cele ogólne:
- kształtowanie zdolności współdziałania w grupie rówieśniczej;
- dostrzeganie równości praw podczas zabaw;
- rozumienie konieczności stosowania zasad bezpieczeństwa w sali, na drodze;
- bezpieczne i umiejętne organizowanie zabaw w czasie wolnym od zajęć;

Cele operacyjne:
- uczestniczy w zajęciach ruchowych;
- bezpiecznie zachowuje się podczas zabaw z rówieśnikami;
- nabywa umiejętności ostrożnego i delikatnego obchodzenia się z drugą osobą;
- rozumie określenia nad, pod, dookoła, obok;
- potrafi bezpiecznie posługiwać się nożyczkami;
- zna i stosuje zasady ruchu drogowego;
- bezpiecznie organizuje sobie czas wolny;
- zna nazwę swojej miejscowości;
- zachowuje porządek w szatni, aby nie zgubić i nie niszczyć własnych rzeczy;

Metody:
- elementy Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne;
- pokazowa;
- poszukująca – pytań stawianych dzieciom;
- słowna – opis, opowieść;
- czynna – zadań stawianych do wykonania;

Formy:
- indywidualna;
- zbiorowa;
- w parach;

Środki dydaktyczne:
ilustracje do opowieści ruchowej, tamburyno, płyta CD z muzyką relaksacyjną, szablony kolorowych rybek, nożyczki, szary papier, klej, klocki, mapa Polski, emblemat do zaznaczenia Goczałkowic

Przebieg zajęć:

1. Ustalenie reguł – stosujemy się do zasad Kodeksu Grupowego podczas zajęć, czyli staramy się wykonywać zadania tak, aby nikt z kolegów nie ucierpiał, a także w sposób bezpieczny dla samych siebie.

2. Powitanie: „Witamy się częściami ciała”

3. Analiza wiadomości:
- gdzie mieszkacie?
- czy wiecie, gdzie to jest? (zaznaczenie na mapie)
- czy wiecie, skąd wzięła się nazwa Goczałkowice?

4. „Książę Goczałek” - wykorzystanie elementów Metody Ruchu Rozwijającego w opowieści ruchowej:

a) Dawno temu książę Goczałek wyruszył w poszukiwaniu terenów dla swoich ludzi, których było coraz więcej i więcej. Po drodze napotykał różne przeszkody. Musiał omijać olbrzymie góry
i masywne skały.

„Skały” (pary) – 1 osoba siada mocno na dywanie, a druga stara się przesunąć skałę, która blokuje dalszą wędrówkę;

b) Na drodze stanęły morza i jeziora. Żołnierze księcia wykonali łodzie i pokonywali wody w tych łodziach.

„Łódka” (pary) – dzieci siedzą naprzeciw siebie i „wiosłują”, czyli przeciągają się raz do siebie raz od siebie;

c) Czasem musieli pokonać mosty;

„Mostek” (pary) – 1 osoba robi „koci grzbiet” - mostek, druga delikatnie stara się pod nim przejść na czworakach, następnie obejść na czworakach dookoła, a także spróbować przejść nad kolegą;

d) Żołnierze księcia Goczałka czasem musieli przedzierać się przez gęste lasy i puszcze;

„Puszcza” (grupa) – dziewczynki to drzewa stojące bez ruchu; chłopcy to żołnierze, którzy skradają się na palcach między drzewami tak, aby nie trącić dziewczynek; na sygnał chłopcy siadają na dywanie w siadzie skrzyżnym, a dziewczynki w tym czasie biegają dookoła nich jak ptaszki;

e) Kiedy wreszcie znaleźli odpowiednie miejsce, zaczęli budować domy, kościoły i pałace;

„Huśtawka” (pary) – dzieci udają budowniczych wciągających budulec na budowie;
raz jedna osoba kuca, a raz druga; starają się nie wypuścić rąk kolegi;

f) A ponieważ dziś jest to miejscowość uzdrowiskowa, czyli mamy tutaj sanatorium dla poprawy zdrowia, to wykonuje się tutaj także masaże;

Masażyk „Tafla jeziora” (grupa) – dzieci ustawione w kole jedno za drugim jak do pociągu; siadają na dywanie i według wskazań nauczyciela wykonują masaż pleców kolegi:

- lustro – całą dłonią gładzimy plecy sąsiada;
- lekki wietrzyk – wykonujemy na plecach fale pionowe;
- pływające rybki – wykonujemy fale poziome;
- deszcz na jeziorze – uderzanie opuszkami palców;
- lekki wietrzyk – wykonujemy na plecach fale pionowe;
- lustro – ponownie całą dłonią gładzimy plecy sąsiada;

5. „Rybki w stawie” - ponieważ było tutaj dużo zwierzyny, pierwsi osadnicy polowali i łowili ryby – wykonanie pracy plastycznej z wykorzystaniem cięcia po śladzie; przyklejanie gotowych rybek na dużym arkuszu szarego papieru.

6. Relaks „Kołyska” - dzieci leżą na dywanie w dowolnej pozycji i wsłuchują się w spokojną melodię (wyciszają się, zamykają oczy, czują się bezpieczne).

7. Ewaluacja treści – ułożenie ilustracji według poznanej historii.

8. Zabawy konstrukcyjne z klocków różnego typu – zabudowa Goczałkowic. Podział na grupy – konstruowanie różnego typu budynków; bezpieczna zabawa na dywanie.

9. Spacer po okolicy – umiejętne ubieranie się, zachowanie ładu i porządku w szatni, jak również utrwalanie zasad ruchu drogowego.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.