X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45618
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Rozwijanie sprawności ruchowej poprzez zabawy i ćwiczenia gimnastyczne z użyciem plastikowych kapeluszy. Scenariusz zajęć ruchowych w grupie dzieci 4,5,6-letnich

Temat zajęć: Rozwijanie sprawności ruchowej poprzez zabawy i ćwiczenia gimnastyczne z użyciem plastikowych kapeluszy.
Prowadzący: Magdalena Bogacz
Uczestników: dzieci z grup przedszkolnych
Czas trwania: 45 minut
Cele ogólne: Rozwijanie sprawności fizycznej, zwinności i równowagi podczas ćwiczeń gimnastycznych i zabaw ruchowych.
Cele szczegółowe:
dziecko:
doskonali umiejętność podporządkowania się zasadom panującym podczas zajęć ruchowych,
•doskonali orientację przestrzenną,
•doskonali reakcję na sygnał dźwiękowy,
•rozwija spostrzegawczość,
•wprawia się w bieganiu w luźnej gromadce,
•wzmacnia mięśnie posturalne i mięśnie stóp,
•ćwiczy zwinność, równowagę i koordynację ruchową,
•reaguje na polecenia i sygnały umowne odpowiednią postawą i zachowaniem się,
•bawi się i ćwiczy bezpiecznie z wykorzystaniem sprzętu do ćwiczeń,
•czerpie radość podczas zabaw i ćwiczeń.
Formy: •grupowa
Metody:
•naśladowczo – ścisła,
•zabawowo – naśladowcza,
•zadaniowa – bezpośredniej celowości ruchu.
Pomoce dydaktyczne: plastikowe kapelusiki, pachołki, tamburyn,bębenek;

I.Część wstępna
Zabawy orentacyjno – porządkowe
„Słońce świeci, deszczyk pada” - dźwięk tamburyna oznacza „ słońce świeci” dzieci biegają po sali pomiędzy kapelusikiem, dźwięk bębenka oznacza „deszcz dzieci zakładają kapelusik na głowę i biegną w wyznaczone miejsce np. pod ścianę, na szczebel drabinek, itp.
„Ptaki do gniazda” dzieci biegają między rozłożonymi na podłodze kapelusikami w różnych kolorach. Na umówiony sygnał np. uderzenie bębenka, gwizdek dzieci muszą usiąść przy kapelusiku w określonym kolorze np tylko przy pomarańczowych.

II. Część główna
Dzielimy dzieci na dwie drużyny zadaniowe, można na więcej w zależności od liczby uczestników.
Zadanie 1.
„Zbieramy grzyby” Na sali rozkładamy krążki w różnych kolorach minimum tyle ile jest uczestników, można więcej.
Drużyny na sygnał zbierają jak najwięcej kapeluszy i zanoszą w wyznaczone miejsc. Dzieci mogą zbierać i zanosić po jednym kapeluszu, nie wolno kilka naraz. Wspólne liczenie zbirów.
Zadanie 2.
„Zbieram to co moje”. Na sali rozkładamy kapelusiki w dwóch kolorach. Dzieci biegaja między kapelusikami. Na sygnał Każda z drużyn zbiera tylko w wyznaczonym kolorze i wraca do wyznaczonego dla każdej drużyny miejsca (np. przy pachołku w wybranym kolorze). Zadanie jest uznawane za ukończony gdy drużyna usiądzie w siadzie skrzyżynm w rzędzie (gęsiego) z kapelusikiem na głowie (można modyfikować: w szeregu, w kółku, położy się na plecach z krążkiem na brzuchu, na brzuchu z kapeluszem na plecach „żółwie”
Zadanie 3.
„Wyścig żabek” Pachołkami wyznaczamy odcinek wyścigu. Na trasie układamy kapelusze około 10 w zależności od długości trasy. Dzieci na sygnał pojedynczo wykonują skoki obunóż przez kapelusze w jedna i druga stronę. Po zakończeniu zadania dziecko siada.
Zadanie 4.
„Zanieś – Przynieś”
Na trasie wyścigu rozkładamy pachołki liczba dowolna (6-10). Każda drużyna otrzymuje tyle kapeluszy, ile jest pachołków na trasie. Na sygnał dziecko biegnie i nakłada na pachołek po jednym kapeluszu. Wracając zbiera i przekazuje kolejnemu dziecku.
Zadanie 5.
„Układamy rytmy”
Przy pachołku na końcu trasy układamy rytm kapeluszy według kolorów. Zadanie dzieci jest dokończenie rytmu. Każda drużyna otrzymuje do ułożenia rytmu, taką samą liczbę kapeluszy w trzech kolorach. Na sygnał dziecko biegnie i dokłada kapelusz w odpowiednim kolorze. Dzieci dokładają do wyczerpania kapeluszy.
Zadanie 6.
„Wyścig krasnali”
Na trasie wyścigu rozkładamy w odstępach kapelusze około 6-8. Każde dziecko otrzymuje swój kapelusz i zakłada na głowę. Na sygnał dziecko biegnie slalomem między kapeluszami, starając się nie zgubić swojego kapelusza.
Zadanie 7.
„Jedzie pociąg”
Na trasie ustawiamy tyle pachołków ile jest dzieci w drużynie.
Każde dziecko otrzymuje kapelusik i kładzie na głowie. Następnie drużyny tworzą pociągi, kładą ręce na ramiona ( dzieci to wagony, a kapelusze to ich pasażerowie) Na sygnał dzieci ruszają, zatrzymując się przy każdym pachołku „stacja” ściągają kapelusz („pasażer wysiada”) z głowy i nakładają poklei na pachołki i wracają bez pasażerów na miejsce startu.

III. Część końcowa
Marsz po kole z kapeluszami na głowie w rytm tamburyna: na piętach, na palcach, bez zginania nóg.
Marsz po kole ze zmianami kierunku.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.