X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4545
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pierwszy dzień w przedszkolu - scenariusz

Cele ogólne:
-poznawanie imion rówieśników,
-integrowanie grupy – tworzenie przyjaznej atmosfery i poczucia bezpieczeństwa,
- prezentacja wybranych form i zasad obowiązujących w grupie,
-ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej.
Cele szczegółowe- dziecko:
- zna wybrane imiona rówieśników i imię nauczyciela,
-zna wybrane zasady- słuchania i mówienia, zabaw w sali zajęć, korzystania z toalety, spożywania posiłków,
- nawiązuje kontakt z grupą,
-rozpoznaje swój znaczek i imię.

Przebieg zajęć.

1.Powitanie, prezentacja przez dzieci swoich imion.
2.Zabawa integracyjna” Witamy się”. Dzieci swobodnie biegają po sali przy muzyce. Kiedy muzyka milknie, starają się uścisnąć jak najwięcej dłoni swoich koleżanek i kolegów.
3.Słuchanie i nauka śpiewania piosenki na powitanie.
Witaj...(imię), witaj(imię...),
Jak się masz? Jak się masz?
Wszyscy cię witamy
Wszyscy cię kochamy.
Bądź wśród nas, bądź wśród nas

(1,2)Uczestnicy zabawy patrzą na dziecko i machają do niego, zaglądają mu w oczy.
(3)Wyciągają ręce w geście powitania.
(4)Krzyżują ręce na piersiach.
(5) Wszyscy chwytają się za ręce.

4.Swobodne wypowiedzi dzieci na temat przedszkola ukierunkowane pytaniami:
Co robią dzieci w przedszkolu?
Jak zachowujemy się w przedszkolu?
Czego nie wolno robić?
5.Słuchanie i inscenizacja opowiadania Jadwigi Jasny-Mazurek „ A ja dzisiaj nie chcę!”

W ubiegłym tygodniu, w czwartek, Marcinek obudził się z kwaśną miną. Zamiast powiedzieć dzień dobry” albo „ trala, już nie śpię” i wstać – leżał w łóżeczku i marudził.
- Ja nie chcę iść do przedszkola...
- Nigdy już nie pójdę do przedszkola...
-Mamo, mamo, chodź tu do mnie!
Mama uważnie przyjrzała się Marcinkowi i położyła dłoń na jego czole. Zawsze tak robi, kiedy Marcinek jest chory.
- Wszystko porządku – powiedziała mama po chwili. – Możesz śmiało wstawać.
- Ale ja nie chcę iść do przedszkola- powtórzył Marcinek.
- I będziesz leżał cały dzień w łóżku?- zdziwiła się mama.
„ To nie byłoby ciekawe’- pomyślał Marcinek. Wstał, umył zęby, buzię i ubrał się jak zwykle. Śniadanie już czekało na stole, a mama krzątała się przed wyjściem do pracy.
- A co ja będę robił, jak ty pójdziesz do pracy?- zapytał Marcinek.
- Myślę, że będziesz się bawił w wyścigi samochodowe albo narysujesz samolot pasażerski. A może uda ci się rozwiązać zagadki, które zada Pani, albo trafisz lotka do celu, najlepiej ze wszystkich dzieci...
-Ale ja przecież nie idę do przedszkola!- przypomniał Marcinek.
- No to nie będziesz miał się z kim ścigać, ani nic. Możesz tylko narysować samolot.
Mama posmutniała i powiedziała, że ona i tak musi pójść do przedszkola, żeby powiedzieć Pani i dzieciom, że Marcinek nie przyjdzie dziś, ani nigdy.
-Nikt nie musi wiedzieć-zawołał Marcinek.
-Przecież i tak wszyscy od razu zauważą, że cię nie ma. Pani będzie się martwiła, że zachorowałeś...a Michał i Tomek to nie wiem, co bez ciebie zrobią.
-Nie idź, mamusiu...-poprosił Marcinek.
-Muszę. Nie mogę zachowywać się jak dzieciak – powiedziała mama i zaczęła zbierać się do wyjścia.
Wtedy Marcinek bardzo, bardzo szybko włożył buty i kurtkę i wyszedł razem z mamą. Kiedy już byli na ulicy- powiedział:
- Ja tak tylko żartowałem, mamusiu.
-A ja wolę inne żarty, a ty?

6.Rozmowa z dziećmi na temat treści opowiadania, ocena zachowania bohatera – pochwalenie dzieci, że dzisiaj dzielnie zostały w przedszkolu bez rodziców.
7.Wręczenie dzieciom medali „dzielnego przedszkolaka”( na medalu z przodu widnieje twarz dziecka i imię, a na odwrocie naklejony jest znaczek – figura geometryczna – dla każdego dziecka inny).
8.Zabawa dydaktyczna „Tablica obecności”
Zapoznanie dzieci z tablicą obecności, oznaczeniami dotyczącymi dni tygodnia i sposobem zaznaczania swojej obecności w przedszkolu.
9. Zabawa muzyczno – ruchowa „ Stary niedźwiedź mocno śpi”
10. Zabawa dydaktyczna „Odszukaj swoje imię”
Dzieci patrzą na imię przyklejone na medalu i odnajdują swoje imię przyczepione na tablicy.
11.Zabawy muzyczno – ruchowe zaproponowane przez dzieci np. : „ Rolnik sam w dolinie”.
12.Rysowanie na temat dowolny.
Literatura;
M. Bogdanowicz” W co się bawić z dziećmi”
Napisała Jolanta Kołodziejczyk, mgr pedagogiki przedszkolnej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.