X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45447
Przesłano:

Plan rozwoju zawodowego na stopień nauczyciela dyplomowanego

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO NAUCZYCIELA MIANOWANEGO
REALIZOWANY W OKRESIE STAŻU
NA STOPIEŃ NAUCZYCIELA DYPLOMOWANEGO

Imię i nazwisko nauczyciela odbywającego staż:
dr Anna Krzywicka-Ustrzycka
Nazwa i adres placówki: Przedszkole Publiczne nr 54 w Opolu
ul. Mjr Hubala 19
45-266 Opole

Data rozpoczęcia stażu: 01.09.2020 r.

Czas trwania stażu: 1 rok i 9 miesięcy

Planowana data zakończenia stażu: 31.05.2022 r.

Posiadane kwalifikacje:

1. Studia magisterskie (jednolite 5 letnie) na kierunku filologia w zakresie filologii ukraińskiej – Uniwersytet im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie;
2. Przygotowanie pedagogiczne nr 5/14522/14 – Uniwersytet im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie;
3. Studia doktoranckie (stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa ukrainistycznego) – Uniwersytet im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie;
4. Europejskie Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów w Lublinie;
5. Studia podyplomowe w zakresie „Zarządzanie w placówkach oświatowych” – Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu;
6. Studia podyplomowe w zakresie „Kształcenie wczesnoszkolne i wychowanie przedszkolne” – Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu

Cel główny:

• Uzyskanie w wyniku postępowania kwalifikacyjnego stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego

Cele szczegółowe:

• Realizacja wymagań kwalifikacyjnych umożliwiających uzyskanie awansu na stopień nauczyciela dyplomowanego;
• Podniesienie efektywności działań w pracy dydaktyczno-opiekuńczo-wychowawaczej;
• Realizowanie zadań służących podniesieniu jakości pracy placówki;
• Osobisty, wszechstronny rozwój zawodowy;
• Doskonalenie metod i warsztatu pracy;
• Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami;
• Doskonalenie umiejętności wykorzystywania w pracy narzędzi multimedialnych i informatycznych sprzyjających procesowi zdobywania wiedzy również na odległość

Podstawa prawna:

• Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. 2018 r. poz. 967 z późn. zm.);
• Rozporządzenie MEN z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2018 r. poz. 1574 z późn. zm.)

Czynności organizacyjne związane z planowaniem i realizacją stażu

Zadanie Sposób realizacji Termin realizacji Powinność
Uwagi

Czynności przygotowawcze przed planowanym stażem podwyższające kwalifikacje

Udział w licznych kursach, webinariach, szkoleniach i konferencjach międzynarodowych, które miały wpływ na wybór tematyki innowacji pedagogicznych, programów własnych, poszerzenia warsztatu pracy oraz zarządzania czasem własnym
przed stażem
§ 8.1.3.

Analiza powinności
i wymagań na okres stażu koniecznych do uzyskania stopnia awansu nauczyciela dyplomowanego

Dogłębna analiza przepisów prawa dot. awansu;

Śledzenie aktów prawnych wnoszących poprawki do ustawy dot. awansu;

Uczestnictwo w szkoleniu dot. zmian w procedurze awansu

sierpień 2020
4
okres stażu

początek stażu

Bieżąca analiza zasad funkcjonowania
i organizacji zadań przedszkola
Systematyczne analizowanie dokumentów przedszkola;

Zapoznanie się z książką rekomendowaną przez Kuratorium Oświaty w Opolu o edukacji w czasach pandemii wirusa
sierpień 2020 i
okres stażu
sierpień 2020

§ 8.1.3.

Analiza potrzeb placówki w celu prawidłowego zaplanowania działań
w okresie stażu
Uwzględnienie potrzeb dzieci;

Uwzględnienie potrzeb rodziców;

Uwzględnienie wniosków i rekomendacji z ewaluacji wewnętrznych;

Uwzględnienie w planowanym stażu oraz przygotowywanych materiałach kierunków polityki oświatowej państwa;

Uwzględnienie potrzeb koleżanek i wizji dyrekcji
sierpień 2020, czerwiec i okres stażu 2020/22, sierpień 2020
sierpień 2020 i następny rok. sierpień 2020, okres stażu

Zaplanowanie
i realizacja ścieżki rozwoju zawodowego
Korzystanie z konsultacji z nauczycielem-doradcą metodycznym;

Sporządzenie planu rozwoju zawodowego;

Złożenie wniosku o rozpoczęcie stażu;

Podejmowanie działań nieujętych w planie rozwoju zawodowego wynikających z potrzeby wychowanków, dyrekcji, innych nauczycieli lub stanu epidemii;

Samokształcenie (Internet, literatura);

Reagowanie na dokonanie ewaluacji własnej pracy;

W razie konieczności sporządzenie aneksu do planu rozwoju;

Monitorowanie realizacji planu (robienie notatek, sprawozdań cząstkowych);

Dokonanie analizy dorobku zawodowego;

Sporządzenie sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego i poddanie się ocenie dorobku zawodowego za okres stażu;

Złożenie wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego do organu prowadzącego
sierpień 2020, sierpień 2020, wrzesień 2020, } okres stażu
maj 2022, czerwiec 2022, czerwiec/lipiec 2022
§ 8.1.1. § 8.1.1. § 8.1.1.

Wymagania niezbędne do uzyskania stopnia awansu nauczyciela dyplomowanego wynikające z Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (z późniejszymi zmianami)

§ 8 ust. 3 pkt 1
Umiejętność wykorzystania w pracy metod aktywizujących ucznia
oraz narzędzi multimedialnych i informatycznych, sprzyjających procesowi uczenia się

Zadanie Sposób realizacji Termin realizacji Powinność
Uwagi

METODY AKTYWIZUJĄCE

Pogłębianie wiedzy na temat metod aktywizujących oraz komunikacyjnych
Samokształcenie poprzez analizowanie artykułów w czasopismach branżowych, portalach internetowych
w celu zainspirowania zastosowaniem na zajęciach ciekawych rozwiązań metodycznych;

Poznanie poprzez samokształcenie metody komunikacji totalnej z wykorzystaniem mowy, gestu i symboli graficznych w pracy z dzieckiem o specjalnych potrzebach edukacyjnych – Makaton

Wykorzystywanie metod aktywizujących przedszkolaka, ciekawych form
i technik pracy
Wykorzystywanie podczas zajęć z dziećmi następujących metod aktywizujących: metod analizowania
i rozwiązywania problemów, metod wchodzenia w rolę, metod dyskusyjnych, uczenia się w małych zespołach, stacji zadaniowych, metody projektu, metody storytelling, metody Ruchu Rozwijającego
W. Sherborne, metody aktywnego słuchania muzyki według Batii Strauss, metody nauki czytania Glenna Domana, metody nauki matematyki wg koncepcji prof. Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej, Metody Dobrego Startu prof. Marty Bogdanowicz;

Stosowanie nauczania przez doświadczenia badawcze, z zastosowaniem elementów planu daltońskiego, pedagogiki Celestyna Freineta oraz elementów pracy metodą Montessori

Przygotowywanie i wykorzystanie pomocy i akcesoriów do zajęć metodami aktywizującymi

Wykonanie z dziećmi pomocy do zajęć np. rekwizytów do dramy, gier dydaktycznych, puzzli, zestawów wyrazowych i innych oraz wykorzystanie ich podczas pracy z przedszkolakami

NARZĘDZIA MULTIMEDIALNE

Poszerzanie umiejętności sporządzania narzędzi multimedialnych
Udział w możliwych szkoleniach dotyczących stosowania narzędzi multimedialnych;

Samokształcenie;

Wykonywanie prezentacji multimedialnych na zajęcia z dziećmi, na spotkania z rodzicami oraz w ramach szkolenia WDN

Wykorzystywanie narzędzi multimedialnych
w pracy
Wykorzystywanie w pracy dostępnych, różnorodnych i dostosowanych do wieku przedszkolaków narzędzi multimedialnych

Korzystanie z technologii komputerowej i multimedialnej
w pracy
Wykorzystanie komputera do przygotowania i drukowania materiałów dydaktycznych, opracowywania wszelkich dokumentów;

Wykorzystywanie w pracy urządzeń pozwalających na korzystanie z narzędzi multimedialnych
i informatycznych;

Tworzenie „Płytoteki muzyki poważnej grupy przedszkolnej”;

Umieszczanie na fanpagu portalu społecznościowego Facebook informacji i zdjęć dla rodziców
o działalności grupy, prowadzonych zajęciach;

Opracowywanie materiałów i fotorelacji z prowadzonych innowacji, programów własnych, udziału
w ogólnopolskich projektach celem umieszczenia na stronie internetowej przedszkola, również w ramach promocji placówki;

Administrowanie fanpagem na portalu społecznościowym Facebook utworzonym dla nauczycieli;

Wykorzystanie technologii komputerowej w celu komunikowania się z innymi

NARZĘDZIA INFORMATYCZNE

Poszerzanie umiejętności stosowania narzędzi informatycznych
Udział w szkoleniach dotyczących wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w pracy;

Analizowanie materiałów pochodzących z platform edukacyjnych oferujących narzędzia informatyczne dla nauczycieli przydatnych w edukacji zdalnej, poszukiwanie najlepszej metody w pracy zdalnej
z przedszkolakami

Wykorzystywanie narzędzi informatycznych
w pracy
Wykorzystywanie opanowanych narzędzi informatycznych w pracy (np. edytor tekstu, generatory dyplomów, Canva, PowerPoint, inne)

§ 8 ust. 3 pkt 2
Umiejętność dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami, w tym przez prowadzenie zajęć otwartych, w szczególności dla nauczycieli stażystów i nauczycieli kontraktowych, prowadzenie zajęć w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego lub innych zajęć dla nauczycieli

Zadanie Sposób realizacji Termin realizacji Powinność
Uwagi

Dzielenie się wiedzą
i doświadczeniem
z innymi nauczycielami

Wymiana doświadczeń z nauczycielami w różnych okolicznościach;

Utworzenie i prowadzenie grupy – „Nauczycielska Grupa Wymiany Wiedzy i Doświadczenia” w celach dyskusyjnych;

Prowadzenie zajęć otwartych dla innych nauczycieli, nauczycieli stażystów i kontraktowych oraz dokonanie ich ewaluacji w obecności nauczyciela-doradcy metodycznego (w ramach możliwości);

Aktywny udział w pracach grona pedagogicznego;

Prowadzenie wykładów w ramach WDN;

Relacjonowanie koleżankom z pracy zdobytej wiedzy z kursów i szkoleń;

Prowadzenie w placówce działań w ramach tzw. „dobrych praktyk”

Udostępnianie innym swoich materiałów

Udostępnianie swoich opracowań i materiałów ze szkoleń;

Przekazywanie koleżankom młodszym stażem potrzebnych materiałów;

Opublikowanie na portalach internetowych planu rozwoju zawodowego, scenariuszy zajęć, przedstawień okolicznościowych i innych materiałów;

Udostępnianie do realizacji przez innych nauczycieli opracowanych programów własnych, innowacji pedagogicznych

§ 8 ust. 3 pkt 3
Poszerzenie zakresu działań szkoły, w szczególności dotyczących zadań dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych

Zadanie Sposób realizacji Termin realizacji Powinność
Uwagi

Zdobycie
i wykorzystywanie dodatkowych kwalifikacji lub uprawnień zawodowych

Uzyskanie dodatkowych kwalifikacji poprzez udział w kursach i szkoleniach;

Współpraca
z instytucjami zewnętrznymi
Realizacja wspólnych przedsięwzięć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych z różnymi placówkami;

Rozwijanie zainteresowań dzieci najbliższym otoczeniem
Organizowanie wyjść do miejsc znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu przedszkola (o ile będzie to możliwe z uwagi na stan epidemii w Polsce) w celu wypełnienia zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych

Zorganizowanie konkursów
Zorganizowanie różnych konkursów grupowych;

Zorganizowanie konkursów międzyprzedszkolnych

Przygotowanie przedszkolaków do konkursów, zawodów, przeglądów, etc. w placówce i poza placówką
Diagnoza uzdolnień dzieci, typowanie do konkursów, praca z dziećmi

Organizowanie kontaktu z kulturą
Organizowanie wyjść w miejsca użyteczności publicznej (o ile będzie to możliwe z uwagi na stan epidemii w Polsce);

Spotkanie z artystą (warsztat literacki z poetką „Lubię poezję”)

Poszerzenie zakresu działań placówki
o nowe wydarzenia
Przygotowanie i przeprowadzenie nowych wydarzeń grupowych (Światowy Dzień Pierwszej Pomocy 11.09., Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 29.09., Światowy Dzień Mycia Rąk 15.10., Światowy Dzień Poezji 21.03., Międzynarodowy Dzień Teatru 27.03., Dzień savoir-vivre 03.06.);

Przygotowanie i koordynowanie nowym wydarzeniem ogólnoprzedszkolnym (Dzień Dobroczynności 05.09.)

Działania profilaktyczne na rzecz przedszkolaków
Utrwalanie zachowań bezpiecznych w kontekście pandemii;

Zasady bezpieczeństwa w życiu codziennym (np. utrwalanie zasad zachowania na drodze);

Prowadzenie zajęć teoretycznych dotyczących pierwszej pomocy;

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

Działania na rzecz promocji czytelnictwa
Zainicjowanie w prowadzonej grupie nowej akcji czytelniczej i dyskusyjnej łączącej pokolenia „Czytajmy dzieciom”;

Utworzenie i prowadzenie „Przedszkolnego Punktu Wymiany Książek”;

Wprowadzenie akcji wychowawczej kształtującej u przedszkolaków szacunek do książek i branie za nie odpowiedzialności „Na ratunek książce”

Propagowanie krajoznawstwa i turystyki
Zorganizowanie wystawy zdjęć i pocztówek atrakcji turystycznych Opolszczyzny (działanie powiązane
z Dniami Opola, które przypadają na miesiąc maj), przygotowanie gabloty „Piękna nasza Opolszczyzna”

Poszerzanie współpracy z rodzicami

Udział rodziców przy realizacji zajęć literacko-plastyczno-czytelniczych „Nasza przedszkolna opowieść”;

Współpraca przy organizacji gabloty krajoznawczej;

Prowadzenie zajęć otwartych dla rodziców;

Opracowywanie ulotek informacyjnych dla rodziców w ramach porad pedagogicznych i prowadzenie dla nich tablicy „Porady dla Rodziców”;

Prowadzenie pogadanek w ramach upowszechniania kultury pedagogicznej rodziców;

Organizowanie akcji i imprez przedszkolnych we współpracy z rodzicami

Uczestnictwo w programach, projektach i kampaniach ogólnopolskich
Udział w ogólnopolskich programach, projektach i kampaniach edukacyjnych promujących czytelnictwo, technologie cyfrowe i higienę osobistą

Reagowanie na potrzeby innych
Udział w akcjach charytatywnych, proekologicznych i porządkowych

§ 8 ust. 3 pkt 4.a)
Opracowanie i wdrożenie programu, innowacji lub innych działań dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych lub innych związanych z oświatą, powiązanych ze specyfiką szkoły, w szczególności na rzecz uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,

Zadanie Sposób realizacji Termin realizacji Powinność
Uwagi

Rozpoznanie potrzeb podejmowania działań programowych
Zdiagnozowanie potrzeb i zainteresowań wychowanków;

Analiza potrzeb przedszkola;

Analiza tematów polityki oświatowej państwa

Opracowanie i wdrożenie programów własnych
Poinformowanie rodziców o wprowadzanych programach własnych;

Opracowanie materiałów (cele, odbiorcy, efekty, metody, formy, treści);

Wdrożenie i ewaluacje programów własnych;

Opracowanie sprawozdań z programów

Opracowanie i wdrożenie innowacji pedagogicznych
Poinformowanie rodziców o wprowadzanych innowacjach pedagogicznych dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz na rzecz dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;

Opracowanie materiałów (cele, odbiorcy, efekty, metody, formy, treści);

Wdrożenie i ewaluacje innowacji;

Opracowanie sprawozdań z innowacji

Opracowanie programów indywidualnych na rzecz przedszkolaków
Opracowanie i realizacja programu zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w zakresie wspierania rozwoju dziecka;

Opracowanie i realizacja programu zajęć w zakresie wspierania rozwoju dziecka zdolnego

Inne działanie związane z oświatą
Udział nauczyciela w konkursie na opowiadanie dla przedszkolaków pt. „Konkurs – Dorośli dzieciom” organizowanym przez MAC Edukacja

§ 8 ust. 3 pkt 4.b)
Wykonywanie zadań opiekuna stażu, opiekuna praktyk pedagogicznych, nauczyciela-doradcy metodycznego, przewodniczącego zespołu nauczycieli, koordynatora wolontariatu, koordynatora projektu, kuratora społecznego, egzaminatora okręgowej komisji egzaminacyjnej, rzeczoznawcy do spraw podręczników, a w przypadku nauczycieli szkół artystycznych – także nauczyciela-konsultanta współpracującego z Centrum Edukacji Artystycznej

Zadanie Sposób realizacji Termin realizacji Powinność
Uwagi

Pełnienie funkcji opiekuna stażu
Poznanie zadań opiekuna stażu;
Pomoc stażyście w procesie ubiegania się na wyższy stopień awansu zawodowego

Wykonywanie zadań koordynatora projektu
Autor i koordynator ogólnopolskiego projektu historycznego pn. Ogólnopolski projekt rozwijania wiedzy historycznej wśród najmłodszych – „Czy znasz królów i władców Polski?”

§ 8 ust. 3 pkt 4.c)
Uzyskanie umiejętności posługiwania się językiem obcym na poziomie podstawowym, a w przypadku nauczycieli języków obcych – umiejętności posługiwania się drugim językiem obcym na poziomie podstawowym

Zadanie Sposób realizacji Termin realizacji Powinność
Uwagi

Wykorzystywanie znajomości języka ukraińskiego w pracy
z dziećmi
Prowadzenie zajęć z wykorzystaniem języka obcego dla dzieci tego potrzebujących;

Przekłady poleceń z kart pracy;

Wykorzystywanie języka w codziennej komunikacji z dziećmi obcojęzycznymi przed stażem, okres stażu i po stażu

Wykorzystywanie znajomości języka ukraińskiego
w kontaktach z rodzicami
Rozmowy z rodzicami (tłumaczenie organizacji przedszkola, ogłoszeń, aktualności, omawianie spraw związanych z rozwojem dziecka i gotowością szkolną);

Pomoc w wypełnieniu dokumentów rekrutacyjnych do przedszkola

Dokonywanie tłumaczeń artykułów z języka ukraińskiego na język polski
Przekład artykułów dotyczących wychowania i dydaktyki z ukraińskich czasopism branżowych
i przekazywanie ich zainteresowanym koleżankom

§ 8 ust. 3 pkt 4.d)
Opracowanie autorskiej pracy z zakresu oświaty lub rozwoju dziecka opublikowanej w czasopiśmie branżowym lub w formie innej zwartej publikacji

Zadanie Sposób realizacji Termin realizacji Powinność
Uwagi

Opracowanie publikacji
Zebranie materiału badawczego;

Zredagowanie artykułu i innych materiałów dydaktycznych

Wydanie publikacji
Nawiązanie współpracy z czasopismami branżowymi;

Publikacja artykułu i innych materiałów dydaktycznych

Plan może ulec modyfikacji w zależności od zaistniałych potrzeb lub okoliczności wyższych.

Opole, dn. 01.09.2020 r. opracowała: ........................................

Zatwierdzam do realizacji

........................................
miejscowość i data podpis i pieczęć dyrektora

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.