X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4533
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawa dydaktyczna - Czy znasz ten zawód? Scenariusz sytuacji edukacyjnej

DO REALIZACJI W GRUPIE DZIECI SZEŚCIOLETNICH

Opracowała: Patrycja Kosętka
Temat: Zabawa dydaktyczna ,,Czy znasz ten zawód” - wielozdaniowe wypowiedzi dzieci o pracy ludzi w różnych zawodach, (wykorzystanie fragmentów wiersza Tadeusza Kubiaka ,,Kim będę”)
Cele:
-wzbogacenie słownictwa dzieci o wyrazy będące nazwami zawodów,
-zapoznanie dzieci z pracą ludzi w różnych zawodach(miejsce, narzędzie pracy),
-kształcenie umiejętności wypowiadania się na określony temat-praca,
-rozwijanie umiejętności przedstawiania mimiką i gestem różnych zawodów,
-utrwalenie poznanych liter i cyfr( krzyżówka, rozsypanka wyrazowa, ciąg liczbowy).
Metody:
Słowna, oglądowa, pokaz.
Pomoce dydaktyczne: tekst wiersza, karty pracy zbiorowej i indywidualnej.

Przebieg:
1. Rozpoczęcie zajęć rymowanką:
N: Wszyscy są witam was,
Zaczynajmy bo już czas.
Nauczyciel zakreśla ręką krąg w powietrzu obejmując wszystkie dzieci.
Dz: Jestem ja, jesteś ty,
Raz, dwa, trzy,
Do pracy ja i ty.
Dzieci recytując pierwszy wers wskazują na siebie, później na kolegę, następnie pokazują kciuk, palec wskazujący i środkowy. Na koniec tworzą koło czyli wspólnotę.
2. Wspólne rozwiązanie krzyżówki:
-dzieci wybierają kolorowe koperty, oznaczone cyframi od 1 do 6, w których znajdują się zagadki słowne-hasła krzyżówki, czytają je głośno i wyraźnie,
-jedno dziecko z pośród grupy podaje odpowiedź,
-dzieci odsłaniają kolejne z rozwiązań, a następnie wskazują ukryte na tablicy zawody(dobieranie napisów do ilustracji),
-grupa czyta rozwiązanie krzyżówki – zawody.
1. NAUCZYCIEL
2. LEKARZ
3 . KRAWIEC
4. FOTOGRAF
5. SPRZEDAWCA
6. FRYZJER
3. Wyjaśnienie pojęcia zawód
*zawód-praca, jaką wykonują ludzie i otrzymują za wykonywane czynności wynagrodzenie pieniężne,
*zawód-miłosny, nieodwzajemniona miłość, źle ulokowane uczucie,
*zawody np.: sportowe, konkurencje, olimpiady.
4.Zabawa ruchowa ,,Masażysta”
Dzieci siedząc w kole na dywanie, wykonują na plecach kolegi masaż:
5.Wypowiedzi dzieci dotyczące pracy zawodowej ich rodziców ukierunkowane pytaniami:
-Co robią twoi rodzice?,
-Jaki zawód wykonuje twoja mama?,
-Czym się zajmuje twój tata?,
-Dlaczego twoi rodzice pracują w......?.
6.Słuchanie wiersza recytowanego przez prowadzącą- wiersz Tadeusza Kubiaka ,,Kim będę”.
-wypowiedzi dzieci dotyczące treści wiersza,
-rozsypanka wyrazowa: dopasowanie bohaterek wiersza do wymarzonych przez nie zawodów,
-rozpoznawanie i nazywanie narzędzi stosowanych w zawodach, wymienionych w wierszu( dobieranie nazwy zawodu do wybranego rekwizytu z worka niespodzianek).
7.Zabawa ruchowa ,,Pociąg”
Dzieci tworzą łańcuszek: pierwsze dziecko to maszynista, pozostali to pasażerowie. Wszyscy poruszają się wolno, śpiewając piosenkę: ,,Pociąg”
,,Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka,
Na nikogo nie czeka i przed nami ucieka”
Następnie powtarzając wyraźnie tekst piosenki, dzieci wykonują takie ruchy: trzymając blisko ciała zgięte w ramionach ręce opuszczają całe ciało kilka razy w dół, na koniec wyrzucają prawą rękę do góry z okrzykiem: uuuuuuuuuuuu.
,,Trudno, trudno nam będzie ,
Mało miejsca jest wszędzie”
8.Policjant dba o nasze bezpieczeństwo:
Dzieci postępują według instrukcji: po rozwiązaniu prostych działań matematycznych rozłożonych na dywanie i wpisaniu wyniku markerem na kartonach, przystępują do kolejnej czynności. Dzieci porządkują wyniki działań w kolejności od najmniejszej do największej. Po odwróceniu kartoników na drugą stronę otrzymują wyraz: POLICJANT. Przypomnienie czynności należących do zadań policji.
6-5=1 P=1
2+0=2 O=2
8-5=3 L=3
6-2=4 I=4
4+1=5 C=5
3+3=6 J =6
10-3=7 A=7
4+4=8 N=8
9+0=9 T=9
9. Zakończenie zajęć na dywanie rymowanką:
N: To już koniec, żegnam was
Zabawy dobiegł czas.
Prowadząca dziękuje dzieciom za udział w zabawie na dywanie, dzieci wracają do pracy przy stolikach.
Dz: Teraz my: ja i ty
Szybko: raz, dwa, trzy
Do stolików pędźmy już,
Bo zabawa czeka na nas tu.
Dzieci wykonują ustalone wcześniej czynności – jak na początku zajęć.
10. Praca przy stolikach – praca indywidualna. Dzieci wykonują załączoną do scenariusza kartę pracy.
11. Zabawa – pantomima.
Po zakończeniu pracy, chętne dzieci przedstawiają ruchami i mimiką czynności wykonywane przez osoby pracujące w tym zawodzie, które wybrały z karty pracy. Zadaniem pozostałych jest: rozwiązanie zagadki i podanie prawidłowej odpowiedzi.


KARTA PRACY

Imię i nazwisko dziecka..............................
1.Utwórz zdanie! Połącz strzałkami wyrazy z pierwszego rzędu z drugim
i trzecim, tak, by miały sens! Rozwiązania powinny być zgodne z prawdą.

GÓRNIK SIEJE LISTY

SZEWC ROZNOSI AUTOBUS

ROLNIK PROWADZI BUTY

LISTONOSZ NAPRAWIA ZBOŻE

KIEROWCA WYDOBYWA WĘGIEL

2. Narysuj wybrany zawód z pierwszego rzędu!

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.