X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4519
Przesłano:

Tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Scenariusz godziny wychowawczej w klasie V

Cel:
Uczeń powinien znać tradycje i obyczaje bożonarodzeniowe, umieć opowiadać o przygotowaniach świątecznych w swojej rodzinie.
Metody:
Opowiadanie, dyskusja, rozwiązywanie krzyżówek, praca ze słownikiem
Formy:
Indywidualna i grupowa
Środki dydaktyczne:
Krzyżówki, słownik języka polskiego
Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjne.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć:
-O temacie dzisiejszej lekcji dowiecie się rozwiązując krzyżówki.
(Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy i każdej rozdaje każdej grupie krzyżówkę do rozwiązania.)

Krzyżówka I
1. Czterotygodniowy czas oczekiwania poprzedzający święta?
2. Zrobiony z gałązek świerkowych, świeczek i ozdób?
3. Ryba, główne danie wigilijne?
4. Pieśń kościelna śpiewana podczas świąt Bożego Narodzenia?
5. Ostatni dzień roku, słynne imię?
6. Czerwony z uszkami?
7. Miejsce narodzin Jezusa?
8. Zwana „roratką”?

1. ADWENT
2. STROIK
3. KARP
4. KOLĘDA
5. SYLWESTER
6. BARSZCZ
7. BETLEJEM
8. ŚWIECA

Krzyżówka II
1. Mogą być w śmietanie lub w occie?
2. Świąteczna kolacja 24 grudnia?
3. Święty ze skrzydłami?
4. Malutkie, leży w żłóbku?
5. Dzielimy się mim, składając życzenia?

1. ŚLEDZIE
2. WIGILIA
3. ANIOŁEK
4. DZIECIĄTKO
5. OPŁATEK

Krzyżówka III
1. W nim urodził się Jezus?
2. Przynosi prezenty?
3. Do jazdy na lodzie?
4. Ostatni miesiąc roku?
5. Biały i puszysty w zimie?
6. Pod choinką w kościele?


1. ŻŁÓBEK
2. MIKOŁAJ
3. ŁYŻWY
4. GRUDZIEŃ
5. ŚNIEG
6. SZOPKA

Krzyżówka IV
1. Stoją w niej zwierzęta?
2. Widowisko, przedstawienie o tematyce bożonarodzeniowej?
3. Msza odprawiana o północy?
4. Zielona z bombkami i światełkami?
5. Jeden z darów przyniesionych przez Trzech Króli?
6. Na nią czekamy w wigilijny wieczór?
7. Jeden z Trzech Króli?
8. Leżą pod choinką?
9. Pachnące, wkładane pod obrus?
10. Poranna msza adwentowa?

1. STAJNIA
2. JASEŁKA
3. PASTERKA
4. CHOINKA
5. KADZIDŁO
6. GWIAZDKA
7. KACPER
8. PREZENTY
9. SIANO
10. RORATY

-Uczniowie rozwiązują krzyżówki i układają hasło, które jest tematem lekcji. Następnie szukają w słowniku znaczenie słowa TRADYCJA.
- Po wyjaśnieniu znaczenia tego słowa zaczynamy rozmowę na temat tradycji bożonarodzeniowych w naszych rodzinach, domach. Są to:
- udział w mszach adwentowych – roratach, rekolekcjach,
- ubieranie choinki, robienie ozdób, stroików,
- przygotowywanie 12 potraw wigilijnych,
- wkładanie siana pod obrus,
- przygotowanie dodatkowego nakrycia dla niespodziewanego gościa,
- oczekiwanie pierwszej gwiazdki, łamanie się opłatkiem,
- karmienie bydła i zwierząt domowych resztkami potraw wigilijnych, kolorowym opłatkiem,
- wysyłanie kartek świątecznych ,a ostatnio sms, mms
- kolędowanie, itp.

3. Podsumowanie lekcji.
4. Wykonanie gazetki świątecznej i ubranie choinki klasowej.
5. zakończenie lekcji.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.