X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45129
Przesłano:

Zaczarowany świat Antarktydy na podstawie lektury A. i Cz. Centkiewiczów "Zaczarowana zagroda". Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców i pokazowych dla nauczycieli

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców i pokazowych dla nauczycieli

TEMAT : Zaczarowany świat Antarktydy na podstawie lektury
A. i Cz. Centkiewiczów „Zaczarowana zagroda”

CELE OGÓLNE:
- wzbogacenie i utrwalenie wiedzy na temat Antarktydy, zwierząt tam żyjących,
- ćwiczenie umiejętności uważnego słuchania,
- doskonalenie umiejętności rozwiązywania zagadek,
- kształcenie umiejętności czytania z ruchu warg,
- rozwijanie wyobraźni plastycznej,
- kształcenie umiejętności współpracy w zespole.

CELE OPERACYJNE:
- zna położenie i warunki życia panujące na Antarktydzie
- zna sylwetkę i twórczość A. i Cz. Centkiewiczów
- zna i rozpoznaje zwierzęta zamieszkujące Antarktydę
- doskonali sprawność manualną wykonując pracę plastyczną
- rozwija percepcję wzrokową, słuchową oraz logiczność myślenia

METODY: słowne, oglądowe oraz oparte na działaniu.

FORMA:
- praca indywidualna
- praca w grupach

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Lektura A. i CZ. Centkiewiczów „Zaczarowana zagroda”, karta zdobywcy sprawności polarnika, zdjęcia członków grupy badawczej, naklejki – sprawności, prezentacja multimedialna, kartki z zagadkami, karty z numerami stacji badawczej, piórka, kubeczki, bibuła, balony, klej, nożyczki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie wszystkich przybyłych i zaproszonych gości.
Nauczyciel ucharakteryzowany na śniegową postać wita gości w drzwiach i zaprasza do wspólnej podróży po lodowej krainie.

N.: Serdecznie witam przyszłych polarników na Antarktydzie.
2. Wylosowanie numeru stacji badawczej – grupy.
Ucharakteryzowany nauczyciel zaprasza przybyłych polarników do wylosowania numeru stacji badawczej, na której będą przebywać. Po wylosowaniu numeru siadają przy ławkach-stacji badawczej oznaczonej wylosowanym numerem.Zanim jednak jako drużyna podejmą się wykonania przygotowanych dla nich zadań muszą odgadnąć imię ucharakteryzowanego nauczyciela – przewodnika po tej krainie. A sylaby tworzące imię wkomponowane są w strój nauczyciela. Po odgadnięciu imienia, nauczyciel przedstawia swoją rolę na terenie lodowej krainy i zaprasza do wyruszenia w podróż po Antarktydzie.

3. Wykonanie karty badacza.
Członkowie danej stacji badawczej (grupy) uzupełniają kartę, na której wpisują wymyśloną nazwę swojej grupy badawczej oraz członków zespołu wraz z wizerunkiem. W tym celu wykorzystujemy przyniesione zdjęcia członków grupy – dzieci i ich rodziców, uczniowie którzy nie posiadają zdjęć rysują swój portret odwzorowując autentyczny wygląd lub wymyślają swój wizerunek i swój pseudonim). Na mapce Antarktydy, umieszczonej na karcie badaczy, zaznaczają miejsce położenia swojej stacji badawczej. Karta na odwrocie posiada punkty – sprawności, które zbierają aby uzyskać odznakę polarnika.

4. Zaproszenie do wspólnej wyprawy na Antarktydę: wszyscy oglądają krótką prezentację multimedialną przygotowaną przez nauczyciela z nagranym podkładem. Zadaniem dzieci jest uważne wysłuchanie głosu i zapamiętanie, jak największej ilości informacji dotyczących Antarktydy. Na zakończenie prezentacji nauczyciel przedstawia rośliny oraz zwierzęta Antarktydy:
- Chciałabym Wam przedstawić najlepszych jej mieszkańców, a oto i one - moje pingwiny (tu pojawia się wizerunek „uciekających” na brzuchach pingwinów, na co głos kontynuuje...
- O nie, a co one robią? Gdzie uciekają? Gdzie są moje pingwiny? Znowu mi uciekły. Tu rozlega się płacz.
- Hej młodzi przyszli polarnicy pomożecie mi ich poszukać? (tu nauczyciel zwraca się do uczniów i rodziców). – Na pewno jesteście sprytniejsi od pingwinów i szybko je odnajdziecie. Znając moje zwierzaki, na pewno zostawiły jakiś ślad. Musimy szukać jakichś wskazówek, które pozostawiły. Czy już je widzicie?
Tu wszyscy ruszają z miejsc i odkrywają pogubione w sali czarno-białe pióra, a na końcu ścieżek z piór zwinięte w rulonik zagadki. Rozwiązaniem zagadek są pomieszczenia szkolne, do których grupy muszą się udać, aby odnaleźć pingwinki – baloniki. Pingwinki mają dołączone zadania z dalszymi wskazówkami.
5. Wszyscy wracają z pingwinem, który ma ukrytą wiadomość – zagadkę dotyczącą wysłuchanej prezentacji, muszą ją rozwiązać, aby wpuścić pingwiny do zagrody nauczyciela-lodowej postaci.
N.: - Dziękuję Wam, że odnaleźliście moje pingwiny i że udało Wam się zagonić je do mojej zagrody. Świetnie sobie poradziliście i za to należy Wam się punkt.
Nauczyciel przykleja punkty na otrzymaną na początku kartę polarników.
6. Nauczyciel – postać zaprasza do obejrzenie kolejnej części prezentacji dotyczących tym razem samych pingwinów (pokazane gatunki i opisany szczegółowo ich wygląd
i zachowanie) kończąc prezentację takimi oto słowami:
- No to teraz jesteście takimi samymi znawcami pingwinów jak ja, sprawdźmy to. Pod Waszymi ławkami są testy macie 5 min na ich rozwiązanie. Uwaga, czas start!
Po obejrzeniu prezentacji i wysłuchaniu informacji wykonują test dotyczący znajomości pingwinów. Za co otrzymują kolejną sprawność.
N.: - Pięknie moi polarnicy już tylko dwa zadania dzielą Was od zdobycia odznaki polarnika. Oto kolejne z nich: Czy wiecie kto jeszcze interesował się pingwinami i Antarktydą? Jeśli nie to popatrzcie.
I tu w klasie pojawiają się dwie tajemnicze postacie, które zaczynają o sobie opowiadać. Dzieci odgadują, iż są to autorzy lektury i wspólnie z nimi opowiadają treść lektury, zadają pytania. Po rozmowie następuje test wiedzy (wybrany członek grupy zakłada zagłuszające słuchawki, nauczyciel – postać czyta pozostałym członkom grupy pytanie dotyczące autorów i ich książki, a zadaniem grupy jest mówiąc szeptam przekazanie osobie ze słuchawkami odpowiedzi; osoba ze słuchawkami odczytuje z ruchu warg i podaje na głos prawidłową odpowiedź).
Za prawidłową odpowiedź otrzymują kolejny punkt – odznakę.

7. Kolejne ostanie zadanie to praca plastyczna – pingwin. Z dostępnych materiałów grupy tworzą pingwina, ale w wyznaczonym czasie. Uwaga czas start! Następuje prezentacja przez grupy swoich pingwinków. I za to zadanie członkowie grupy otrzymują punkt.

8. Następuje podliczenie punktów, nadanie odznak polarników.

9. Za wspólną podróż po Antarktydzie należy się nagroda, ale nauczyciel-postać nie pamięta gdzie ją ukryła (poszukiwanie). Odkrycie najzimniejszego urządzenia – zamrażalki i ukrytych w niej lodów, które są poczęstunkiem dla wszystkich uczestników wyprawy.

10. Następuje poczęstunek i podsumowanie zajęć.

opracowała: Klaudia Borowska z SP nr 1 w Malborku

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.