X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45119
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Bezpieczny Przedszkolak - konkurs wiedzy o bezpieczeństwie

Temat: Bezpieczny przedszkolak - konkurs w formie quizu
Data: 13.02.2020
Prowadzące: Joanna Sobasz
Uczestnicy : grupa „Mrówki”" Ważki"," Żabki" i 'Żuczki"
dzieci 5-,6- letnie podzielone na trzy zespoły

Cele główne:

utrwalenie wiadomości dotyczących znajomości zasad ruchu drogowego,
sprawdzenie wiedzy przedszkolaków z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach
i odpowiedniego zachowania się w różnych sytuacjach,
promowanie bezpiecznego stylu życia,
utrwalenie znajomości numerów alarmowych,
zgodne współdziałanie w zespole i przestrzeganie zasad zdrowej rywalizacji.

Cele operacyjne:

Dziecko:
zna podstawowe zasady ruchu drogowego;
wie, jak zachować się w niektórych sytuacjach trudnych;
zna i podaje numery alarmowe;
potrafi zgodnie współdziałać w zespole i przestrzegać zasad zdrowej rywalizacji;

Metody pracy:

Metody czynne
- metoda zadań stawianych dziecku do wykonania

Metody słowne
słowne (zagadki),
oglądowe ( pokaz),

Formy pracy:

zbiorowa ( z całą grupą)
zespołowa

Środki dydaktyczne:
kolorowanki pojazdów i numery alarmowe, kubki, klocki, długopisy, leki, noże, zapałki, obręcze, znaki drogowe, białe i czarne kartki dla każdej drużyny, kółka zielone, czerwone, żółte,

Przebieg zajęć :

1. Powitanie uczestników quizu.
2. Quiz

Zadanie nr 1
Rozwiązywanie zagadek dotyczących bezpieczeństwa na drodze.

Kto to jest? W białej czapce na ulicy ważną jest osobą.
Czujnym okiem, bystrym słuchem kieruje ulicznym ruchem. (policjant)
Czarno biała w paski cała zamiast biegać po Afryce przejść pomaga przez ulicę.(zebra)
Można przejść na drugą stronę, gdy światło jest.....( zielone )

Zadanie nr 2
Jaki to znak ? Prowadzący podaje nazwę a dzieci maja za zadanie podnieść do góry odpowiedni obrazek - znak drogowy

Informacyjny
Ostrzegawczy
Zakazu

Zadanie nr 3
Układanie puzzli
Uczestnicy losują koperty, w których umieszczone są obrazki w postaci puzzli. Zadaniem uczestników jest ułożenie obrazka i powiedzenie co na nim jest przedstawione.

Zadanie nr 4
„ Co zrobisz gdy?”-uczestnicy odpowiadają na pytania zadawane przez prowadzącego porzez podniesienie odpowiedniej cyfry.

Jesteś sam w domu. Co zrobisz gdy ktoś zapuka?
1) nie otwieram, udaję, że mnie nie ma
2) koniecznie otworzę, bo może to coś ważnego

Idąc z koleżanką widzisz leżącego psa
1) przejdę obok, ale w domu powiem o tym rodzicom
2) Podejdę do pieska, pogłaszczę , dam mu jeść, przykryję go

Pewien uśmiechnięty pan zatrzymał się i prosi żebyś mu powiedziała, gdzie jest lodziarnia
1) powiesz panu i nawet go tam zaprowadzisz
2) powiesz panu i pójdziesz grzecznie w swoją stronę

Ktoś obcy częstuje cię cukierkiem i zaprasza na przejażdżkę samochodem
1) nie biorę cukierka i nie wsiadam do samochodu bez zgody rodziców
2) biorę cukierka i wsiadam na chwilkę do samochodu

Zadanie nr 5
„ Kolorowe światła”- zadaniem uczestników jest ułożenie  sygnalizacji świetlnej z kolorowych kółek.

Zadanie nr 6
„ Numery alarmowe”- Uczestnicy dopasowują numery alarmowe do odpowiedniego obrazka.

Pogotowie
Policja
Straż

Zadanie nr 7
Uczestnicy otrzymują lizaki z cyframi od 1 do 3, za ich pomocą wskazują poprawną odpowiedź.

W jakiego koloru ubranku widać cię najlepiej na drodze:
1. pomarańczowym
2.brązowym
3. czarnym
W których miejscach piesi mogą przechodzić przez ulicę:
1.na skrzyżowaniu, gdy pali się czerwone światło
2. wszystko jedno w którym miejscu
3. po pasach
Gdzie siedzisz jadąc samochodem:
1.z przodu obok kierowcy
2. z tyłu za kierowcą
3. na tylnym siedzeniu w foteliku, zapięty pasami
W jaki sposób piesi przechodzą przez ulicę, gdy nie ma sygnalizacji świetlnej:
1.patrzymy w lewo i przechodzimy
2.patrzymy tylko w prawo i przechodzimy
3.patrzymy w lewo, potem w prawo i znowu w lewo, jeśli nic nie jedzie przechodzimy

Zadanie nr 8
Przedmioty bezpieczne, którymi dzieci mogą się bawić włóżcie do zielonej obręczy, przedmioty niebezpieczne, te którymi dzieci nie mogą się bawić włóżcie do obręczy czerwonej. (za każdy prawidłowo umieszczony przedmiot drużyna otrzymuje 1 punkt)

Zielona obręcz – kubek, klocek, długopis

Czerwona obręcz – lekarstwo, zapałki, nóż

Zadanie nr 9
Układanie historyjki obrazkowej.

Zadanie nr 10
„Slalom na hulajnodze.” Zadaniem uczestnika  jest przejechać na rowerku  wyznaczoną trasę nie potrącając pachołków.

3.Zakończenie konkurencji.
4. Podliczenie punktów.
5. Wręczenie dyplomów i nagród.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.