X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4492
Przesłano:
Dział: Gimnazjum

Akceptacja siebie - akceptacją innych. Scenariusz lekcji wychowawczej

Konspekt lekcji wychowawczej


Temat : Akceptacja siebie- akceptacją innych.

Cele :
• Uczniowie rozumieją pojęcie samoakceptacji i poczucie wartości własnej
• Uczniowie dostrzegają pozytywne cechy u siebie i innych
• Uczniowie potrafią okazać sympatie kolegom i innym uczestnikom warsztatu

Klasa : II Czas trwania: 45 min.

Prowadzący warsztat : psycholog

Metody : burza mózgów, praca indywidualna, praca w grupach, mini-wykład

Formy : warsztat

Przebieg:

1. Powitanie i przedstawienie tematu.
2. Co to jest samoakceptacja ?- burza mózgów, zapisanie pomysłów na tablicy.
3. Mini-wykład:
• czy akceptacja siebie = akceptacji innych
• nie lubię siebie= inni mnie też nie lubią – samospełniająca się przepowiednia
• akceptacja siebie= akceptacji wad i zalet- przyjęcie „maski” nie sprzyja rozwojowi samoakceptacji

4. Wady i zalety- zapisz na kartce po dwa:

• co w moim wyglądzie mi się podoba
• co mi się podoba w moich cechach charakteru
• umiejętności / talent
• co mi się udało zrobić / osiągnąć
• z kim mam szczególnie dobre relacje
• marzenia
• linia życia

co osiągnąłem co chcę zrobić

data urodzin---------------------dziś--------------------------------data
śmierci

5. Wybrane osoby omawiają swoją prace na forum grupy lub praca w małych grupach celem uzyskania informacji zwrotnej.

6. Niewerbalne okazywanie sympatii w kręgu wybranej i odważnej osobie, przez wszystkich, którzy lubią tę osobę. Zadanie przeznaczone jest dla chętnych i odważnych.

Jeśli starczy czasu lub zamiast punktu 5.

7. Lista krążąca w kręgu- każdy każdemu wpisuje na podpisaną imieniem listę cechę jaką lubi w danej osobie.
Odczytanie indywidualne i wyjaśnienie wątpliwości.

8. Podsumowanie i zakończenie warsztatu.


Opracowała : Roma Kujawa

Literatura:

1. Tokarczuk O.(red)( 1994)„ Grupa bawi się i pracuje” UNUS , Wrocław
2. Jonson Dawid W.(1992) „Podaj dłoń” Instytut Psychologii Zdrowia i Trzeźwości, Warszawa
3. Ballard R. (red) (2002) „Jak żyć z ludźmi” MEN
4. „To jest Twoja Decyzja” (1992) Instytut Matki i Dziecka ,Warszawa

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.