X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 44890
Przesłano:

Kolejność wykonywania działań - wprowadzenie. Scenariusz zajęć dwugodzinnych z matematyki realizowanych w klasie IV-VIII - zdalne nauczanie

Scenariusz zajęć dwugodzinnych z matematyki realizowanych w klasie IV – VIII Szkoły Podstawowej w SOSW w Opocznie (klasa łączona)- zdalne nauczanie

Temat lekcji:
Kolejność wykonywania działań- wprowadzenie.

Cel lekcji:
- Opanowanie umiejętności obliczania wartości wyrażenia arytmetycznego zgodnie z zasadą kolejności wykonywania działań.

Planowane efekty:
Uczeń, po zrealizowanych zajęciach zna/wie:
- kolejność wykonywania działań w wyrażeniach arytmetycznych, gdy nie występują nawiasy;
- podać prawidłową kolejność wykonywania działań dla prostych wyrażeń arytmetycznych.

Metody:
wiodąca:
- prezentacja;
wspomagająca:
- problemowa;
- opis;

Formy pracy:
- praca zdalna,
– praca samodzielna.

Materiały, środki dydaktyczne:
- 2 filmiki dydaktyczne;
- komputer z dostępem do Internetu;
- zeszyt w kratkę;
- rysunek ukazujący odcinki proste i równoległe;
- przybory geometryczne;
- przykładowy projekt (plan) mieszkania.

Przebieg zajęć:

1.Przypomnienie wiadomości i umiejętności z poprzedniej lekcji:
Na poprzedniej lekcji poznaliście pojęcie prostopadłości i równoległości. Dowiedzieliście się również, za pomocą jakich symboli zapisuje się to. Przypomnijmy sobie to.

Na poniższym rysunku mamy różne odcinki (rysunek dzieci otrzymały poczta elektroniczną lub mają udostępniony na wskazanej stronie internetowej).
Wypisz samodzielnie, które z odcinków są prostopadłe, a które równoległe względem siebie. Do opisu używaj symboli określających prostopadłość i równoległość poznane na poprzedniej lekcji.
Udało ci się? Jestem pewna, że tak.

2.Zapoznanie uczniów z tematem lekcji:
Na dzisiejszej lekcji nauczymy się, jak samodzielnie narysować dwie proste lub dwa odcinki, które będą do siebie równoległe i dwie proste lub dwa odcinki, które będą do siebie prostopadłe.

3.Zasady rysowania prostopadłości:
Obejrzyj teraz filmik dotyczący prostopadłości. Pamiętaj, że jeśli w trakcie oglądania czegoś nie rozumiesz, to zawsze możesz filmik cofnąć i obejrzeć go sobie jeszcze raz albo nawet 10 razy- tyle razy ile tylko potrzebujesz.

https://www.youtube.com/watch?v=VqDF9DPDyW0

Zapisz teraz w zeszycie, jakie poznałeś dwa sposoby rysowania prostych prostopadłych za pomocą linijki i ekierki.

Przećwiczmy to. Przygotuj linijkę, ekierkę, ołówek i zeszyt i bierzemy się do pracy!
Narysuj samodzielnie dwie proste A i B, które będą względem siebie prostopadłe.
Udało się? Jestem pewna, że tak.
Teraz używając symbolu prostopadłości podpisz swój rysunek.

4.Zasady rysowania równoległości:
Teraz zajmiemy się nauką rysowania równoległości. Obejrzyj drugi filmik.

https://www.youtube.com/watch?v=1Ozu6HuQ2ZI

Zapisz teraz w zeszycie, jaka jest zasada rysowania prostych równoległych za pomocą linijki i ekierki.

I znowu, przećwiczmy to. Narysuj samodzielnie dwie proste C i D, które będą względem siebie równoległe.
Udało się? Jestem pewna, że tak.
Teraz używając symbolu równoległości podpisz swój rysunek.

5.Ćwiczenia doskonalące umiejętność rysowania prostopadłości i równoległości:

Na obrazku pokazany macie przykładowy plan mieszkania. Grube linie oznaczają ściany zewnętrzne, czyli te za którymi jest podwórko, a cieńsze linie oznaczają ściany dzielące poszczególne pomieszczenia w mieszkaniu. Liczby przy liniach to długości podane w centymetrach. Oczywiście wymiary na planie podane są w pomniejszeniu. Mówiliśmy już kiedyś na lekcjach o skali. Przerwy w ścianach to okna lub drzwi. Okno oznaczone jest symbolem przypominającym otwarte okno \__/ a drzwi symbolem przypominającym otwarte drzwi _/ . Na planie pokazane są też nazwy pomieszczeń i ich powierzchnia.
(Dzieci mają przesłany plan mieszkania pocztą elektroniczną lub zamieszczony na wskazanej stronie internetowej).

Zadanie:
1) Napisz, z ilu pomieszczeń składa się to mieszkanie. Jakie to są pomieszczenia?
2) Jakich pomieszczeń według ciebie brakuje na planie tego mieszkania? Zaproponuj, gdzie one mogłyby się znajdować.
3) Policz, ile jest okien i ile drzwi.
4) Policz, ile jest tu ścian prostopadłych a ile równoległych.
5) Narysuj ten plan w zeszycie. Jeśli wolisz, możesz użyć dużej kartki papieru z bloku rysunkowego. Nie musisz przerysowywać oznaczeń, wystarczą same ściany. Pamiętaj, że musisz używać ołówka, linijki i ekierki!

8. Podsumowanie lekcji:
Mam nadzieję, że już potraficie samodzielnie rysować prostopadłość i równoległość oraz odpowiednio opisać rysunek. Nie jest to takie trudne, prawda? Warto pamiętać o oglądanych dziś filmikach. Jeśli kiedyś będziecie potrzebowali, możecie je sobie jeszcze raz obejrzeć. Możecie też je polecić innym kolegom, którzy mają problemy w rysowaniu prostopadłości i równoległości.

Praca domowa
Waszym zadaniem będzie narysować plan waszego mieszkania. Pamiętajcie, że poszczególne ściany będą w stosunku do siebie prostopadłe lub równoległe. Na rysunku musi to być widać.
- uczniowie klasy IV: Wystarczy, abyście narysowali poszczególne pomieszczenia i nazwali je. Ściany muszą być starannie narysowane i muszą być w stosunku do siebie prostopadłe lub równoległe w zależności od sytuacji.
- uczniowie klasy V i VI: Waszym zadaniem będzie narysować poszczególne pomieszczenia, nazwać je i podać ich wymiary. Ściany muszą być starannie narysowane i muszą być w stosunku do siebie prostopadłe lub równoległe w zależności od sytuacji.
- uczniowie klasy VIII: Wy musicie narysować poszczególne pomieszczenia, podać ich wymiary i nazwać je oraz obliczyć pole powierzchni tych pomieszczeń. Ściany muszą być starannie narysowane i muszą być w stosunku do siebie prostopadłe lub równoległe w zależności od sytuacji.

Czekam na zdjęcia waszych planów. Przypominam mój adres mailowy: ......@......
Powodzenia!

Opracował- mgr Anna Sady
SOSW w Opocznie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.