X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4482
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Moja mama, mamusia, mateńka

Cele ogólne:
- okazywanie miłości swoim rodzicom
- rozwijanie poczucia odpowiedzialności poprzez podejmowanie i wykonywanie prac domowych: sprzątanie swoich zabawek i przyborów do rysowania i malowania, książek; pomoc w kuchni podczas przygotowywania posiłków: mycie owoców i warzyw, dekorowanie kanapek, mycie kubeczka
- dostrzeganie i rozumienie potrzeb innych członków rodziny – spokojne i ciche zachowanie się, podczas gdy inni odpoczywają
- rozumienie, na czym polega praca zawodowa rodziców, opowiadanie o niej
- odkrywanie uczucia radości z możliwości dawania: przygotowanie upominku dla mamy

Cele szczegółowe (dziecko):
- rozpoznaje swoje imię wypowiadane sylabami lub głoskami,
- poprawnie przelicza do 9,
- kojarzy odpowiednią ilość kółeczek z odpowiednią cyfrą,
- nazywa zawody przedstawione na obrazku, wie na czym polega praca w danym zawodzie,
- potrafi połączyć obrazek z atrybutem do odpowiedniego zawodu,
- słucha utworu literackiego i udziela odpowiedzi na postawione pytania,
- potrafi opowiedzieć o zawodzie wykonywanym przez swoja mamę,
- potrafi przedstawić scenkę dramową,
- zna zasady zabaw ruchowych i stosuje się do nich,
- poprawnie liczy i rozpoznaje kolory,
- starannie wykonuje zadanie w książce,
- dokładnie maluje upominek dla mamy

Obszar aktywności: społeczna, językowa, matematyczna, ruchowa, muzyczna, plastyczna

Metody: pogadanka, oglądowa, aktywizujące, czynnościowe

Formy: zbiorowa, indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne: obrazki przedstawiające różne zawody, karteczki z kropkami, obrazki z przedmiotami charakterystycznymi dla danego zawodu, wiersz J. Tuwima „Wszyscy dla wszystkich”, tamburyno, kołatka (lub grzechotka), klocki w różnych kolorach, talerzyki, karteczki z liczbami i kropkami w różnych kolorach, książki ABC 5, cz.4, s.25, książki ABC 4, cz.3, s. 21, książki ABC 3, cz.3, s.20, kredki, serca – odlewy gipsowe dla każdego dziecka, czerwona farba, pędzelki, podgrzewacze o zapachu truskawkowym.

Przebieg zajęć:

1. Zabawa „Kółko graniaste” – N. podaje określoną liczbę ile razy pobawimy się w tą zabawę, a dzieci uważnie sprawdzają i podają ile razy już była zabawa ile jeszcze razy zostało.
2. Powitanie ćwiczeniem słuchu fonematycznego – dzieci stoją w kółeczku, N. wypowiada imię dziecka sylabami (dzieci trzy i czteroletnie) i głoskami (dzieci pięcioletnie). Po odgadnięciu swojego imienia dziecko siada na dywanie.
3. Rozłożenie na dywanie obrazków (stroną obrazka do dywanu) przedstawiających wybrane zawody (do 9). Pod obrazkiem rozłożenie kartek z kropkami. Zadania dla dzieci:
* przelicz obrazki
* dopasuj odpowiednią cyfrę do ilości kropek
* odsłoń wybrany przez siebie obrazek i spróbuj opowiedzieć jaki zawód przedstawia
* spośród obrazków przedst. zawody wybierz te, które wykonują kobiety i nazwij je
* połącz ilustrację z przedmiotami – atrybutami charakterystycznymi dla wykonywanego zawodu, np. rolnik – traktor, murarz – kielnia, fryzjer – grzebień, krawcowa – maszyna do szycia, strażak – samochód strażacki, kucharz – czapka kucharska, sprzedawczyni – kasa, pielęgniarka – czepek, lekarka – stetoskop
4. Słuchanie wiersza J. Tuwima „Wszyscy dla wszystkich”

Wszyscy dla wszystkich

Murarz domy buduje,
Krawiec szyje ubrania,
Ale gdzieżby co uszył,
Gdyby nie miał mieszkania?

A i murarz by przecie
Na robotę nie ruszył,
Gdyby krawiec mu spodni
I fartucha nie uszył.

Piekarz musi mieć buty,
Więc do szewca iść trzeba,
No, a gdyby nie piekarz,
Toby szewc nie miał chleba.

Tak dla wspólnej korzyści
I dla dobra wspólnego
Wszyscy muszą pracować,
Mój maleńki kolego.

Udzielanie odpowiedzi na pytania do utworu:
* Jakie zawody były wymienione w wierszu. Wskaż odpowiedni obrazek?
* Dlaczego dorośli muszą pracować?
* Jaki zawód wykonuje wasza mama, na czym on polega?
5. Zabawa ruchowa „Spotkanie z mamą” – dzieci dobierają się parami: mama i dziecko. Podczas gry na tamburynie biegają każdy osobno po sali, na pauzę dzieci odszukują swoje mamy i witają się z nimi, tulą.
6. Swobodne i kierowane wypowiedzi dzieci na pytania:
- Za co kochacie swoją mamę?
- Jak można zwracać się do mamy? (mamusia, mateńka, mateczka, matka, mamcia)
- Czy wasze mamy bywają czasami smutne z waszego powodu?
- Jak należy postępować, by nie smucić mam?
- W jaki sposób można okazać mamie miłość?
7. Scenka dramowa „Kocham Cię, mamo” – N. krótko przedstawia sytuację, np. mama przyszła z pracy, boli ją głowa, a ma mnóstwo pracy w domu: sprzątanie, gotowanie, pokaż, co zrobiłbyś w takiej sytuacji? (zaproponuję, aby mama się położyła, pozamiatam, odkurzę, będę cicho, posprzątam zabawki, pomogę mamie robić kanapki itp.)
8. Zabawa matematyczna „Cukierki od mamy” – na stoliku na jednym talerzu mama uszykowała cukierki (klocki) i puste talerze, które są odwrócone. Pod nimi mama schowała karteczkę z cyfrą, ile dziecko ma zabrać cukierków i jakiego koloru. Zadaniem dzieci jest przełożenie na swój talerz odpowiedniej liczby cukierków w odpowiednim kolorze. Wskazanie dziecka, które ma najwięcej cukierków.
9. Zabawa muzyczno-ruchowa „Mama i tata” – dzieci dobierają się parami (najlepiej chłopiec z dziewczynką). Jeśli N. będzie grał na kołatce, chodzą sami tatusiowie, jeśli na tamburynie chodzą same mamy, jeśli N. zagra na dwóch instrumentach jednocześnie chodzą w parach mama z tatą.
10. Wykonanie zadania w książkach ABC dla każdej grupy wiekowej:
* pięciolatki – uzupełniają rysunek postaci tak, aby powstał portret mamy. Kolorują serca i serduszka. Głosują i odczytują wyraz mama. wskazują największe i najmniejsze serca.
* czterolatki – rysują mamę w środku serca i ozdabiają serce wg własnych pomysłów.
* trzylatki – kolorują serce na czerwono. Na dużym sercu nalepiają małe serduszka dla mamy.
11. Wykonanie upominku dla swojej mamy – dzieci otrzymują odlew gipsowy – świecznik w kształcie serca i malują go dokładnie czerwoną farbą. Po wyschnięciu wkładają w środek podgrzewacz o zapachu truskawkowym.

żródła:
wiersze J. Tuwima
przewodniki metodyczne
własne pomysły

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.