X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 44611
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Co wiemy o wodzie? - Światowy Dzień Wody

Temat dnia: Co wiemy o wodzie?
Cele ogólne:
• uświadomienie dzieciom znaczenia wody w przyrodzie oraz konieczności
jej oszczędzania,
• rozwijanie zainteresowań związanych z ekologią,
• pobudzanie dzieci do aktywnego i twórczego uczestnictwa w zajęciach,
• wytworzenie radości ze wspólnej zabawy
Cele szczegółowe (dziecko):
• wie, jak ważna jest woda dla życia człowieka,
• bada właściwości wody za pomocą zmysłów wzroku, smaku, węchu dotyku i potrafi je
opisać,
• potrafi wymienić sposoby wykorzystania wody,
• rozumie potrzebę oszczędzania wody,
• potrafi obrazować ruchem wskazane czynności,
• aktywnie uczestniczy w doświadczeniach, wyciąga prawidłowe wnioski.
Metody:
• Słowna,
• Oglądowa,
• Czynna,
Formy pracy:
• Grupowa,
• Indywidualna,
• Zbiorowa.
Środki dydaktyczne: odgłosy wody, ilustracje, kubki z wodą, kostki lodu, nagrania muzyczne do tańca, przegotowana woda, lód, folia, plansza w kształcie kropli.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Wprowadzenie do tematyki zajęć. Zagadki słuchowe pt. „Odgłosy wody”.
Słuchanie płyty z odgłosami wody np. szum morza, lanie wody, padający deszcz, kapiący kran itp. próba odszukania tego, co łączy te wszystkie dźwięki.
2. Zabawy badawcze z wodą.
„Jaka jest woda?”
Badanie i opisywanie właściwości wody: wygląd, zapach, smak.
„Czy to też woda?”
Oglądanie kostek lodu, określanie ich temperatury, wyglądu, zmian zachodzących pod wpływem ciepła. Obserwacja pary wodnej i jej skraplania, opisywanie wyglądu.
2. Rozmowa z dziećmi pt. „Gdzie jest woda?”.
Wymienianie przez dzieci miejsc, zjawisk, gdzie występuje woda (rzeki, jeziora, płatki śniegu, chmury, deszcz, grad, itd.). Wybieranie właściwych ilustracji i przyczepianie ich na planszę
w kształcie kropli.
4. Zabawa ruchowa „Statek”
Przed rozpoczęciem zabawy prowadzący wyjaśnia dzieciom, czym jest burta, rufa
i dziób na statku. Uczestnicy zabawy stoją na środku sali zwróceni twarzami w jednym kierunku. Prowadzący zajęcia podaje różne komendy, np.
- lewa burta – wszyscy biegną na lewą stronę sali,
- prawa burta – wszyscy biegną na prawą stronę sali,
- rufa – wszyscy biegną do tyłu sali,
- dziób – wtedy wszyscy biegną do przodu,
- pokład – wszystkie osoby kładą się nieruchomo na dywanie.
Dla urozmaicenia zabawy po każdej komendzie można eliminować jedną osobę, która najpóźniej ją wykonała lub pomyliła się. Zabawa powinna być prowadzona w dużym tempie, żywo.
5. Poznanie obiegu wody w przyrodzie.
Omówienie schematu obiegu wody w przyrodzie. Wyjaśnienie dzieciom skąd się bierze woda na Ziemi.
6. Rozmowa z dziećmi na temat znaczenia wody dla ludzi, zwierząt i roślin oraz
o konieczności jej oszczędzania.
Wybieranie spośród rozsypanych obrazków wszystkich, które przedstawiają kogoś lub coś, komu do życia potrzebna jest woda, uzasadnianie swojego wyboru.
Wybieranie spośród dwóch ilustracji, tej która przedstawia oszczędzania wody. Zaznaczanie jej uśmiechniętą kropelką.
- zakręcanie kranu podczas mycia zębów,
- branie prysznica zamiast nalewania pełnej wanny wody,
- dokładne zakręcanie kranu,
- podlewanie roślin deszczówką itp.
7. Zabawa muzyczna – ruchowa do muzyki J. Straussa „Polka Trisch Trasch”
z wykorzystaniem niebieskich woreczków foliowych.
8. Podsumowania zajęć – Mini quiz: Tak czy nie?
Dzieci podnoszą do góry kartonik z „uśmiechniętą” lub „smutną” kroplą wody.
Woda służy do mycia TAK
Wodę piją wszystkie zwierzęta TAK
Wodą jest nie potrzebna roślinom NIE
Ludzie powinni oszczędzać wodę TAK
Woda jest nikomu już nie potrzebna NIE
Woda jest smaczna TAK
Woda potrzebna jest do zupy TAK
Woda jest zdrowa TAK
Nad wodą się wypoczywa TAK

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.