X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4460
Przesłano:

Konspekt zajęć przeprowadzonych z uczennicą z upośledzeniem umysłowym i klasą V b

1. Data: 19.06.2007
2. Czas trwania: 40 minut
3. Prowadząca: mgr Maja Koźlak
4. Temat: Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu z wykorzystaniem elementów metody W. Sherborne zorganizowane na ogniku klasowym
5. Cele:
usprawnianie dużej motoryki tworzenie pozytywnej atmosfery podczas zajęć kształtowanie orientacji w schemacie ciała
wyzwalanie aktywności ruchowej dziecka
kształtowanie odpowiedniej postawy wobec niepełnosprawnej koleżanki.
6. Formy pracy: indywidualna, grupowa
7. Metody pracy: słowne: instrukcja ,praktyczna (zadania stawiane dziecku), pokaz
8. Pomoce: niepotrzebne

9. Przebieg zajęć:

- Zajęcia odbyły się na ognisku klasowym zorganizowanym przez wychowawczynię klasy V b. Najpierw rozpaliliśmy ognisko. Rówieśnicy Kasi przywitali się z nią poprzez podanie ręki.

- Dzieci stanęły w kole wraz z nimi Kasia z pomocą mamy. Następnie zorganizowana została zabawa z elementami metody W. Sherborne „Witamy swoje ciało”. Nauczyciel wypowiada tekst zabawy, a uczniowie dotykają wymienione części ciała. Kasia wykonuje to zadanie z pomocą osoby trzeciej.

Tekst zabawy:
Witamy głowy (nos, policzki, uszy)
Witamy ręce
Witamy brzuch
Witamy nogi
Każdy element ciała witamy oddzielnie.

- Doskonalenie umiejętności rozpoznawania części ciała z wykorzystaniem zabawy „Zrób to, co ja”, Kasia (z pomocą osoby trzeciej) wykonuje tylko te polecenia, których realizacja nie sprawi jej kłopotu.
• Moja ręka wita się z drugą ręką!
• Noga wita się z drugą nogą!
• Kolano z kolanem!
• Stopa z kolanem!
• Brzuszek z ręką!
• Ręka z czołem!
• Język z brodą!, itp.

- Dzieci stoją w kole nauczyciel mówi i pokazuje, a dzieci po nim powtarzają słowa i ćwiczą , np. ręce do góry- na dół, przed siebie – za siebie, w prawo – w lewo itp. Można wprowadzić utrudnienie: nauczyciel co innego mówi, a co innego pokazuje, dzieci jednak wykonują to co mówi. Kasia wykonuje polecenia z pomocą osoby trzeciej.

- Dzieci ustawiają się gęsiego, Kasia stoi pierwsza trzymana za ręce. Dzieci wykonują sobie masaż pleców przedstawiając rękami na plecach kolegi wydarzenia w przyrodzie, np. lot motyla, chód niedźwiedzia, słonia, konia, padający deszczyk itp.

- Wspólne pieczenie kiełbasy i jej konsumpcja. Pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.