X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 44590
Przesłano:

Przestrzegam zasad, jestem naprawdę wolny. Scenariusz zajęć z wychowawcą zrealizowany w oparciu o ścieżkę edukacji chrześcijańskiej

Scenariusz zajęć z wychowawcą zrealizowany w oparciu o ścieżkę edukacji chrześcijańskiej.

Cele lekcji

Uczeń:
- podejmuje świadomie decyzje;
- przewiduje i ponosi konsekwencje swoich wyborów;
- zabiera głos w dyskusji i z szacunkiem wobec innych wypowiada własne zdanie;
- kształtuje w sobie zdolność słuchania i przyjmowania sensownych argumentów innych kolegów i koleżanek;
- rozwija samodzielne myślenie;
- ustala wspólne zasady, które będą respektowane przez wszystkich w klasie;
- integruje się z innymi kolegami i koleżankami.

Przesłanie (myśl) edukacji chrześcijańskiej do wprowadzenia na lekcji:

"Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko mi wolno, ale ja niczemu nie oddam się w niewolę." (1 Kor 6,12)

Metody:
• metody aktywizujące – burza mózgów,
• dyskusja,
• rozmowa kierowana,
• praca z tekstem i materiałem filmowym z Internetu.

Formy pracy:
indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Środki dydaktyczne:
Biblia,
materiały filmowe z Internetu: https://www.youtube.com/watch?v=9COTHT8iucM&list=PLgKaZToaCHyFZ_cXM01tLCZy7jdr78aX6&index=12&t=0s

https://www.youtube.com/watch?v=1Kc-vrrRehY&list=PLgKaZToaCHyEbbTAkL4rM-vOKSWdl3hyz&index=14&t=5s
- dokument szkolny – kryteria ocen z zachowania,
- arkusze papieru, przybory do pisania.

Przebieg zajęć

1) Dyskusja (burza mózgów).
Nauczyciel wprowadza uczniów w temat, zadaje pytania, które nakierowują dyskusję, np.:
Czym jest wolność? Jak ją rozumieją w domu, szkole, klasie?
W jaki sposób uczniowie podejmują decyzje? Co im pomaga, a co przeszkadza?

2) Konsekwencje decyzji – dyskusja zapoczątkowany filmem z Internetu.
Czy można nie podejmować decyzji? Jakie skutki niesie ze sobą taka postawa?
Jakie cechy potrzebne są do podjęcia decyzji?

3) Przytoczenie fragm. z „Biblii”: Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko mi wolno, ale ja niczemu nie oddam się w niewolę. (1 Kor 6,12)
Pytanie do uczniów: Jak rozumiecie słowa apostoła Pawła wypowiedziane w Liście do Koryntian?

4) Omówienie terminu - zasady.
Uczniowie wyjaśniają słowo „zasada”, podają luźne skojarzenia z tym słowem, zapisywanie propozycji na tablicy.
Na koniec nauczyciel zbiera wszystkie informacje i formułuje krótką definicję tego pojęcia np. zasada - jest to norma, reguła postępowania przyjęta przez daną grupę lub społeczność.

5) Praca na forum klasy i w grupach.
Czy zasady w życiu są potrzebne? Czy będą one pomocne w szkole, klasie?
Jakie czynniki pomagają, a jakie utrudniają uczniom istnienie w grupie?
W jaki sposób Bóg pomaga ludziom Słowem Bożym? Filmik z Internetu. Szkolne Kryteria oceny z zachowania.
Jakie zasady pomogą „dobrze się czuć” w naszej klasie w nadchodzącym roku szkolnym? – praca w grupach i zapisanie odpowiedzi na arkuszu papieru, a następnie grupy odczytują swoją pracę.

6) Podsumowanie - określenie i zapisanie (na arkuszu papieru) wspólnych zasad, które uczniowie decydują się przestrzegać, aby każdy z członków klasy czuł się akceptowany i doceniany, tak by miał możliwość rozwoju, a także, aby obecność w grupie była przyjemnością, a nie nieprzyjemnym obowiązkiem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.